73 views 2 min

0

Komentarzy

Spadek dynamiki wzrostu cen materiałów budowlanych

- Wrzesień 13, 2022

Po wiosennej górce dynamiki cen materiałów budowlanych na rekordowym dotąd średnim poziomie 34 proc. licząc rok do roku, w sierpniu tempo wzrostu cen hamowało już do 25 proc.

Oznacza to przyspieszanie spadków parametrów uciążliwej dla budowlanki hossy do 4 punktów procentowych. miesięcznie. Dynamika cen materiałów w ciągu 3 miesięcy spadła o 9 punktów proc. i sytuacja zdaje się powoli zmierzać w pożądanym kierunku. Bardzo wysokie ceny energii mocno odbiją się na cenach, ponieważ udział energii w produkcji liczony jest w dziesiątkach procent.

Rekordowy wzrost cen materiałów budowlanych przypadł na kwiecień i maj br. – wynosił wówczas 34 proc. rdr. W sierpniu wzrost cen oscylował na poziomie 25 proc. rok do roku. Po raz pierwszy od lipca 2021 pojawiła się pozycja taniejąca – były nią płyty OSB.

Wpływ rynku mieszkaniowego i energii

Na spadek cen może przemawiać sytuacja na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Im więcej nowych budów mieszkaniowych i pozwoleń, tym i koniunktura na rynku materiałów lepsza.

Obecnie znacznie większe znaczenie dla dynamiki cen materiałów przypisuje się mało przewidywalnym ruchom cen surowców, a zwłaszcza surowców energetycznych. Perspektywy rosnących cen kontraktów terminowych na energię elektryczną z dostawą w 2023 r., które jeszcze trzy miesiące temu wskazały okrągłą wycenę 1 tys. zł/MWh, obecnie osiągają już poziom 2,5 tys. zł/MWh.

Udział energii w produkcji materiałów budowlanych liczony jest w dziesiątkach procent, a w przypadku cementu może osiągać nawet połowę całkowitych kosztów jego wytworzenia. Wysokie ceny energii wyjaśniają, dlaczego cement i wapno wciąż utrzymują pozycję jednego z trzech liderów zwyżek cen materiałów budowlanych.

PolskieRadio24.pl/ PAP/ rynekpierwotny.pl/

Zostaw komentarz