70 views 3 min

0

Komentarzy

Rewolucja w płaceniu podatków. Mikrorachunek podatkowy od 2020 r.

- Grudzień 27, 2019

To rzecz, która dotyczy prawie wszystkich Polaków.  Od początku 2020 r. przelewy z tytułu wpłat PIT, CIT i VAT trzeba będzie realizować na mikrorachunek podatkowy.

 

Jest to indywidualny rachunek podatkowy – od  2020 r. podatnicy i pracodawcy-płatnicy zapłacą PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego za jego pomocą. Mikrorachunek podatkowy ma za zadanie:

  • ułatwić podatnikom życie – jeden rachunek oznacza oszczędność czasu,
  • sprawić, że mikrorachunek jest na stałe przypisane do osoby, co ma być ułatwieniem w chwili przeprowadzki, czy zmiany siedziby firmy,
  • położyć kres pomyłkom przelewów na niewłaściwe konto,
  • umożliwić sprawdzenie numeru swojego rachunku w każdym miejscu i czasie.

 

Od 1 stycznia 2020 roku dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych przestają obowiązywać, a wszelkich wpłat należy dokonywać na mikrorachunek podatkowy. Każdy podatnik dostanie własny numer mikrorachunku podatkowego, na który powinien uiszczać podatki PIT, CIT i VAT. Pamiętać należy, że mikrorachunek podatkowy służy tylko i wyłącznie do wpłat podatku. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli np. na nasz ROR.

 

 

Numer mikrrachunku będzie można uzyskać na stronie www.podatki.gov.pl oraz w każdym urzędzie skarbowym. Uzyskanie mikrorachunku nie powinno sprawić nikomu trudności – kroki są następujące:

  • należy wejść na stronę WWW ministerstwa finansów – podatki.gov.pl
  • kliknąć pole “GENERUJ”,
  • podać swój PESEL jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej i nie jesteśmy podatnikami VAT,
  • każdy inny przypadek wymaga podania numeru NIP.

 

Numer  mikrorachunku zawsze będzie taki sam, nawet gdy zmienimy adres zamieszkania, właściwość urzędu skarbowego czy nazwisko. Mikrorachunek podatkowy będzie składać się z 26 znaków, zawierać będą PESEL w przypadku osoby fizycznej lub NIP w przypadku organizacji. Rachunek ten bedzie można sprawdzić, w każdym miejscu i o każdej porze również przez telefon czy tablet.

 

 

Podatki inne niż PIT, CIT i VAT

 

Podatki inne niż PIT, CIT i VAT wpłacisz na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych, zgodnie z wykazem numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych Krajowej Administracji Skarbowej (obowiązującym od 1 stycznia 2020 r.). Znajdziesz tam również szczegółowe objaśnienia, na który rachunek wpłacać poszczególne podatki.

 

 

 

źródło: pap/ podatki.gov.pl/

 

Zostaw komentarz