wtorek, 27 września, 2022

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Wypoczynek zagraniczny to Turcja lub Grecja. Polska Izba Turystyki podsumowuje wakacje

W tym sezonie wakacyjnym Polacy najchętniej wybierali Turcję i Grecję na zagraniczny wypoczynek. Według Polskiej Izby Turystyki, średnia cena rezerwacji zagranicznego wyjazdu przekroczyła 8,1 tys. zł. To o 1,5 tys. więcej niż przed rokiem.

Jak zaznaczono w raporcie “Zagraniczne wakacje Polaków 2022” przygotowanym przez Polską Izbę Turystyki, choć tegoroczny sezon wypoczynkowy upływa pod znakiem odbudowy sektora turystycznego, to należy pamiętać, że w pierwszych miesiącach tego roku wciąż obowiązywały obostrzenia związane z COVID-19.
Niepewność klientów pogłębiła wojna w Ukrainie, a później inflacja. Jednak już od drugiego kwartału widoczny był szybki wzrost rezerwacji, który przełożył się na dobre wyniki sezonu wakacyjnego 2022.

Turcja była bezkonkurencyjna

Według prezesa Polskiej Izby Turystyki Pawła Niewiadomskiego, o ile ten sezon wakacyjny zaczął się mniejszym niż przed pandemią poziomem wczesnych rezerwacji, o tyle w jego środku nastąpił boom zakupowy – już po wyższych cenach i w kierunkach oferujących hotele o wyższym standardzie.
– Te czynniki znalazły odzwierciedlenie w kosztach rezerwacji i pojedynczej imprezy – wskazał.

Turcja umocniła się na pozycji lidera z wynikiem 31 proc., wyprzedzając Grecję (24 proc.), którą minimalnie wyprzedziła – przełamując jej wieloletnią dominację – w poprzednim sezonie. – Dotychczas Turcja była bardzo konkurencyjna wobec Grecji cenowo i wręcz bezkonkurencyjna w kategorii wypoczynku pod znakiem pięciu gwiazdek i wersji all inclusive. Od tego sezonu do Turcji turyści docierają równie łatwo jak do Grecji – na dowód osobisty, a nie paszport z wizą – wyjaśnił Paweł Niewiadomski.

Z danych PIT wynika, że pierwszą trójkę najpopularniejszych miejsc zagranicznego wypoczynku Polaków w sezonie 2022 zamykają ex aequo Bułgaria i Egipt (po 8,8 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się: Hiszpania, Tunezja (która znacząco poprawiła swój wynik), Albania, Chorwacja, Polska i Cypr.

Powrót do trendów sprzed pandemii

Tuż za pierwszą dziesiątką uplasowały się Włochy, które odrabiają straty. Włoskie wakacje były statystycznie tańsze od wypoczynku w Turcji, Grecji czy Hiszpanii. Włochy to kierunek z zauważalnym udziałem wakacji z dojazdem własnym oraz autokarowych wycieczek objazdowych, co również wpływa na przeciętną cenę wakacji w tym kraju.

Z raportu wynika, że w tym sezonie spadło natomiast zainteresowanie kierunkami egzotycznymi (latem), co także wskazuje na powrót do trendów sprzed pandemii. W 2021 r. były to kierunki bez testów również dla niezaszczepionych, teraz ten czynnik przestał odgrywać rolę.

Z raportu wynika, że prawie 80 proc. rezerwacji dotyczyło hoteli 5- i 4-gwiazdkowych i wzrosty – choć niewielkie – zauważalne są w obu tych segmentach. W tym roku najpopularniejsze są wyjazdy siedmio- i ośmiodniowe (wybiera je 73,1 proc. turystów wyjeżdżających z biurami podróży), co piąta rezerwacja dotyczy dłuższego okresu – do 14 dni.

Źródło: PR24.pl, PAP,

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...