66 views 2 min

0

Komentarzy

Polskie start-upy tworzą coraz lepsze systemy cyberbezpieczeństwa

- Kwiecień 19, 2022

Ponad 95 proc. polskich firm stosuje środki bezpieczeństwa ICT chroniące przed cyberatakami – wynika z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Firmy oferujące zabezpieczenia ICT mogą otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych w ramach programów PARP. Środki bezpieczeństwa ICT w znaczniej zostały opracowane przez rodzime startupy.

Część firm otrzymało dofinansowanie ze środków funduszy europejskich w ramach programów realizowanych przez PARP. Jednym z nich jest ScaleUp. Jego celem – jak wskazano – jest zapewnienie wsparcia eksperckiego i finansowego oraz umożliwienie nawiązania kontaktu startupom z dużymi przedsiębiorstwami, w tym ze spółkami Skarbu Państwa.

Z kolei Programy Akceleracyjne łączą początkujących, kreatywnych przedsiębiorców z infrastrukturą oraz doświadczeniem dużych przedsiębiorstw. Oba programy finansowane są z funduszy europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

Ogromnym wyzwaniem jest konkurencja

– Z satysfakcją obserwujemy fakt, że w dziedzinie bezpieczeństwa teleinformatycznego działa coraz więcej polskich firm proponujących innowacyjne rozwiązania. Dzięki wsparciu z funduszy europejskich mogą one rozwijać swoje technologie i nawiązywać współpracę z ważnymi partnerami. Dla polskiej gospodarki rozwój tych firm, ich rosnąca pozycja na rynku, to bardzo dobra wiadomość – podkreślił prezes PARP Dariusz Budrowski.

Ogromnym wyzwaniem – jak podkreślono w informacji PARP – jest konkurencja z zagranicznymi firmami, zwłaszcza z USA, Izraela i Wielkiej Brytanii, w których na rozwój cyberbezpieczeństwa przeznacza się ogromne środki rządowe i instytucjonalne.

Koszty cyberprzestępczości będą rosły

“Globalne koszty cyberprzestępczości będą rosły o 15 proc. rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat, osiągając do 2025 r. 10,5 bln dolarów rocznie, w porównaniu z 3 bln dolarów w 2015 r.” – przewiduje Cybersecurity Ventures.

PARP wskazała w informacji, że ponad 50 proc. wszystkich cyberataków dotyczy małych i średnich firm, a 60 proc. z nich wypada z działalności w ciągu sześciu miesięcy od naruszenia bezpieczeństwa danych lub włamania.

Źródło: PR24.pl, PAP
as

Zostaw komentarz