59 views 15 min

0

Komentarzy

VII Europejski Kongres Samorządów, 11-12 kwietnia, Mikołajki

- Kwiecień 10, 2022
VII Europejski Kongres Samorządów (11 – 12 kwietnia 2022, Mikołajki)
W dniach 11-12 kwietnia 2022 roku w Mikołajkach w Hotelu Gołębiewski odbędzie się VII Europejski Kongres Samorządów. Kongres, organizowany przez Instytut Studiów Wschodnich, w swojej formule nawiązuje do Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W tym roku Kongres odbędzie się pod hasłem „Budowanie wspólnoty przyszłości”.

Europejski Kongres Samorządów to platforma wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu. Na naszej stronie dostępny już jest informator wraz z siatką godzinową.

Samorządy oczekują kompleksowej obsługi bankowej
Oferta bankowa dla jednostek samorządu terytorialnego.

Współpraca instytucji bankowych z samorządami zdecydowanie wykroczyła przez ostatnią dekadę poza typowe relacje bank–klient. Banki nie są już dzisiaj instytucjami zajmującymi się przede wszystkim prowadzeniem rachunków jednostek samorządu terytorialnego, ale stały się partnerami w organizowaniu finansowania inwestycji oraz zarządzaniu funduszami publicznymi.

Zapowiedź panelu: „Systemowe działania przeciwko wykluczeniu społecznemu”
Czepczyński Family Foundation jest Partnerem panelu dyskusyjnego „Systemowe działania przeciwko wykluczeniu społecznemu”, który odbędzie się dnia 2022-04-11 w godzinach 15:00 – 16:00 w ramach VII Europejskiego Kongresu Samorządów (11 – 12 kwietnia 2022, Mikołajki).

Polska i samorządy mierzą się obecnie z największym w Europie od czasów II wojny światowej zjawiskiem migracji. Szkoły i nauczyciele w trybie pilnym muszą zapewnić możliwość edukacji dzieciom nieznającym języka polskiego, naszej kultury i historii. Podczas debaty poruszone zostaną najważniejsze zadania stojące przed JST, szkołami i nauczycielami. Przedstawiciele miast i gmin opowiedzą o roli edukacji włączającej w budowaniu empatycznego społeczeństwa, bez którego integracja społeczna może okazać się niemożliwa.

Moderator: Andrzej Gajcy, Dziennikarz, Onet Panelista: Barbara Socha, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Artur Czepczyński, Prezes Zarządu, ABC-Czepczyński Sp. z o.o. Sp. K, PolskaIwona Spychała-Długosz, Zastępczyni Burmistrza Gminy Mikołów, Urząd Miasta Mikołów, Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Turystyka czasów niepewności
Turystyka jest dziedziną niezwykle wrażliwą na czynniki zewnętrzne, o czym w ostatnich latach bardzo boleśnie przekonała się branża.

Szacuje się, że w ujęciu globalnym ruch turystyczny z powodu pandemii COVID-19 zmniejszył się o około 70%. Powrót do stanu sprzed pandemii zdaniem UNWTO i ETC będzie możliwy najwcześniej w 2024 roku. W Polsce po dwóch latach pandemii, mimo znacznego odrodzenia turystyki krajowej, wciąż odczuwalne są skutki ograniczenia mobilności międzynarodowej. Sytuację dodatkowo utrudnia wojna za naszą wschodnią granicą i obawy turystów przed podróżowaniem do tej części Europy. To kolejny cios dla rodzimej turystyki, w szczególności dla organizatorów, touroperatorów, przewoźników i branży hotelarskiej.

Polski Fundusz Rozwoju jest Partnerem panelu dyskusyjnego „Nowe technologie kluczem do sukcesu w zarządzaniu miastem”, który odbędzie się dnia 2022-04-11 w godzinach 15:00 – 16:00 w ramach VII Europejskiego Kongresu Samorządów (11-12 kwietnia 2022, Mikołajki).

Sztuczna inteligencja, autonomiczne auta i 5G przestają być pojęciami przyszłości. Coraz to nowe rozwiązania technologiczne zmieniają świat wokół nas, kształtują nową rzeczywistość. Wyzwaniem nie jest już tylko stworzenie innowacyjnych rozwiązań. Nowe technologie okazują się kluczem do sukcesu w zarządzaniu miastem. Ale czy na pewno wszyscy włodarze potrafią z tego korzystać? Trzeba bardziej odwagi, czy dużych środków finansowych, aby stawiać na nowe, nieznane dotąd rozwiązania? A może dziś pytaniem nie jest już „czy?”, tylko „jakie?” technologie wykorzystywać? System EZD i wykorzystanie technologii chmurowych w zarządzaniu miastem. Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych z uwagi na aktualnie wysokie ryzyko cyberataków?

