środa, 31 maja, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Uwaga przedsiębiorcy. 22 maja upływa termin rozliczenia składki zdrowotnej

 

Do 22 maja przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Rozliczenie to trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 r. W związku z rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej niektórzy przedsiębiorcy mogą posiadać nadpłatę składki zdrowotnej lub niedopłatę. Wniosek o zwrot nadpłaty należy złożyć do 1 czerwca 2023 r.

Od 1 stycznia 2022 r. podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalana jest zależnie od tego, jaki rodzaj pozarolniczej działalności prowadzi płatnik i od tego, jaką formę opodatkowania stosuje do przychodów z tej działalności.

Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność i opłacająca składki na własne ubezpieczenia w 2023 r. po raz pierwszy ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Służy ono temu, aby ustalić składkę za dany rok na podstawie przychodów lub dochodów w nim osiągniętych. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. przedsiębiorcy muszą rozliczyć w 2023 r. Płatnicy będą składać takie rozliczenie po raz pierwszy.

Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 r.: w ZUS DRA (jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą jednoosobowo) lub w ZUS RCA (jeżeli opłaca się składki za inne osoby, np. za pracowników, zleceniobiorców).

Termin złożenia rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne upływa 22 maja. W zakresie tego rozliczenia może wystąpić zarówno niedopłata, jak i nadpłata składki zdrowotnej. W przypadku nadpłaty, po złożeniu rozliczenia, ZUS wystawi podatnikowi wniosek o zwrot nadpłaty i dopiero wtedy będzie można zatwierdzić ten wniosek w ZUS PUE. Po jego zatwierdzeniu ZUS będzie miał 3 miesiące na zwrot nadpłaty na wskazane przez podatnika konto.

Jeśli przedsiębiorca nie będzie ubiegać się o zwrot składki, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika składek do końca 2023 r.

 

Źródło: zus, pap

 

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...