sobota, 21 maja, 2022

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Wzrost rezerwacji lotów po pandemii. Linie oczekują powrotu do rentowności

Europejskie linie lotnicze odnotowują wzrost liczby rezerwacji do poziomu niespotykanego od początku pandemii COVID-19.
Pandemia spowodowała, że podróże międzynarodowe zostały praktycznie wstrzymane, ponieważ rządy na całym świecie ograniczyły wstęp do swoich krajów. Jednak złagodzenie ograniczeń i zmniejszenie popytu na podróże doprowadziło do gwałtownego wzrostu liczby wyjazdów krótko- i średniodystansowych.

– Popyt jest bardzo duży. Ludzie chcą zobaczyć swoje rodziny i znów podróżować – powiedział Phil Seymour, prezes IBA Group, brytyjskiej firmy konsultingowej i zajmującej się wyceną samolotów. Jest to odzwierciedleniem rosnącego popytu krajowego w Stanach Zjednoczonych.

Sean Egan, dyrektor naczelny firmy Egan-Jones Ratings Company, powiedział na konferencji Airfinance Journal, że popyt na podróże lotnicze powrócił i to w ogromnym stopniu. Wyzwaniem pozostają rosnące koszty i braki kadrowe, które powodują odwoływanie lotów. Niektóre linie lotnicze obiecały tego lata więcej, niż są w stanie zrealizować.

Powrót do rentowności

Linie lotnicze spodziewają się powrotu do rentowności. Jak poinformowała w piątek spółka IAG, będąca właścicielem British Airways, oczekuje ona, że począwszy od drugiego kwartału i w całym roku osiągnie zyski. Stało się tak pomimo konieczności zmniejszenia przepustowości w pierwszym kwartale, aby uniknąć zakłóceń w ruchu.
– Premium leisure nadal jest najlepiej prosperującym segmentem, a podróże służbowe są na najwyższym poziomie od początku pandemii – powiedział szef IAG Luis Gallego.
IAG, która jest również właścicielem Iberii, Vueling i Aer Lingus, powiedziała, że złagodzenie ograniczeń w podróżowaniu w Wielkiej Brytanii szczególnie wpłynęło na poprawę popytu. Nie zaobserwowano “żadnego zauważalnego wpływu” konfliktu na Ukrainie. IAG przewiduje, że w drugim kwartale przepustowość wyniesie około 80 proc. poziomu z 2019 r., a w czwartym wzrośnie do 90 proc.

Loty długodystansowe

Loty między Europą a Ameryką Północną będą prawie w pełni wykorzystane w trzecim kwartale, choć analitycy twierdzą, że kontrastuje to z ponurą sytuacją na większości tras długodystansowych.

Optymistyczna prognoza IAG pojawiła się po podobnych wskazówkach innych europejskich linii lotniczych. Niemiecka Lufthansa chce w tym kwartale powrócić do zysku operacyjnego, ponieważ popyt na podróże wzrasta po złagodzeniu ograniczeń COVID-19. Linie lotnicze Air France-KLM odnotowały wzrost sprzedaży biletów i duże zainteresowanie letnimi rezerwacjami – poinformowano w czwartek.

Źródło: PolskieRadio24.pl/ Reuters
as

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...