79 views 3 min

0

Komentarzy

Polska żywność doceniana w Unii

- Październik 31, 2022

Polski eksport żywności w 2022 r. może być lepszy niż w roku poprzednim – ocenił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Dodał, że to ważne, gdyż na Ukrainie będą niższe plony. Podkreślił, że wskazuje na to ukraiński minister rolnictwa. “Polscy rolnicy powinni zapełniać lukę po braku żywności z Ukrainy” – stwierdził.

Szef resortu rolnictwa, mówił w niedziele w TVP1 o bezpieczeństwie żywnościowym Polski. Zaznaczył, że nasz kraj jest “bardzo znaczącym producentem i eksporterem żywności w UE i zajmuje 2. lub 3. miejsce w Europie w zależności od rodzaju produktu”. – Eksport żywności za 2021 r. osiągnął wartość blisko 40 mld euro – przypomniał. Jak ocenił, tegoroczny eksport może być jeszcze lepszy.

“Mamy nadwyżkę produkcji”

Jak mówił minister rolnictwa, polska żywość jest ceniona za granicą. – Polscy rolnicy produkują duże ilości dobrej, bezpiecznej żywności. To pokazuje z roku na rok rosnący o kilkanaście procent eksport – powiedział minister rolnictwa.

Dodał, że świadczy to też o poziomie naszego rolnictwa i naszym bezpieczeństwie żywnościowym. – Mamy nadwyżkę produkcji, a więc możemy się czuć bezpiecznie żywnościowo – zapewnił wicepremier Kowalczyk. Według Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wartość polskiego eksportu rolno-spożywczego w okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2022 r. wyniosła 30,3 mld euro (140 mld zł). Była ona o blisko 27 proc. większa niż przed rokiem.

Krajowi przedsiębiorcy sprzedawali produkty rolno-spożywcze przede wszystkim na rynek Unii Europejskiej. Wywóz żywności do krajów UE-27 był o 30 proc. większy niż przed rokiem, jego wartość wyniosła 22,4 mld euro. Stanowiło to ponad 74 proc. przychodów uzyskanych z eksportu towarów rolno-spożywczych ogółem.

Niemcy i Wielka Brytania

Głównym partnerem handlowym Polski pozostały Niemcy. Eksport do tego kraju wyniósł 7,5 mld euro, o 26 proc. więcej niż przed rokiem. Ważnymi odbiorcami polskich artykułów rolno-spożywczych były także: Niderlandy (2,1 mld euro, wzrost o 45 proc.), Francja (1,9 mld euro, wzrost o 32 proc.), Włochy (1,5 mld euro, wzrost o 16 proc.) i Czechy (1,3 mld euro, wzrost o 32 proc.).

Z kolei do państw pozaunijnych w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku wyeksportowano z Polski żywność o wartości 7,8 mld euro, o 19 proc. większej niż w porównywalnym okresie 2021 r. Największymi poza unijnymi odbiorcami artykułów rolno-spożywczych była Wielka Brytania (przychody na poziomie 2,4 mld euro, wzrost o 28 proc.), Ukraina (615 mln euro), Arabia Saudyjska (339 mln euro, spadek o 11 proc.). Eksport żywności do Rosji wyniósł 337 mln euro i był o 20 proc. mniejszy niż przed rokiem.

Źródło: PR24.pl, IAR, PAP

Zostaw komentarz