poniedziałek, 23 maja, 2022

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Wchodzą nowe przepisy dot. latania dronem. Będzie trzeba przejść szkolenie

Od 2021 roku każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 gramów lub dronem posiadającym kamerę, będzie musiał zarejestrować się, przejść szkolenie i zdać test online. Prawo zastąpią nowe przepisy, które jednocześnie wchodzą w życie we wszystkich państwach Unii Europejskiej. W Polsce jest prawie 200 tysięcy użytkowników dronów.

Trzy klasy lotów dronem

 

Operacje bezzałogowymi statkami powietrznymi będą sklasyfikowane na podstawie ich stopnia ryzyka. Powstaną trzy kategorie lotów: otwarta (operacje o najniższym stopniu ryzyka), szczególna (operacje o średnim ryzyku) oraz certyfikowana (operacje o stopniu ryzyka porównywalnym do lotnictwa załogowego).

 

Każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 gramów lub dronem posiadającym kamerę – zgodnie z wymaganiami kategorii otwartej – będzie musiał zarejestrować się, przejść szkolenie i test online na stronie drony.ulc.gov.pl.

 

– Drony to ważna gałąź gospodarki, która bardzo dynamicznie się rozwija, również w Polsce. Jesteśmy w światowej czołówce państw, które z powodzeniem wdrażają systemy dronowe. Potencjał bezzałogowych statków powietrznych szczególnie widoczny jest w czasie pandemii. Już dzisiaj w Polsce drony są wykorzystywane m.in. w transporcie medycznym i innych ważnych dla gospodarki usługach. Nowe przepisy pozwolą ten rozwój jeszcze przyspieszyć a w efekcie polepszyć jakość życia Polaków – mówi Marcin Horała, wiceminister infrastruktury.

Ochrona prywatności

 

Operacje w kategorii otwartej mogą być wykonywane tylko w zasięgu wzroku pilota lub obserwatora, do maksymalnej wysokości 120 metrów. Wymagane jest również poszanowanie prywatności innych osób oraz zachowanie bezpiecznej odległości między dronem a innymi osobami, zwierzętami oraz statkami powietrznymi.

 

Drony w czasie pandemii wykorzystywane są między innymi do monitoringu miast czy odkażania przestrzeni publicznej. W Polsce przeprowadzono z powodzeniem pilotażowe loty dronów transportujących testy na COVID-19 pomiędzy warszawskimi szpitalami. Próbne loty odbyły się w Centralnoeuropejskim Demonstratorze Dronów – poligonie do bezpiecznego testowania nowych systemów bezzałogowych.

 

Źródło: Pap/iar

AS

Obraz grunzibaer z Pixabay

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...