wtorek, 27 września, 2022

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Polskie bezrobocie o ponad połowę niższe niż w Eurolandzie


Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w lipcu, według metodologii unijnej, wyniosła w Polsce 2,6 procent, tak jak w czerwcu – podał Eurostat. W strefie euro stopa bezrobocia wyniosła w tym czasie 6,6 procent.

Liczba bezrobotnych w Polsce w lipcu wyniosła 444 tys., wobec 455 tys. w czerwcu. Stopa bezrobocia w strefie euro w lipcu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,6 proc. wobec 6,7 proc. w poprzednim miesiącu – poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 6,6 proc.

Przeciętna stopa bezrobocia w krajach UE wyniosła 6 proc., wobec 6,1 proc. w poprzednim miesiącu.


Stopa bezrobocia według GUS

Główny Urząd Statystyczny podał 24 sierpnia, że stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 4,9 proc., tak jak w czerwcu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w lipcu 810,2 tys. wobec 818,0 tys. osób w czerwcu.

– Główny Urząd Statystyczny potwierdził nasze szacunki – stopa bezrobocia w lipcu br. wyniosła 4,9 proc., czyli tyle samo co przed miesiącem. Spadła natomiast liczba bezrobotnych – z 818 tys. w czerwcu do 810,2 tys. w lipcu. Ostatni raz w rejestrach urzędu pracy mniej bezrobotnych, poniżej 700 tys., zarejestrowanych było w lipcu 1990 r. – wskazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, odnosząc się do najnowszych danych GUS o bezrobociu.

10 lat temu było gorzej

– Bezrobocie w Polsce bije kolejne rekordy, jednak inaczej niż za czasów naszych poprzedników odnotowujemy rekordowe spadki. Dla porównania w lipcu 2013 r. bezrobocie w Polsce przekroczyło 13 proc., a w niektórych miesiącach wyniosło ponad 14 proc. Taka była zielona wyspa Platformy Obywatelskiej – dodała szefowa MRiPS.

Zwróciła uwagę, że mimo pandemii, mimo napływu milionów obywateli Ukrainy, rynek pracy w Polsce ma się dobrze. Podkreśliła, że jest to efekt wielomiliardowego wsparcia dla przedsiębiorców w czasie pandemii na ochronę miejsc pracy, działań aktywizujących i wspierających oraz otwarcia rynku pracy na obywateli Ukrainy, którzy – jak wskazała minister – bardzo dobrze się na nim odnaleźli.

– Na mocy uproszczonych procedur zatrudnienie znalazło już ponad 430 tys. Ukraińców – poinformowała minister Maląg.

Źródło: PAP/IAR/PR24.pl/Eurostat
as

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...