środa, 6 lipca, 2022

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Poradnik w PepeTV Kindergeld

Poradnik ma charakter informacyjny.

Kindergeld w Niemczech nie jest zasiłkiem socjalnym, pomimo, że wyłacają go kasy rodzinne lecz jest ulgą podatkową dla rodziców ze względu na wydatki jakie powstają przy wychowywaniu dzieci.

Należy się on dziecku od pierwszego miesiąca urodzenia do 18 roku życia lub dalej, gdy dziecko się kształci i

wypłacany jest wyłącznie na wniosek rodziców lub opiekunów (są to np. rodzice, którzy zaadoptowali dziecko, osoby wychowujące dziecko czy dziadkowie)

Wynosi on od 1 stycznia 2018 roku 194 Euro na pierwsze i drugie dziecko, 200 Euro na trzecie dziecko i 225 Euro na czwarte i dalsze.

Polakom pracującym w Niemczech i opłacającym tu podatek dochodowy, których dzieci zamieszkują w Polsce, przysługuje również prawo do Kindergeldu. Ponieważ jest to wyrównanie podatkowe, należy się tylko rodzicom, którzy płacą podatki
w Niemczech lub mają tutaj albo swoje miejsce zamieszkania albo stałego pobytu.

Jeśli równocześnie posiadają miejsce zamieszkania w Polsce, to wówczas generalnie należy sprawdzić, czy istnieje roszczenie dla wypłaty świadczeń rodzinnych w Polsce zgodnie z polskim prawem oraz które roszczenie ma pierwszeństwo: niemiecki Kindergeld czy polskie 500plus.

Jeżeli obywatel polski podlega ustawodawstwu niemieckiemu, w tym przypadku płacąc niemiecki podatek dochodowy i zarazem podlega ustawodawstwu polskiemu wg którego jego dzieciom należy się zasiłek rodzinny 500plus, w wysokości niższej niż niemiecki Kindergeld, wówczas wypłaca się różnicę pomiędzy niemieckim Kindergeld a polskim 500plus.

 

Prowadzi :
Anna Golan, LL.M.
Prawnik polsko-niemiecki
S&G Inkasso Köln
info@sg-inkasso.de
Kamera i Montaż: Piotr Płonka

Copryright PepeTV 2018

Telewizja Polonijna
Telewizja Polska
Telewizja Internetowa
PepeTV

 

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...