64 views 2 min

0

Komentarzy

Wojna na Ukrainie spowolniła polski przemysł

- Kwiecień 22, 2022

Dynamika produkcji przemysłowej spadła w marcu do 17,3% z 17,6 % w lutym – podał Główny Urząd Statystyczny. W ocenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w najbliższych miesiącach przemysł będzie dalej hamować. Eksperci PIE dodają, że polski przemysł nadal dobrze sobie radzi, a lekkie spowolnienie w marcu to efekt wojny w Ukrainie.


Coraz większe niedobory

– Główną barierą dla rozwoju przemysłu są niedobory materiałów importowanych z Chin. W reakcji na wzrost zakażeń Państwo Środka wprowadziło ścisły lockdown w regionach odpowiadających za 40% PKB kraju. Pracę zawiesiły fabryki i porty morskie – wyjaśnili.
Liczba statków czekających na załadunek w porcie w Szanghaju jest obecnie największa od 5 lat. Według PIE, pogłębienie niedoborów spowolni także europejski przemysł.

Rosną płace

Polski Instytut Ekonomiczny zwraca uwagę, że w wzrost wynagrodzeń przyśpieszył w marcu z 11,7 do 12,4%, mocno powyżej oczekiwań rynkowych (10,4%). Pensje rosły najszybciej w sektorze nieruchomości oraz branży informacyjnej. Słabsze wyniki obserwujemy w górnictwie oraz branży rolniczej.

Eksperci PIE oczekują, że w kolejnych miesiącach wynagrodzenia będą rosnąć w dwucyfrowym tempie. Dynamika zatrudnienia wzrosła do na 2,4%, nieznacznie powyżej oczekiwań rynkowych (2,3%).

Dane GUS z rynku pracy

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w marcu o 2,4 procent, licząc rok do roku – podał GUS. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło w marcu o 12,4 procent w ujęciu rocznym i wyniosło 6665 złotych i 64 grosze. Opublikowane informacje dotyczą sektora przedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających co najmniej 10 osób.

PR1,PR24, GUS
as

Zostaw komentarz