Wielkanocne zwyczaje w Austrii

- Kwiecień 16, 2022

Szczególnie w okresie Świąt Wielkanocnych Austria przyciąga siłą tradycji, charakterystyczną dla każdego regionu kuchnią oraz bogatą kulturą. Każdy region wyróżniają typowe dla niego cechy.

 Styria: Dni Świętego Ognia
W Wielką Sobotę, przed poświęceniem pokarmów, dzieci ze wschodniej Styrii jako „Posłannicy Świętego Ognia” spotykają się wcześnie rano w kościele i przynoszą żeliwne garnki, aby poświęconym ogniem zapalić zgorzeliny i własnoręcznie zebrane huby. Potem przenoszą jak najszybciej ogień z domu do domu. Zwyczaj przekazywania święconego ognia pochodzi z czasów, kiedy nie było jeszcze zapałek czy zapalniczek. Ludzie nie mogli dopuścić do wygaśnięcia ognia, dlatego używali własnych żeliwnych garnków, aby ogień przetrwał całą noc. Tyko raz w roku, w Wielki Piątek, można było pozwolić na wygaśnięcie ognia. W Wielką Sobotę mieszkańcy wschodniej Styrii rozpalali ogień za pomocą „świętego ognia” z parafii. A tylko ci chłopcy, którzy jako pierwsi dotarli z ogniem do domu, otrzymywali podarunki.

Burgenland: Mieszkańcy Stinatz podziwiają jajka wielkanocne
Mieszkańcy Stinatz na południu Burgenlandu ozdabiają na Wielkanoc jajka wielkanocne filigranowymi grawerunkami. Za pomocą ostrych noży, wydrapują piękne wzory w ufarbowanych jajkach. W tym celu malują skorupki specjalnymi farbami, które sprawiają, że stają się one bardziej wytrzymałe. Ta stara sztuka rzemieślnicza pochodzi od Chorwatów zamieszkałych w tym regionie i jest przekazywana już od ponad 100 lat. Początkowo kobiety ozdabiające jajka wielkanocne używały najczęściej pisanek zabarwionych na czerwono, fioletowo i czarno, w których wydrapywały tradycyjne ornamenty kwiatowe lub motywy religijne. Obecnie używanych jest więcej wielu kolorów i wykorzystywane są bardziej fantazyjne wzory. Mogą przekonać się o tym zwiedzający, którzy w czasie wielkanocnym przyjadą do południowej części Burgenlandu, aby podziwiać te małe dzieła sztuki.
www.suedburgenland.info

Karyntia: Wspólne niesienie krzyża w Tresdorf
W krótkich słowach, ale za to przy sporej dawce emocji w Tresdorf w Karyntii wystawiane są co roku misteria pasyjne. W rolach głównych: Chrystus, Piłat, Herod, Szymon z Cyreny, Judasz i Archanioł Gabriel. Aktorzy amatorzy przedstawiają historię cierpienia Chrystusa z punktu widzenia ludności wiejskiej tamtego okresu. Przedstawienie rozpoczyna się w Wielki Czwartek, kiedy wszyscy uczestnicy spotykają się przy „Krassnigmühle“. Stamtąd przechodzi się do kościoła św. Ulricha, który jako najwyższy punkt wioski pełni rolę Góry Oliwnej. Jezus dociera tam ze swoimi trzema uczniami i zostaje zdradzony przez Judasza. Następnie zostaje aresztowany przez strażników Piłata i Heroda. Po wydaniu wyroku, wychłostaniu i ukoronowaniu cierniem grupa przemieszcza się z powrotem do miejsca początkowego. W Wielki Piątek Chrystus niesie drewniany krzyż i razem z towarzyszącym pochodem udaje się do kościoła, gdzie przez kwadrans oddaje się modlitwie. Misteria pasyjne według legendy mają swój początek w składaniu ślubów, które miały uchronić wieś przed powodzią czy zarazą. Swoją prostotą i niemymi gestami co roku poruszają liczną grupę widzów.
Salzburgska Pieśń o Górze Oliwnej i cierpieniu Chrystusa
„Strzeżcie się swego Pana i słuchajcie jak zegar wybija godzinę ósmą“ to pieśń, która rozbrzmiewa każdego roku w Wielki Czwartek i Wielki Piątek w Großarl i jest śpiewana co godzinę do 4.00 nad ranem. Podczas „Pieśni o Górze Oliwnej i cierpieniu Chrystusa” śpiewacy razem ze słuchaczami prowadzą nocne warty i podnoszą głos przy kolejnych stacjach, zaczynając od kościoła w dół wioski aż do Urzędu Gminy. W Wielki Czwartek miejscowi gospodarze śpiewają o cierpieniu Chrystusa na Górze Oliwnej. W Wielki Piątek natomiast „chłopi”, a więc mieszkańcy Großarl, śpiewem opowiadają o wydarzeniach po śmierci Chrystusa na krzyżu i ogłaszają jego zmartwychwstanie.
www.grossarltal.info

Wschodni Tyrol: zwierzęca tradycja w Virgen
Każdego roku w pierwszą sobotę po Wielkanocy ma miejsce prezentacja barana ze wschodniego Tyrolu. Ozdobiony kwiatami i kolorowymi opaskami jest prowadzony w procesji podczas „pochodu barana” z Virgen do Obermauern – za nim idzie tłum ludzi. Miejsce docelowe procesji: Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej w Obermauern, gdzie ku czci baranka odbywa się uroczysta msza. Zwierzę przeprowadzane jest trzykrotnie dookoła ołtarza, a następnie odbywa się loteria, po którym szczęśliwy zwycięzca może zabrać barana do domu. Dochód z losów biorących udział w aukcji, który każdego roku pochodzi z różnych części Virgen lub Prägraten, przekazywany jest na sanktuarium. Tradycja wywodzi się z czasów wojny trzydziestoletniej, kiedy w Virgental panowała dżuma, a mieszkańcy z wdzięczności za wybawienie od plagi wyruszali do sanktuarium w Lavant – gdzie składano barana w ofierze.
www.virgen.at

Dolna Austria: „Godnküpfi“ mieszkańców Mostviertel
W okresie Wielkanocy katoliccy mieszkańcy z Mostviertel świętują „Godntag” („Dzień Chrzestnych”). W tym dniu w odwiedziny przyjeżdżają rodzice chrzestni – w Mostviertel zwani „Godn” – i przywożą dzieciom ciasto zwane „Godnküpfi“. Ten słodki przysmak, wykonany z miękkiego ciasta drożdżowego, artystycznie upleciony i uformowany w kształcie dużego rogalika jest stałą częścią kulinarnych zwyczajów wielkanocnych. Do drożdżówki wkłada się monetę, wręcza razem z jajkami wielkanocnymi i stawia w Niedzielę Wielkanocną na stole.
www.mostviertel.info

Jarmarki Wielkanocne
W wielu miejscowościach jarmarki wielkanocne prezentują charakterystyczne rzemiosło artystyczne i wielkanocne przysmaki.

Jarmarki wielkanocne w Wiedniu 2019

Zródło: http://polonika.at/index.php/miesiecznik/przewodnik-poloniki/105-przewodnik-poloniki/1892-wielkanocne-zwyczaje-w-austrii

 

 

 

 

Zostaw komentarz