66 views 3 min

0

Komentarzy

Raport. Czy polskie nieruchomości są wciąż atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów?  

- Grudzień 10, 2022

W pierwszym półroczu 2022 r. inwestycje w Polsce stanowiły 56 proc. wolumenu transakcji nieruchomościowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Sektor nieruchomości nieco spowolnił, ale wciąż pozostaje stabilnym miejscem do inwestycji – wynika z raportu firmy doradczej KPMG.

Jak wynika z badania “Property Lending Barometer”, analizującego skłonność banków do finansowania inwestycji nieruchomościowych, 59 proc. ankietowanych w Europie Środkowo-Wschodniej uważa, że wojna w Ukrainie miała wpływ na finansowanie nieruchomości komercyjnych przez bank, ale wpływ ten nie był istotny.

– W pierwszej połowie 2022 r. finansowanie nieruchomości biurowych było najbardziej atrakcyjnym obszarem dla większości banków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, głównie ze względu na duże inwestycje w Polsce – tłumaczy Katarzyna Nosal ekspert od nieruchomości w KPMG w Polsce.

Co jest bezpieczniejsze do kredytowania dla banków?

Według wskaźnika LTV (loan-to-value), czyli relacja wartości kredytu do wartości nieruchomości) kształtuje się w regionie na poziomie 0,54-0,71, co oznacza, że inwestycje są finansowane długiem w 54-71 proc. Według raportu KPMG  “banki w Polsce są w stanie zaakceptować wyższy wskaźnik LTV w przypadku inwestycji logistycznych i biurowych, podczas gdy jest on niższy dla inwestycji handlowych i hoteli”.

Inny wskaźnik tzw. LTC (loan-to-cost), oznaczający porównanie kwoty kredytu do kosztów, w Europie Środkowo-Wschodniej wyniósł średnio 0,64. W Polsce kształtował się on na poziomie 0,60-0,65 dla aktywów innych niż hotele, dla których wyniósł on 0,50.

Największy udział kredytów udzielonych w walucie krajowej odnotowano w Bułgarii, a znaczący wzrost kredytów w walucie obcej odnotowano w Chorwacji, Czechach, na Węgrzech i Rumunii. W Polsce i Bułgarii niektórzy bankowcy zgłosili niewielki wzrost wolumenu transakcji w walucie krajowej.

Ile zainwestowano?

Całkowity wolumen transakcji w pierwszym półroczu 2022 r. w Czechach, Polsce, Węgrach, Rumunii, Słowacji i Bułgarii wyniósł 5,3 mld euro, co stanowi wzrost o 8,2 proc. r/r. – wynika z analizy KPMG. Aż 56 proc. wolumenu inwestycji miało miejsce w Polsce, 22 proc. w Czechach, a tylko 12 proc. w Węgrzech.

– Chociaż obecne zawirowania rynkowe spowodowały, że sektor nieruchomości w Polsce nieco spowolnił pod względem liczby transakcji, to wciąż pozostaje silnym i stabilnym miejscem do inwestycji – stwierdziła Katarzyna Nosal z KPMG.

Badanie “Property Lending Barometer” odbyło się w okresie od czerwca do lipca 2022, wzięło w nim udział ponad 40 banków z 10 krajów, w tym większość banków z krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

 

Źródło:”Property Lending Barometer”, PR24/PAP

Zostaw komentarz