Moderator: Sławomir Jastrzębowski, Prezes, Salon24.pl Panelista: Bartosz Majewski, Dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Rafał Magryś, Wiceprezes Zarządu, EXATEL, Artur Borkowski, Burmistrz, Urząd Miasta i Gminy Serock, Bartłomiej Pawlak, Wiceprezes Zarządu, Polski Fundusz Rozwoju, Michał Potoczek, Prezes Zarządu, Chmura Krajowa, Robert Król, Dyrektor Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, NASK Państwowy Instytut Badawczy.

ARP E-Vehicles – wypowiedź ekspercka
ARP E-VEHICLES jako spółka w 100% zależna od Agencji Rozwoju Przemysłu zachęca Państwa do rozwoju nowoczesnego, zeroemisyjnego transportu zbiorowego w polskich miastach i gminach. Jak ważny dla jakości życia mieszkańców jest stan środowiska naturalnego nie trzeba już nikogo przekonywać, podobnie jak do walki z wykluczeniem komunikacyjnym, wyrównywaniem szans w dostępie do miejsc pracy, nauki, obiektów związanych ze zdrowiem, sportem, kulturą czy wypoczynkiem.
Biuro Programu „Niepodległa” jest Partnerem panelu dyskusyjnego „Program Wieloletni „Niepodległa” – jakie doświadczenia na przyszłość wynosimy z obchodów stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości”, który odbędzie się dnia 2022-04-11 w godzinach 18:45 – 19:45 w ramach VII Europejskiego Kongresu Samorządów (11 – 12 kwietnia 2022, Mikołajki).

W trakcie realizacji Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022 zrealizowano tysiące projektów i wydarzeń ogólnopolskich i lokalnych, które często w innowacyjny sposób włączały Polaków we wspólne świętowanie odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości. Doświadczenia wyniesione z realizacji tych przedsięwzięć będą tematem dyskusji uczestników panelu, którzy porozmawiają o dobrych praktykach w obszarze wspólnego świętowania rocznic historycznych oraz wyzwania na przyszłość w tym zakresie. Paneliści będą dyskutować także o współpracy międzyinstytucjonalnej w budowaniu wspólnotowości Polaków w radosnym i aktywnym świętowaniu sukcesów naszych przodków.

Moderator: Wojciech Kirejczyk, Dyrektor, Biuro Programu “Niepodległa” Panelista: Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rafał Wiśniewski, Dyrektor, Narodowe Centrum Kultury, Mirosław Witkowski, Ekspert, Stowarzyszenie Muzyka Świata Akord, Katarzyna Rutkowska, Dyrektor, Powiatowe Centrum Kultury FABRYCZKA w Wołominie, Edward Maniura, Burmistrz, Urząd Miejski Lubliniec.

Signify jest Partnerem panelu dyskusyjnego „Efektywna redukcja zużycia energii elektrycznej w samorządach”, który odbędzie się dnia 2022-04-11 w godzinach 15:00 – 16:00 w ramach VII Europejskiego Kongresu Samorządów (11 – 12 kwietnia 2022, Mikołajki).

Zakup energii elektrycznej i eksploatacja infrastruktury oświetleniowej stanowią znaczącą pozycję w budżetach wszystkich samorządów. Nienotowana wcześniej skala podwyżek hurtowych cen energii powoduje, że w wielu miastach i gminach wydatki na infrastrukturę oświetleniową wzrosną co najmniej kilkadziesiąt procent. Zwiększenie energooszczędności istniejącej infrastruktury oświetleniowej poprzez przejście na technologię LED w połączeniu z inteligentnymi systemami zarządzania generuje oszczędności sięgające nawet 80%. Zatem modernizacja oświetlenia to najszybszy sposób na wygenerowania dużych oszczędności w budżetach samorządów.

Moderator: Michał Waloch, Dyrektor Generalny, Pol-Lighting Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego Panelista: Albert Litwinowicz, Wójt, Urząd Gminy Białowieża, Tomasz Sielicki, Burmistrz, Urząd Miasta Braniewo, Ryszard Niedziółka, Burmistrz, Urząd Miasta Kętrzyn, Michał Listwoń, Zastępca Burmistrza, Urząd Miasta Krobia, Maciej Jeziorski, Dyrektor Sektora Publicznego na region Europy Środkowo-Wschodniej, Signify, Maciej Witczak, Prezes Zarządu, Oświetlenie Uliczne i Drogowe Sp. z o.o.

