77 views 4 min

0

Komentarzy

Tarcza antyinflacyjna i energetyczna. Jakie rozwiązania zostały wprowadzone

- Listopad 7, 2022

Rządowa Tarcza Antyinflacyjna i Tarcza Energetyczna mają złagodzić konsekwencje inflacji, które dotykają nas wszystkich. Jej efekty odczuwamy bezpośrednio – nasze rachunki są niższe. Sprawdź, jakie rozwiązania zostały dotychczas wprowadzone w tarczach.

Tarcza Antyinflacyjna

1. Obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23% do 0%

Stawka VAT na gaz jest obniżona do 0%. Dzięki temu wzrost cen gazu dla gospodarstw domowych będzie o połowę mniejszy: wyniesie ok. 30%, zamiast 60% (z wcześniejszą stawką VAT 23%).

2. Zniesienie akcyzy i obniżenie stawki VAT na energię elektryczną z 23% na 5%

Obniżono stawkę akcyzy na energię elektryczną do 5%. To najniższy poziomu dopuszczalny w Unii Europejskiej. Jednocześnie energia elektryczna zużywana przez gospodarstwa domowe została całkowicie zwolniona od podatku akcyzowego.

Dzięki wprowadzonym zmianom, łagodniejszy jest wzrost wysokości rachunków za energię elektryczną. Wzrost cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych będzie ponad trzykrotnie mniejszy: wyniesie ok. 7-8%, zamiast 27%.

3. Obniżenie stawki VAT na ciepło do 5%

Aktualnie obowiązuje stawka VAT na ciepło obniżona do 5%. Z tego rozwiązania skorzysta niemal każdy – dotyczy zarówno mieszkań w ramach spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot, jak i domów jednorodzinnych podłączonych do sieci ciepłowniczej.

4. Obniżenie akcyzy i stawki VAT na paliwa

Obniżenie akcyzy od grudnia 2021 r. ograniczyło niepokojący wzrost cen paliw silnikowych. W lutym obniżono podatek VAT z 23% do 8%. Od czerwca obniżono także akcyzę na lekki olej opałowy do poziomu minimum unijnego. To wpłynie na dalsze zmniejszenie ceny paliwa.

Ograniczenie wzrostu cen paliwa powinno przełożyć się na stabilizację cen także w innych sektorach gospodarki – m.in. w kontekście cen żywności.

5. Obniżenie stawki VAT na żywność do 0%

Rosnące ceny żywności są jednym z dotkliwszych skutków inflacji. Dlatego obniżone zostały do 0% stawki podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze (np. mięso i ryby, produkty mleczarskie, warzywa i owoce). Dzięki temu działaniu przeciętna rodzina zaoszczędzi ok. 45 zł miesięcznie.

6. Obniżenie stawki VAT na nawozy do 0%

Ceny nawozów to istotny koszt produkcji rolnej. Całkowite zniesienie VAT na nawozy do produkcji rolnej to, obok obniżek podatków na paliwa i energię elektryczną, istotne wsparcie polskich producentów żywności.

Tarcza Energetyczna

Jeśli mieszkasz w gospodarstwie domowym przyłączonym do sieci gazowej, skorzystasz z mechanizmu osłonowego, który ograniczy wzrost cen gazu ziemnego:
• od początku 2022 r. ceny gazu ziemnego zostały ustalone na poziomie cen zatwierdzonych przez Prezesa URE pod koniec 2021 r.;
• rozszerzono ochronę taryfową na kluczowe podmioty użyteczności publicznej,
• przedłużono ochronę taryfową do końca 2027 r.

Brak ochrony taryfowej skutkowałby wzrostem opłat za paliwa gazowe dla odbiorców w gospodarstwach domowych nawet o ponad 600%!

Średnie oszczędności dla odbiorców w gospodarstwach domowych zużywających gaz:

• do przygotowania posiłków (grupa taryfowa W-1) na poziomie do 1 571 zł/rok;
• do podgrzania wody (grupa taryfowa W-2) na poziomie do 10 274 zł/rok;
• do ogrzewania małych i średnich domów (grupa taryfowej W-3) do 30 014 zł/rok.
• Rząd pomaga przedsiębiorcom. Premier Morawiecki: naszym celem jest złagodzenie kosztów

PolskieRadio24.pl/ IAR/ gov.pl/ mib

Zostaw komentarz