wtorek, 30 maja, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Wywiady w PepeTV prowadzi Leonard Paszek gość Kasa Chorych

 

Blues ponad wszystko!

 

 

Zespół został założony w 1975 r. w Białymstoku przez harmonijkarza Ryszarda „Skibę” Skibińskiego i gitarzystę Jarosława Tioskowa. Wkrótce do składu dołączyli: Andrzej Kotarski (gitara), Zbigniew Richter (gitara basowa), Andrzej Pala (piano), Mirosław Kozioł (perkusja). Często spotkać ich można było na koncertach w białostockich klubach: „Herkulesy” i „Promenada”.

 

Po dwóch latach lokalnych występów postanowili wystąpić na Wielkopolskich Rytmach Młodych w Jarocinie. Zdobyli tam nagrodę “Brązowego Kameleona”, nagrodę dziennikarzy oraz nagrodę indywidualną dla Ryszarda Skibińskiego. Zyskali także popularność i zgromadzili wokół siebie wielu fanów bluesa. To przyczyniło się do zorganizowania w 1978 r. w Białymstoku, renomowanej później, cyklicznej imprezy „Jesień z bluesem”.

 

Muzyka prezentowana przez Kasę Chorych to fascynacja chicagowskim bluesem. Pytani o muzyczne wzorce wymieniają: Muddy’ego Watersa, B.B. Kinga i Johna Mayalla. Michał Ostrowód pisał o nich w tygodniku „Razem”: Muzyka Kasy Chorych to konglomerat różnych odmian bluesa, stylu country i rhythm and bluesa. Tę pogmatwaną nieco, oryginalną jednak “zbitkę”, uatrakcyjniają często aranżacje, również pozbierane jak gdyby po różnych muzycznych podwórkach i przetworzone na własny użytek. A Rafał Szczęsny w miesięczniku „Non Stop” dodaje: Solówek gitary słucha się z nieukrywaną przyjemnością, zaś Ryszarda Skibińskiego grającego na harmonijce ustnej uznać można za prawdziwego showmana, jakiego nieczęsto ogląda się na naszych estradach. Kasa Chorych na swych koncertach nie pozwala się nudzić. A sami muzycy często dodawali: Blues nie musi być smutny.

 

Dla zespołu i dla bluesa przełom lat 70. i 80. to wielkie doświadczenie i ciężka praca, koncerty, nagrania, zmiana składu, fani i festiwale. Rodzi się nurt nazwany: Muzyką Młodej Generacji, uwolniony wraz z falą wolności z małych klubów, garaży i piwnic. W tym czasie Kasa Chorych występowała na największych festiwalach rockowych w Polsce: Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu, Pop Session w Sopocie, Łódzkich Spotkaniach Jazzowych, Muzycznym Campingu w Lubaniu, Jazz Jamboree w Warszawie oraz na I Festiwalu Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie.

 

W tym czasie ich debiutancki singel wydany przez Tonpress z utworami „Szalona Baśka” i „Blues chorego” zajął III miejsce w dorocznej ankiecie radiostacji WRJC-FM91 w Baltimore, zaraz za Albertem Collinsem i Muddy`m Watersem, za to przed B.B. Kingiem. Rzadko zdarza się, żeby dostarczony do amerykańskiej stacji radiowej, prywatnymi kanałami singiel, zaszedł tak wysoko.

 

W grudniu 1982 r. zespół zagrał pożegnalny koncert w Sali Kongresowej w Warszawie z Ryszardem „Skibą” Skibińskim, który odszedł do grupy Krzak. Decyzją tą zaskoczył wszystkich swoich fanów. Przygoda z Krzakiem nie trwała jednak długo. Pół roku później Skiba zmarł wskutek przedawkowania narkotyków.

 

Po odejściu charyzmatycznego „Skiby” pozycja zespołu mocno się pogorszyła. Współzałożyciel Jarosław Tioskow dobrał nowy skład i nadal próbował poruszać się w rytmach chicagowskiego bluesa z elementami rocka. Z zespołem współpracował wówczas skrzypek Cezary Czternastek, znany z Easy Rider. Jednak nie odbudowano poprzedniej pozycji zespołu. Pod koniec 1984 r. zespół się rozwiązał. Po rozwiązaniu zespołu Jarosław Tioskow założył własne formacje: Grupa Jarosława Tioskowa, Modern Blues, czy JJJBand.

 

Zespół Kasa Chorych powrócił na scenę w 1992 r. z Jarosławem Tioskowem na czele. Początkowo ograniczano się do okazjonalnych występów, m.in. na festiwalach: Zaduszkach Bluesowych, Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Muzycznym Campingu, Jesieni z Bluesem, Rawie Blues. Koncertów było coraz więcej, w studio zaś powstawały nowe płyty oraz odgrzebywano archiwalne nagrania z Ryszardem Skibińskim.

 

W 1998 zespół wystąpił na 18 edycji Rawy Blues razem z Tonym McPhee. W piśmie Tearaz Rock, tak wówczas o koncercie napisano: Zanim były lider Groundhogs wyszedł na scenę, trzy własne numery zagrała Kasa Chorych, która promuje właśnie nową płytę. Ciekawe kompozycje, dobre rzemiosło, świeżość, wspaniałe sola gitarowe Jarka Tioskowa coraz mocniej utwierdzają mnie w przekonaniu, że ten zespół powoli odzyskuje dawną formę.

 

Od 2004 roku Kasa Chorych współpracuje z harmonijkarzem Michałem Kielakiem. Dwa lata później odbywa z nim dwumiesięczne tourne po USA, a 6 czerwca 2008 r. na wielkim koncercie plenerowym w Białymstoku wraz z gośćmi świętuje 30-lecie swojej służby dla bluesa. Ukoronowaniem tej służby jest przyznana zespołowi w 2009 roku, prestiżowa nagroda muzyczna „Fryderyk” za płytę „Koncertowo”. Wszystko więc wskazuje, że zespół jest w doskonałej i twórczej formie, a do grona wiernych fanów dołączają sukcesywnie młodsi wielbiciele bluesa.

 

Więcej o zespole na www.kasachorych.com

 

Leonard Paszek

 

 

 

Artykuł pochodzi z dwutygodnika Samo Życie, www.samo-zycie.de


Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...