Dolnośląski Instytut Studiów Strategicznych jest Partnerem panelu dyskusyjnego „Transformacja energetyczna na poziomie lokalnym – rola samorządów w procesie dekarbonizacji gospodarki, rozwoju źródeł energii odnawialnej i modernizacji ciepłownictwa”, który odbędzie się w dniu 2022-04-11 w godzinach 15:00 – 16:00 w ramach VII Europejskiego Kongresu Samorządów (11 – 12 kwietnia 2022, Mikołajki).

Osiągnięcie przez Polskę ambitnych celów polityki klimatycznej UE wymaga zarówno inicjatywy odgórnej (regulacje i polityka rządu), jak i oddolnej (aktywności samorządów). W jaki sposób zatem koordynować współpracę rządu i samorządów w celu osiągnięcia krajowych celów klimatycznych – dekarbonizacji, udziału OZE oraz efektywności energetycznej? Jaką rolę powinny pełnić samorządy w procesie planowania przestrzennego i zapewnienia możliwości lokalizacji źródeł OZE na ich terenie? Czy gospodarka obiegu zamkniętego może stanowić sposób na realizację unijnej polityki klimatycznej i dekarbonizację ciepłownictwa w gminach? Czy mechanizmy finansowania transformacji energetycznej na poziomie samorządowym – Krajowy Plan Odbudowy, fundusze unijne w perspektywie 2021-2027, programy krajowe oraz Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, stanowią skuteczne narzędzie do dekarbonizacji obszarów po górniczych?

Moderator: Remigiusz Nowakowski, Prezes Zarządu, Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych (DISE), Panelista: Marek Materek, Prezydent, Urząd Miejski w Starachowicach, Rafał Gawin, Prezes, Urząd Regulacji Energetyki, Grzegorz Macko, Wicemarszałek, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Konrad Nowak, Prezes Zarządu, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Olsztynie, Artur Michalski, Wiceprezes Zarządu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Xylem jest Partnerem panelu dyskusyjnego „Woda złotem XXI wieku”, który odbędzie się dnia 2022-04-12 w godzinach 11:10 – 12:10 w ramach VII Europejskiego Kongresu Samorządów (11 – 12 kwietnia, Mikołajki).

Rolę wody w XXI wieku porównuje się do tej, którą w XX wieku pełniła ropa naftowa. Postrzega się ją jako istotny element zarówno życia ludzkiego, jak i gospodarki. Niestety czysta woda staje się coraz częściej towarem deficytowym. Narasta problem jej niedoboru i zanieczyszczania. Dlatego kwestia dostępu do wody staje się jednym z ważniejszych problemów w Europie, a szczególnie w Polsce, ze względu na jej nieduże zasoby i zmiany klimatyczne. Do tego dochodzi problem ograniczenia możliwości podejmowania decyzji na poziomie lokalnym o zatrzymywaniu wody na swoim terenie. Jak zatem efektywnie gospodarować „niebieskim złotem”?

Moderator: Marcin Iskra, Właściciel, Iskra&Iskra Kancelaria Prawna, Panelista: Rafał Bonter, Prezes Zarządu, Xylem, Szymon Sikorski, Pełnomocnik, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Katarína Hazuchová, Niezależna Analityczka ds. Środowiska, GPoT, ŠIOV, Słowacja, Magdalena Fuk, Prezes Zarządu, Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, Jarosław Jóźwiak, Przewodniczący Rady Nadzorczej, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A.

Wśród partnerów VII Europejskiego Kongresu Samorządów są:
Głównym Partnerem Europejskiego Kongresu Samorządów jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Najnowsze informacje o Forum Ekonomicznym i innych naszych inicjatywach na naszych kanałach social media i na stronie internetowej.
Mamy nadzieję, że przydają Ci się informacje, które przesyłamy. Jeśli nie, możesz się wypisać.
Wiadomość wysłana przez:
Fundację Instytut Studiów Wschodnich, organizatora Forum Ekonomicznego.
ul. Solec 85, lok. 33, III p.
00-382 Warszawa
tel.: +48 22 583 11 00
e-mail: forum@isw.org.pl
Jeśli masz uwagi, skontaktuj się z nami.
Zostaw komentarz