piątek, 24 marca, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Rekompensata za wysokie ceny gazu i energii. Firmy energochłonne mogą już składać wnioski  

 

Przedsiębiorstwa energochłonne mogą już składać wnioski o rekompensatę wysokich cen gazu i energii – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odnosząc się do programu pomocy dla sektorów energochłonnych. Zaznaczyła, że budżet programu to 5 mld zł.

 

Szefowa resortu klimatu zaznaczyła, że “kompleksowy program wsparcia odpowiada nie tylko na bieżące potrzeby branży energochłonnej, ale odpowiada też na wyjątkową sytuację, w której się branża w ostatnim roku się znalazła”.

– Przedsiębiorstwa energochłonne mogą już składać wnioski o rekompensatę wysokich cen gazu i energii – podkreśliła minister Anna Moskwa.

Jak dodała, chodzi o “5 mld zł wsparcia dla wszystkich sektorów, które zgodnie z ramami pomocy europejskiej mogły zostać zakwalifikowane”.

Minister klimatu dodała, że ten program dołącza do pakietu wsparcia dla przedsiębiorstw w Polsce. Przypomniała, że w tym roku obowiązuje zamrożona niższa stawka w energii dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw – 785 zł za MWh, bez względu na zużycie na cały ten rok.

14 dni na złożenie wniosku

Operatorem programu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Według szacunków resortu rozwoju i technologii grupa przemysłów, która będzie mogła skorzystać z pomocy, zużywa rocznie ponad 20 TWh energii elektrycznej, czyli ponad jedną trzecią zużycia wszystkich firm przemysłowych. To takie branże jak: hutnictwo, ceramika, produkcja cementu czy nawozów.

– Już wiemy, że w systemie ponad 100 podmiotów przygotowuje się do złożenia wniosków, więc zainteresowanie oczywiście jest i ta odpowiedź na ten program będzie duża – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Jak poinformował szef MRiT, “program jest tak przygotowany, żeby jak najszybciej te środki przekazać na rzecz przedsiębiorców”.

– 14 dni na złożenie wniosku, do 22 lutego. Następnie ocena wniosków przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska – 14 dni – i wypłata środków na rachunki przedsiębiorców – wyjaśnił.

Program jest elastyczny, wnioski są składane w formie elektronicznej, a formularz upraszcza “dość skomplikowany wzór, który jest narzucony z ram pomocy publicznej Komisji Europejskiej”.

9 lutego 2023 r. rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie kosztów energii dla firm energochłonnych. W puli jest 5 mld zł. pic.twitter.com/6NLnh3qpnH

5 mld zł w puli

– Przypominam też, że to jest drugi etap. Już w listopadzie przekazaliśmy środki, prawie 800 mln zł. Dzisiaj mamy w puli 5 mld zł i nie mówimy, że to jest koniec. Na 2023 rok przygotowujemy kolejny program dla sektorów energochłonnych – stwierdził.

Przyjęto rygorystyczne terminy w procedurze oceny wniosków “podmioty bardzo szybko uzyskają ostateczną informację o wysokości tego wsparcia”. – Koszty kwalifikowane są w okresie od lutego do końca roku 2022. Podmioty uprawnione do korzystania z finansowania to podmioty, które poniosły koszty w wysokości do 3 proc. wartości swojej produkcji na zakup nośników energii w odniesieniu do roku 2021 i do 6 proc. – maksymalny koszty zakupu energii elektrycznej i gazu, jeżeli bierzemy pod uwagę pierwsze półrocze roku 2022 r. – wyjaśnił Paweł Mirowski.

Dwa poziomy dofinansowania

 Wiceprezes Funduszu zwrócił uwagę, że są dwa poziomy dofinansowania dla podmiotów, które uzyskają wsparcie:

  • podstawowy poziom dofinansowania – można uzyskać do 50 proc. kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 4 mln euro na grupę kapitałową;
  • podwyższony – gdzie można uzyskać do 80 proc. kosztów kwalifikowanych i tutaj ten górny poziom wynosi do 50 mln euro, jeżeli chodzi o grupę kapitałową.

– Ten podwyższony poziom dofinansowania mogą uzyskać podmioty, których tzw. wskaźnik EBITDA uległ obniżeniu o co najmniej 40 proc., jeżeli porównujemy dane z 2022 roku do 2021, albo osiągnął wartość ujemną – poinformował Paweł Mirowski, dodając, że okres porównawczy w tym przypadku to jest drugie półrocze roku 2021 vs drugie półrocze roku 2022.

 

PR24.pl, IAR, PAP

 

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...