56 views 3 min

0

Komentarzy

Wysyłka pakietów do głosowania od 4 maja. Posiedzenie Senatu zaplanowano na 5 maja

- Kwiecień 28, 2020
Wysyłka pakietów do głosowania w wyborach prezydenckich ma rozpocząć się 4–5 maja. Ale sprawą sporną pozostają adresy, pod jakie trafią karty. Część samorządów nadal odmawia udostępnienia spisów wyborców. Senat ma zająć się ustawą podczas posiedzenia 5 i 6 maja, a więc już po rozpoczęciu wysyłki pakietów.
Poczta Polska otrzymała 22 kwietnia za zgodą ministra cyfryzacji dane z bazy PESEL potrzebne do przygotowania wyborów prezydenckich – potwierdził to resort cyfryzacji. Departament Zarządzania Systemami Ministerstwa Cyfryzacji wydał dane objęte wnioskiem powołując się na art. 99 tzw. ustawy antycovidowej, która weszła w życie 18 kwietnia 2020 r. Jednak mimo, że Państwowy operator ma już spisy obywateli, to wciąż jednak potrzebuje rejestry wyborców. Wiele samorządów odmówiło wydania Poczcie Polskiej tych danych. Zawierają one m.in. dane tych osób, które chcą głosować nie tam , gdzie są na stałe zameldowane, lecz tam, gdzie np. studiują.
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że izba wykorzysta przysługujące jej 30 dni na pracę nad ustawą; najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowano na 5 i 6 maja. 5 maja ustawę o wyborach korespondencyjnych będą opiniować senackie komisje. Ustawa przewiduje, że minister aktywów państwowych – m.in. po zasięgnięciu opinii PKW – ma określić wzór karty do głosowania, zlecić sporządzenie pakietów wyborczych, określić szczegółowy tryb ich doręczania przez operatora wyznaczonego (Pocztę Polską) do wyborcy i odbierania kopert zwrotnych, a następnie sposób postępowania z kopertami zwrotnymi dostarczonymi do właściwej gminnej obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania.
Obecnie – trwa już operacja pakowania kart do głosowania w koperty. Kolejnym etapem będzie ich wysyłka w Polskę. Plan zakłada, że stanie się to tuż po majówce – czytamy w “Dzienniku Gazecie Prawnej”. Wysyłką pakietów do głosowania zajmie się Poczta Polska.
– Przepisy są w trakcie procesu legislacyjnego. Poczta Polska na podstawie wiedzy, jak te przepisy będą wyglądać, przygotowuje się od strony organizacyjnej. Po pierwsze trzeba wiedzieć, gdzie dostarczyć pakiety wyborcze, stąd prośba do samorządów o przekazanie danych ze spisu wyborców. Drugi element to przygotowanie zespołów, które będą odpowiedzialne za dostarczanie pakietów – powiedział wiceprezes Poczty Polskiej Grzegorz Kurdziel.
Źródło: iar/polsatnews/tvpinfo/tvn24
Zostaw komentarz