71 views 5 min

0

Komentarzy

Projekt nowelizujący ustawy sądowe. Komisja sprawiedliwości przyjęła poprawki PiS

- Grudzień 20, 2019

Projekt nowelizujący ustawy sądowe. Komisja sprawiedliwości przyjęła poprawki PiS

20 grudnia nad ranem, po całonocnych obradach sejmowa komisja sprawiedliwości po burzliwych obradach – przyjęła z poprawkami projektu nowelizującego ustawy sądowe. Obrady trwały aż 10 godzin. Przyjęto 22 poprawki PiS do projektu nowelizacji ustaw sądowych. Odrzucono ponad 80 poprawek opozycji, które mają być przedstawione w drugim czytaniu w Sejmie jako wnioski mniejszości. Opozycja krytycznie oceniła proponowane rozwiązania. Minister sprawiedliwości zapewnił, że rząd doprowadzi do końca reformę sądownictwa. Drugie czytanie odbędzie się w godzinach popołudniowych 20 grudnia.

 

 

Obrady komisji rozpoczęły się o godz. 19:30 w czwartek, a zakończyły ok. 5:15 w piątek. Głosowanie nad poprawkami PiS odbyło się w dwóch częściach – tak formalnie zostały one złożone. Na początku przyjęto poprawkę wprowadzającą preambułę do projektu ustawy. W dalszej części całonocnego posiedzenia – po godzinie 4:15 nad ranem w piątek, zostało przyjęte pozostałe 21 poprawek PiS. Komisja odrzuciła wszystkie poprawki opozycji – łącznie ponad 80. W ciągu godziny – do 5:15 rano, odbyło się łącznie 105 głosowań. Na koniec pozytywnie zaopiniowany został cały projekt wraz z poprawkami – „za” głosowało 14 posłów komisji, przeciwko było 10, nikt nie wstrzymał się od głosu. Ustawa trafi teraz do drugiego czytania w Sejmie. Posiedzenie zaplanowano 20 grudnia popołudniu.

 

„To jest oczywiście kaganiec na sędziów i sądy, uderzenie w ich niezawisłość, czyli zabranie niezależności. Chcę powiedzieć bardzo poważnie, że sposób procedowania, tekst ustawy przypomina najgorsze czasy tamtej, poprzedniej kadencji” – podkreślił, lider PO Schetyna.

“Projekt zmian w funkcjonowaniu sędziów odzwierciedla reguły, które obowiązują na zachodzie Europy. Ten projekt jest praktycznie identyczny z regułami francuskimi” – odpowiedział Błaszczak.

Jakie poprawki przyjęto?

– Zniesiony zostanie wymóg składania przez sędziów oświadczeń o prowadzeniu portalu lub aktywności na internetowych portalach, jeśli dotyczą one spraw publicznych. Projekt przewiduje wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.

– Zmiany dotyczą Sądu Najwyższego, chodzi m.in. o poszerzenie kompetencji Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN o rozstrzyganie spraw w przypadku procesowego kwestionowania statusu sędziego lub jego uprawnienia do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Przewidziano przekazanie Izbie Kontroli Nadzwyczajnej SN kompetencji do “rozpatrywania skarg o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia Sądu Najwyższego” oraz innych sądów, jeśli “niezgodność z prawem polega na podważeniu statusu osoby powołanej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, która wydała orzeczenie w sprawie”. Poprawki PiS zwiększyły kompetencje dwóch nowych izb Sądu Najwyższego – Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej.

Zmieniony został katalog treści, które nie powinny być przedmiotem obrad i samorządu sędziowskiego. W pierwotnej postaci znajdował się zapis, że „w szczególności zakazane jest podejmowanie uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz Rzeczypospolitej Polskiej i jej konstytucyjnych organów, a także krytykę podstawowych zasad ustroju RP”. Zmieniono go, wprowadzając zasadę, że „w szczególności zabronione jest podejmowanie uchwał podważających zasady funkcjonowania władz RP i jej konstytucyjnych organów”.

Wykreślony został zapis, że sędziego czeka odpowiedzialność dyscyplinarna za „odmowę stosowania przepisu ustawy, jeżeli jego niezgodności z Konstytucją lub umową międzynarodową ratyfikowaną za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie nie stwierdził Trybunał Konstytucyjny”.

Źródło/ pap/ polsat news/wp/tvn24

fot. Kancelaria Sejmu / Łukasz Błasikiewicz

Zostaw komentarz