piątek, 24 marca, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Rekordowy obroty handlowe Polski z Niemcami. Wzrost eksportu

 

Obroty w handlu między Polską, a Niemcami osiągnęły rekordowe 167,7 mld euro w 2022 r. Eksport Polski za zachodnią granicę wzrósł w 2022 r. o około 12 proc. do 77,32 mld euro. Polska to piąty najważniejszy partner handlowy Niemiec – poinformowała Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa.

Izba podała, że obroty w handlu dwustronnym między Polską a Niemcami osiągnęły nowy rekord – 167,7 mld euro (794,80 mld zł) w 2022 r. Wskazano też, że taką informację podał niemiecki Federalny Urząd Statystyczny. Podkreślono, że Polska obroniła tym samym swoje piąte miejsce wśród najważniejszych partnerów handlowych Niemiec za Chinami, Holandią, Stanami Zjednoczonymi i Francją.

“Eksport Polski za zachodnią granicę wzrósł w 2022 roku o około 12 proc. do 77,32 mld euro (366,45 mld zł), natomiast import niemieckich towarów nawet o prawie 15 proc. do 90,26 mld euro (427,78 mld zł)” – zauważono.

– Pomimo znaczących zawirowań w ostatnich latach, handel dwustronny okazał się stabilny dla naszych dwóch krajów – podkreślił dyrektor generalny i członek zarządu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska) dr Lars Gutheil, Dodano, że wzrost ten tylko częściowo można wytłumaczyć rosnącą inflacją. Ważnym powodem jest raczej wzrost wartości dodanej polskiej produkcji.

Kluczowy partner handlowy

Zwrócono uwagę, że handel z Niemcami ma dla Polski duże znaczenie gospodarcze. Według wstępnych danych GUS, sprzedaż do sąsiedniego kraju stanowiła prawie 28 proc. całego eksportu, a zakupy towarów z Niemiec ponad 20 proc. całego importu w 2022 roku.

AHK Polska obserwuje również zwiększone zainteresowanie niemieckimi inwestycjami w Polsce. W 2022 roku do Izby Gospodarczej wpłynęło około dwa razy więcej zapytań od potencjalnych inwestorów niż w roku poprzednim. Inwestycje międzynarodowe koncentrują się na sektorach usług biznesowych, przemyśle motoryzacyjnym i technologii energetycznej/klimatyzacyjnej – zaznaczono.

Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, skupiająca prawie 1000 firm członkowskich, jest największą bilateralną izbą w Polsce. Oprócz głównej siedziby w Warszawie, posiada biura w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach.

Według danych PFR, PKB Niemiec w 2023 rdr wzrosło o 1,9 proc. według wstępnych danych. Międzynarodowy Fundusz Walutowy w 2023 r. prognozuje w Niemczech recesję na poziomie – 0,3 proc. Ostatni odczyt PMI przemysłu wyniósł 46,2 pkt (wzrost z 44,9 pkt). Usługi odnotowały spadek – ostatni odczyt – 46,3 pkt (z 49,3 pkt miesiąc wcześniej).

Według PFR wartości poniżej 50 pkt. świadczą o pogorszeniu sytuacji. Poziom bezrobocia utrzymuje się od początku pandemii na relatywnie stabilnym – niskim poziomie – w listopadzie 2022 2,8 proc. Inflacja w Niemczech nieco szybsza niż w strefie euro. Jak wskazuje PFR czynnikiem, który podbija inflację są ceny energii oraz żywności.

 

 źródło:Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa/PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...