środa, 6 lipca, 2022

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

W 2030 roku 50 proc. energii w Polsce będzie „zielona”


Polska stoi dziś u progu prawdziwego przełomu w kontekście wzrostu znaczenia zielonej energii we wszystkich sektorach gospodarki, a polityka klimatyczna UE oraz wojna w Ukrainie dodatkowo mobilizują rząd i przedsiębiorców do działania – mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii.

– Wraz z TGE wciąż zastanawiamy się, jakie mechanizmy stworzyć, aby rynek energii był jak najbardziej atrakcyjny dla inwestorów i bezpieczny dla konsumentów – podkreślił Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Polska konsekwentnie rozwija odnawialne źródła energii, jest liderem morskiej energetyki wiatrowej – mówiła w środę minister klimatu Anna Moskwa, odpowiadając w Sejmie na wystąpienia posłów w czasie debaty nad informacją ws. bezpieczeństwa energetycznego.

Polska jako jedyny kraj ma umowy sektorowe na wszystkie rodzaje odnawialnych źródeł energii. – Na rok 2020 r. UE narzuciła nam cel OZE 15 proc. i został on przekroczony – zwróciła uwagę Minister Moskwa, dodając, że w kraju jest już milion prosumentów, podjęto też decyzję o uelastycznieniu regulacji dla turbin wiatrowych na lądzie.

– Jesteśmy liderem morskiej energetyki wiatrowej. Polskie farmy rozwijają się konsekwentnie, a Litwa, Łotwa i Estonia są na etapie projektowania. Nasze projekty już funkcjonują, są zgłoszone do notyfikacji KE. Pierwsza produkcja energii jest przewidziana na 2026 r. – podkreślała minister klimatu. “Państwo niemieckie na jakiś czas zatrzymało projektu morskiej energetyki wiatrowej, podczas gdy u nas były one rozwijane konsekwentnie” – dodała Anna Moskwa.

Jak zaznaczyła, rząd przygotował “kompleksowy program rozwoju dróg wodnych, stopni wodnych, bez których nie ma hydroenergetyki”. Jednak Komisja Europejska usunęła cały komponent gospodarki wodnej i hydroenergetyki z Krajowego Planu Odbudowy – dodała. – Hydroenergetyka w UE jest dziś tak samo zakazana jak mówienie o węglu – podkreślała, dodając, że rząd przygotował program rozwoju małych elektrowni wodnych i będzie go “konsekwentnie realizować z założeniem, że KE tych planów nie wywróci”.

Źródło: pap
as

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...