77 views 6 min

0

Komentarzy

Stopy procentowe o 75 pb w górę

- Czerwiec 10, 2022

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 75 pb. Obecna podwyżka stóp procentowych NBP jest dziewiątą z rzędu w cyklu rozpoczętym w październiku 2021 r.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 75 pb. Tym samym stopa referencyjna NBP wzrosła do 6 proc., stopa lombardowa do 6,5 proc., stopa depozytowa zaś do 5,5 proc. Wzrosły także stopa redyskontowa weksli – do 6,05 proc. – oraz stopa dyskontowa weksli – do 6,1 proc.

Dziewiąta z rzędu podwyżka

Środowa podwyżka stóp procentowych NBP jest dziewiątą z rzędu w cyklu rozpoczętym w październiku 2021 r. To skutek wzrostu inflacji, która – jak podał GUS w szybkim szacunku – w maju osiągnęła poziom 13,9 proc. (licząc rok do roku) w stosunku do 12,3 proc. w kwietniu.
• stopa referencyjna 6,00% w skali rocznej;
• stopa lombardowa 6,50% w skali rocznej;
• stopa depozytowa 5,50% w skali rocznej;
• stopa redyskonta weksli 6,05% w skali rocznej;
• stopa dyskontowa weksli 6,10% w skali rocznej;

Zdaniem RPP

“Dalsze decyzje Rady Polityki Pieniężnej będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę” – stwierdzono w komunikacie po posiedzeniu RPP.

W komunikacie podkreślono, że NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania w celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji.
“NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego” – dodano.

Rada oceniła, że w kolejnych kwartałach można oczekiwać utrzymywania się relatywnie korzystnej koniunktury, choć prognozowane jest dalsze spowolnienie wzrostu gospodarczego, a perspektywy koniunktury – zarówno w Polsce, jak i na świecie – obarczone są znaczną niepewnością.

Jeszcze jedna podwyżka w tym roku?

“Ważnym czynnikiem dla kolejnych decyzji RPP będzie zagrożenie recesją w głównych gospodarkach UE. Wzrost w drugiej połowie roku spadnie poniżej 3%, a w 2023 ustabilizuje się blisko 3,5%. W takich warunkach podwyżki stóp procentowych będą słabsze” – napisali eksperci PIE na Twitterze.

Ich zdaniem kolejnej podwyżki należy oczekiwać w lipcu i prawdopodobnie będzie to ostatnia taka decyzja. “Dotychczasowe działania RPP znacznie obniżyły akcje kredytową – zarówno liczba i wartość sprzedawanych kredytów hipotecznych są o prawie 40% niższe niż rok temu. Spadek dalej pogłębi się w kolejnych miesiącach z uwagi na wyższe wymogi ostrożnościowe” – podali analitycy PIE.


Wpływ na kredyty i depozyty

Zmiany stóp procentowych NBP wpływają na oprocentowanie kredytów i depozytów w systemie bankowym, a poprzez to na popyt, koniunkturę gospodarczą i inflację. Co do zasady, przy pozostałych warunkach niezmienionych, podwyższenie stóp procentowych ogranicza popyt w gospodarce i przyczynia się do spadku inflacji, natomiast obniżenie stóp ma odwrotny skutek. Przykładowo, polityka pieniężna NBP wpływa na oprocentowanie kredytów hipotecznych, które gospodarstwa domowe zaciągają na zakup mieszkania. Raty tego kredytu zależą często od stopy procentowej na rynku międzybankowym (reprezentowanej z reguły przez tzw. stawki WIBOR), powiększonej o stałą marżę banku oraz ewentualne inne koszty kredytu.

Gdy NBP obniża stopy procentowe, zwykle obniżają się również stawki WIBOR i w konsekwencji spada także wysokość rat kredytu hipotecznego o zmiennym oprocentowaniu. Należy przy tym pamiętać, że łączny koszt kredytu uwzględnia nie tylko stawkę rynku międzybankowego (np. WIBOR 3M), ale też inne elementy. Wraz ze spadkiem oprocentowania kredytów maleją również ich raty, dzięki czemu gospodarstwa domowe zachowują więcej środków, które mogą wydać na konsumpcję towarów i usług.

Równocześnie, wskutek niższego oprocentowania kredytów hipotecznych rośnie ich dostępność, a tym samym – przy pozostałych czynnikach niezmienionych – więcej gospodarstw domowych może zaciągnąć taki kredyt i kupić mieszkanie. W konsekwencji – jeśli inne warunki się nie zmienią – może wzrosnąć popyt w gospodarce, a następnie ceny.

Analogicznie, przy wzroście stóp procentowych rata kredytu o zmiennym oprocentowaniu rośnie, co zwykle działa ograniczająco na popyt, a przez to na aktywność gospodarczą i inflację. Przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu kredytu o zmiennym oprocentowaniu należy pamiętać, że stopy procentowe mogą się istotnie zmienić, szczególnie w dłuższym okresie. W efekcie wyraźnej zmianie może ulec wysokość miesięcznej raty, którą kredytobiorca musi regularnie płacić.

Źródło: pap/pr24.pl/ rpp
as

Zostaw komentarz