65 views 3 min

0

Komentarzy

Polska zajmuje 6. miejsce pod względem sprzedaży kosmetyków i artykułów do pielęgnacji urody

- Maj 12, 2022

Polska zajmuje 6. miejsce pod względem sprzedaży kosmetyków i artykułów do pielęgnacji urody w Europie. Wartość sprzedaży tych produktów na polskim rynku wynosi blisko 3,8 mld euro – wynika z analizy Stowarzyszenia Cosmetics Europe.

Według analizy stowarzyszenia Cosmetics Europe uwzględniającego dane za 2020 r., Stary Kontynent jest największym na świecie rynkiem produktów z kategorii higieny osobistej oraz dbałości o urodę klasyfikowanych jako Beauty & Personal Care. Jego wartość przekracza 76,5 mld euro.


Wyzwania przed sektorem artykułów kosmetycznych

Zgodnie z danymi Cosmetics Europe, europejskie stowarzyszenia, które reprezentuje ponad 4 tys. firm oraz narodowych stowarzyszeń działających w branży kosmetycznej, w Polsce wartość sprzedaży kosmetyków i artykułów do pielęgnacji urody wynosi blisko 3,8 mld euro, co plasuje nasz kraj na 6. miejscu europejskiego rankingu, za zajmującymi pierwszą pozycję Niemcami (14 mld euro), Francją (11,5 mld euro), Wielką Brytanią (9,8 mld euro), Włochami (9,7 mld euro) i Hiszpanią (6,4 mld euro).

Rosną koszty produkcji

Według ekspertów, sektor artykułów kosmetycznych będzie zmagał się z szeregiem wyzwań powodowanych głównie przez makroekonomiczne skutki globalnej inflacji czy te związane z ostatnimi wydarzeniami na geopolitycznej mapie świata. “Bain and Company (firma konsultingowa) kalkuluje, że w związku z rosnącymi cenami opakowań, surowców stosowanych w tym przemyśle czy energii, koszty produkcji wzrosły ostatnio średnio od 25 do nawet 30 proc.” – podano.

Według zaś analizy Checkpoint Systems oraz Crime & Tech, wartość wyrobów kosmetycznych, które nie zostały sprzedane ze względu “na aktywność nieuczciwych konsumentów czy kradzieże na wczesnych etapach łańcuchów dostaw sięga w Polsce 13 mln euro rocznie”. To ponad dwa razy więcej niż w przypadku elektroniki czy artykułów sportowych – dodano.

ryzyko strat swoich artykułów i pośród inwestycji w nowe rozwiązania pro-klienckie uwzględnić także właściwe narzędzia ich zabezpieczania i pełnej kontroli w łańcuchach dostaw – oceniła Ewa Pytkowska z Checkpoint Systems.
Dodała, że kradzieże perfum czy maszynek do golenia “potrafią wygenerować spore straty”. – Liczba przestępstw odnotowanych w Polsce w branży kosmetycznej szacowana jest na 3,5 proc. – dodała.

W sektorze Beauty & Personal Care w Europie, jak wynika z analizy Cosmetics Europe, zatrudnionych jest ponad 2 mln pracowników, a wytwarzana przez branżę wartość dodana dla europejskiej gospodarki sięga co roku 30 mld euro, “z czego 18 mld to korzyści wytwarzane niebezpośrednio, przez rozległe łańcuchy dostaw”.

Źródło: pr24.pl, Stowarzyszenie Cosmetics Europe.
as

Zostaw komentarz