68 views 7 min

0

Komentarzy

VII Europejski Kongres Samorządów

- Kwiecień 5, 2022

VII Europejski Kongres Samorządów (11 – 12 kwietnia 2022, Mikołajki

W dniach 11-12 kwietnia 2022 roku w Mikołajkach w Hotelu Gołębiewski odbędzie się
VII Europejski Kongres Samorządów. Kongres, organizowany przez Instytut Studiów
Wschodnich, w swojej formule nawiązuje do Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
W tym roku Kongres odbędzie się pod hasłem „Budowanie wspólnoty przyszłości”.

Współpraca miast i regionów Europy na płaszczyźnie ekonomicznej oraz społecznej wywiera

istotny wpływ na politykę i gospodarkę naszego kontynentu. VII Europejski Kongres
Samorządów to platforma wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych,
elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.

VII Europejski Kongres Samorządów (11 – 12 kwietnia 2022, Mikołajki)
W dniach 11-12 kwietnia 2022 roku w Mikołajkach w Hotelu Gołębiewski odbędzie się VII Europejski Kongres Samorządów. Kongres, organizowany przez Instytut Studiów Wschodnich, w swojej formule nawiązuje do Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W tym roku Kongres odbędzie się pod hasłem „Budowanie wspólnoty przyszłości”.

Współpraca miast i regionów Europy na płaszczyźnie ekonomicznej oraz społecznej wywiera istotny wpływ na politykę i gospodarkę naszego kontynentu. VII Europejski Kongres Samorządów to platforma wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.
czytaj dalej

Pobierz obrazki
Rozproszona energetyka – najlepszy scenariusz dla Polski
W ramach VII Europejskiego Kongresu Samorządów odbędzie się panel dyskusyjny „Zielone inwestycje w regionach – jak być eko-odpowiedzialnym?” partnerem którego jest Bank Ochrony Środowiska S.A.

Główne wyzwania środowiskowe, przed którymi stają samorządy to efektywność energetyczna, zrównoważona mobilność, sprawna gospodarka wodna i odpadowa oraz zagospodarowanie zieleni miejskiej. Miasta odgrywają bardzo istotną rolę w walce z kryzysem klimatycznym, więc powinny one podejmować ekologiczne działania i inwestycje. Jak być miastem eko-odpowiedzialnym? Jak finansować zielone inwestycje? Moderatorem panelu będzie Michał Liżewski (Partner, Legally.Smart Kancelaria). Panelistami będą: Wojciech Hann (Prezes Zarządu, Bank Ochrony Środowiska S.A.), Stefan Krajewski (Poseł, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej), Jerzy Sirak (Burmistrz, Urząd Miasta w Hajnówce), Zbigniew Ziejewski (Poseł, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej), Željko Kolar (Przewodniczący, Region Krapińsko-Zagorski, Chorwacja), Aleksandra Gajewska (Poseł, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej), Jurand Saternus (Krajowy Konsultant Centrum Monitoringu i Jakości Powietrza Airly, Airly Sp. z o.o.).

Dbając o bezpieczeństwo wodne. Jakie zmiany czekają samorządy w 2022 roku?
Agencja Wspierania Ochrony Środowiska jest partnerem panelu dyskusyjnego „Dbając o bezpieczeństwo wodne. Jakie zmiany czekają samorządy w 2022 roku?”, który odbędzie się w ramach VII Europejskiego Kongresu Samorządów (11 – 12 kwietnia, 2022, Mikołajki).

Po 17 latach od wejścia Polski do UE i blisko 6 latach obowiązywania w Polsce zapisów dyrektywy ściekowej chcemy odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące oceny zrealizowanych działań oraz przyszłych zadań, które powinniśmy zrealizować dla ochrony zasobów wodnych oraz ich bezpieczeństwa sanitarnego. Zmiany klimatu, susze, powodzie, marnotrawienie zasobów i zanieczyszczenia m.in. przez niekontrolowany zrzut ścieków do środowiska, to tylko niektóre czynniki zagrażające bezpieczeństwu wodnemu. Czy grożą nam kary za łamanie dyrektywy ściekowej? Czy nowa dyrektywa w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi zwiększy nasze bezpieczeństwo? Czy zmiany w rozporządzeniu Ministerstwa Klimatu dotyczące osadów ściekowych wreszcie rozwiążą problem? Jakie działania na urzędach gmin wymusi wejście w życie zmiany w ustawie Prawo wodne oraz ustawie o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy? Na te i inne pytanie postaramy się odpowiedzieć podczas dyskusji.

Moderatorem panelu będzie Krzysztof Robert Stasiak (Szef Zespołu Doradców, Agencja Wspierania Ochrony Środowiska). Panelistami będą: Urszula Pasławska (Poseł, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej), Jacek Kowalski (Burmistrz, Urząd Miejski Nowy Dwór Mazowiecki), Łukasz Żebrowski (Wiceprezes Zarządu, Agencja Wspierania Ochrony Środowiska), Tomasz Ławniczak (Poseł, Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej), Bartosz Rakoczy (prof. dr hab. – wykładowca, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).

Transformacja ciepłownictwa w Polsce
Perspektywa energetyczno-klimatyczna UE zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Osiągnięcie tego celu nie jest możliwe bez dekarbonizacji, a czynnikiem umożliwiającym osiągnięcie go jest także wdrażanie zapisów Europejskiego Zielonego Ładu, zakładającego przejście na niskoemisyjną gospodarkę obiegu zamkniętego (GOZ). Te ambitne, ale niezbędne cele rodzą szereg wyzwań przed firmami z branży ciepłowniczej oraz samorządami.

Modernizacja oświetlenia odpowiedzią
na wzrost cen energii
Rosnące ceny energii dotykają wszystkich, zarówno odbiorców indywidualnych oraz komercyjnych, jednak to właśnie samorządy mierzą się z nieporównywalnie większym problemem wynikającym ze wzrostu cen energii niż pozostali konsumenci. Nawet o 80% wyższe ceny energii elektrycznej. Miasta i gminy wydają na zakup energii miliony złotych rocznie i będą płacić jeszcze więcej.

Głównym Partnerem Europejskiego Kongresu Samorządów jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Najnowsze informacje o Forum Ekonomicznym i innych naszych inicjatywach na naszych kanałach social media i na stronie internetowej.
Mamy nadzieję, że przydają Ci się informacje, które przesyłamy. Jeśli nie, możesz się wypisać.
Wiadomość wysłana przez:
Fundację Instytut Studiów Wschodnich, organizatora Forum Ekonomicznego.
ul. Solec 85, lok. 33, III p.
00-382 Warszawa
tel.: +48 22 583 11 00
e-mail: forum@isw.org.pl
Jeśli masz uwagi, skontaktuj się z nami.

Zostaw komentarz