czwartek, 7 lipca, 2022

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Powitanie Wiosny: topimy Marzannę!


Serdecznie zapraszamy Polonię Europy Zachodniej na tradycyjne Topienie Marzanny i powitanie wiosny w sobotę 23 marca 2019 o godzinie 16:00!

Obrzęd Topienia Marzanny jest jednym ze słynnych, staropolskich obrzędów. Był obecny w kulturze dawnych Słowian jeszcze w czasach pogańskich. Rytuał związany jest z rozpoczęciem astronomicznej wiosny 21 marca. Jest to czas, w którym przyroda budzi się wreszcie z zimowego snu. Marzanna, kukła przedstawiająca boginię słowiańską, symbolizuje zimę i śmierć. Zwykle wykonywana jest ze słomy i gałęzi. Ubiera się ją w białą suknię oraz przyozdabia kwiatami, koralami oraz wstążkami. Następnie kukłę podpala się, po czym wrzuca do rzeki – jest to symbol końca zimy i początku wiosny. Rytuał ten miał na celu przywołanie wiosny oraz zapewnienie urodzaju w nadchodzącym roku.

Program wydarzenia:
16:00: Spotykamy się przy Cafe & Restaurant Bootshaus Ruhreck, Langenberger Str. 1, 45277 Essen. Istnieje możliwość zaparkowania samochodu na parkingu.

16:15: Razem z Marzanną udajemy się na spacer promenadą wzdłuż rzeki Ruhr, a następnie topimy podpaloną Marzannę w rzece. Na miejscu wystąpi Zespół Folklorystyczny Marysieńka Wuppertal.

18:00: Poczęstunek (kawa i ciasto!) w nowym studiu PepeTV, Polonijnej Telewizji Internetowej przy Münchener Str. 63, 45145 Essen.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Zdjęcie: YouTube

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...