poniedziałek, 6 lutego, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Serwis internetowy wspiera Polaków powracających do kraju

Polacy chcący wrócić do kraju mogą skorzystać z serwisu Powroty.gov.pl. Znajdą informacje o formalnościach, które będą musieli załatwić przed i po powrocie do kraju oraz porady dotyczące zakładania działalności gospodarczej, finansów
osobistych czy świadczeń społecznych. Pytania można skierować do zespołu ekspertów – mejlowo lub telefonicznie.
– Zadaniem serwisu jest ułatwianie powrotu do Polski i zadomowienia się w starym lub nowym miejscu zamieszkania tym Polakom, którzy zdecydowali się opuścić kraj emigracji bądź też rozważają taką możliwość – podkreśla w rozmowie z PAP redaktor serwisu Powroty.gov.pl Agnieszka Juźwiuk.
W serwisie osoby powracające z pracy za granicą mogą znaleźć pakiet podstawowych informacji, związanych z praktycznymi aspektami rejestracji w urzędzie pracy czy formalnościami dotyczącymi prawa do zasiłku lub jego transferu z zagranicy. Serwis zawiera bazę wiedzy o formalnościach przed i po powrocie do kraju oraz o działalności gospodarczej, podatkach, finansach osobistych, rodzinie, zdrowiu, świadczeniach społecznych.
Na portalu można dowiedzieć się na przykład, jak potwierdzić w kraju kwalifikacje zawodowe uzyskane za granicą czy pozyskać źródła finansowania dla nowego przedsiębiorstwa.
Gdy osoba planująca powrót nie znajdzie poszukiwanych informacji na stronie internetowej, może zadać pytanie indywidualnie dzwoniąc pod numer 19524 (numer infolinii dla połączeń zagranicznych: +48 22 19524).
Juźwiuk podkreśliła, że kontaktując się z infolinią można uzyskać odpowiedzi na pytania związane z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego – zwłaszcza kwestią prawa do zasiłku dla bezrobotnych i możliwością jego transferowania oraz przyszłych emerytur.
– W związku z tym, że pytania dotyczące powrotu są skomplikowane, wielowątkowe i niejednokrotnie wymagają konsultacji z ekspertami, zachęcamy do ich przesyłania drogą mailową – dodaje redaktor serwisu. Pytania można przesyłać na adres zadaj.pytanie@zielonalinia.gov.pl lub na profilu na Facebooku Powroty.gov.pl.
– Najwięcej pytań otrzymujemy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Irlandii i USA. Są to głównie osoby, które emigrowały, obecnie pracują i mieszkają poza granicami Polski lub pobierają emeryturę i chcieliby ją transferować do Polski. Sporadycznie zdarzają się zapytania od osób (polskiego pochodzenia), które urodziły się za granicą – mówi redaktor serwisu. Zaznacza przy tym, że celem serwisu nie jest namawianie do powrotu, a ułatwianie tego poprzez dostarczanie aktualnej, praktycznej i zindywidualizowanej informacji na temat formalno-administracyjnych aspektów powrotu.
Osoby przebywające na emigracji porady odnośnie powrotu do kraju znajdą też na profilu
Powroty.gov.pl na Facebooku. Tam też zamieszczane są przykładowe pytania, jakie redakcja otrzymuje, wraz z odpowiedziami, a także aktualności z urzędów pracy w Polsce oraz informacje o dostępnych formach wsparcia dla osób bezrobotnych. – Wspierając osoby powracające, nie zapominamy o tym, że część z nich nadal przebywa na emigracji – w związku z tym pojawiają się tam również wiadomości dla Polaków oraz o Polakach przebywających poza granicami Polski – dodaje Juźwiuk.
Częścią serwisu jest też Fabryka CV. Umożliwia ona uzyskanie bezpłatnej pomocy w tworzeniu lub modyfikacji swoich dokumentów aplikacyjnych – zarówno pod kątem graficznym, jak i merytorycznym. W ramach Fabryki CV realizowana jest również usługa Tłumaczenia CV na język angielski, jest to obecnie jedyna bezpłatna usługa tego typu w Polsce.
Portal Powroty.gov.pl został uruchomiony 24 listopada 2008 r. podczas wizyty premiera Donalda Tuska w Londynie. Portal Powroty.gov.pl jest jednym z narzędzi stworzonych w ramach projektu “Działania ukierunkowane na osoby migrujące z i do Polski, w zakresie szkoleń, doradztwa, kampanii informacyjno–promocyjnej” realizowanego do końca 2010 r. przez Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich. Po zakończeniu okresu projektowego portal został włączony do Centrum Informacyjno-Konsultacyjnego Służb Zatrudnienia Zielona Linia i od 2011 r. działa w ramach komponentu Zielona Linia.

Magdalena Cedro, Polska Agencja Prasowa

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...