58 views 4 min

0

Komentarzy

Prezydent podpisał ustawę ws. koronawirusa. Dokument natychmiast został opublikowany w Dzienniku Ustaw

- Marzec 9, 2020

Prezydent Andrzej Duda podpisał 7 marca ustawę ws. koronawirusa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem. Dokument został błyskawicznie opublikowany w Dzienniku Ustaw i będzie obowiązywać już od  8 marca. Zgodnie z przepisami osoby cierpiące na chorobę zakaźną albo podejrzane o takie zachorowanie mogą podlegać obowiązkowej hospitalizacji.

 

Rządowy projekt specustawy został przygotowany w związku z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa SARS-CoV-2 na świecie i w obliczu dynamicznego wzrostu zachorowań w Europie. Projekt ustawy ws. COVID-19 i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych został przekazany Sejmowi 1 marca wieczorem. Sejm uchwalił ustawę już  2 marca, a 6 marca bez poprawek poparł ją Senat. Prezydent podpisał  7 marca ustawę ws. koronawirusa.

– Właśnie w Nysie podpisałem ustawę. Jest gotowa do wysłania i do publikacji. (…) Podpisałem ją najszybciej jak to było możliwe. W najbliższych dniach ustawa umożliwi działanie dyrektorom szpitali, starostom, wszystkim tym, którzy za szpitale odpowiadają, byśmy mogli działać jeszcze szybciej i jeszcze bardziej doraźnie mogli działać, gdyby stwierdzono kolejne przypadki koronawirusa – mówił prezydent Andrzej Duda.

Co zakłada ustawa?

Ustawa przewiduje m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego; wypłatę zasiłków za czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków; wydawanie poleceń przez wojewodę organom administracji; wyłączenia przepisów prawa budowlanego czy ustawy o zamówieniach publicznych. Na jej mocy żołnierze służby czynnej będą mogli wykonywać dodatkowe zadania; uproszczone ma zostać przekazywanie asortymentu przez Agencję Rezerw Materiałowych. Dokument reguluje kompetencje wojewody, premiera i samorządów oraz wskazuje środki finansowania szczególnych działań, których może wymagać sytuacja epidemii korownawirusa w Polsce.

W ustawie zapisano, że w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta związanego z COVID-19, farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę farmaceutyczną.

Ustawa zakłada, że minister zdrowia na podstawie informacji przekazywanych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego ustali w drodze obwieszczenia maksymalne ceny na określone produkty lecznicze, wyroby medyczne i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które mogą być wykorzystane w ramach walki koranawirusa.

W ustawie zapisano też, że w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta koronawirusem, farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę farmaceutyczną.

Dokument wprowadza też rozwiązania zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, za okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.

Kary za złamanie przepisów

W projekcie ustawy przewidziano również kary. W razie potencjalnej epidemii rząd mógłby nakazać hurtowniom farmaceutycznym zbywania produktów leczniczych, wyrobów medycznych wyłącznie do aptek, punktów aptecznych i zakładów leczniczych. W przypadku niedostosowania się do tych przepisów grozi kara w wysokości nawet do 5 mln złotych.

 

 

źródło: pap/iar/polsatnews/tvpinfo

fot. Jakub Szymczuk/KPRP

 

Zostaw komentarz