68 views 3 min

0

Komentarzy

Polska w pierwszej trójce w Europie pod względem zatrudnienia w sektorze automotive

- Czerwiec 23, 2022

W Polsce, po Niemczech i Francji, pracuje w sektorze automotive najwięcej w Europie osób – podaje Personnel Service. Dodano, że sankcje wobec Rosji, rosnąca potrzeba uniezależnienia się od Chin i zwiększania mocy produkcyjnych w Europie mogą okazać się impulsem do dalszego rozwoju tego sektora w naszym kraju.

Jak podaje Personnel Service za danymi Eurostatu, na które powołuje się Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA), ponad 12,7 mln osób w Unii Europejskiej jest zatrudnionych bezpośrednio lub pośrednio w sektorze automotive (producenci pojazdów oraz części do nich i usług z nimi związanych).
W latach 2015-2019 zatrudnienie w tym sektorze rosło.

Francuski sektor jest niewiele większy od polskiego

Najwięcej osób zatrudnionych bezpośrednio w automotive pracuje w Niemczech – 916 tys. Na drugim miejscu jest Francja z 232 tys. miejsc pracy, a na trzecim miejscu plasuje się Polska (224 tys.). W pierwszej piątce znajdują się jeszcze Czechy (181 tys.) i Rumunia (179 tys.). W sumie tych pięć krajów zatrudnia ponad 1,7 mln osób w tej branży, to 67 proc. wszystkich pracujących bezpośrednio w fabrykach automotive.
– Oczywiście zawirowania związane z pandemią i opóźnieniami w globalnych łańcuchach dostaw, a teraz z wojną na terytorium Ukrainy, powodują chwilowe trudności, ale sektor zawsze wraca na swoje najlepsze tory – zaznaczył Krzysztof Inglot z Personnel Service.

Jest dobrze, ale może być jeszcze lepiej

Według danych ACEA w 2021 r. sprzedaż aut w Unii Europejskiej sięgnęła 9,7 mln sztuk, o 2,4 proc. mniej niż rok wcześniej. W odniesieniu do 2019 roku (ostatniego roku przed pandemią) łączna liczba rejestracji aut w Unii Europejskiej w 2021 roku była o 3,3 mln egzemplarzy niższa.

Zdaniem Inglota sektor automotive w Polsce może skorzystać na przenoszeniu produkcji z Chin, Ukrainy i Rosji. – Sankcje na Rosję, rosnąca potrzeba uniezależnienia się od Chin i zwiększania mocy produkcyjnych w Europie mogą okazać się impulsem do rozwoju sektora w Polsce.

Dodatkowym impulsem ekspansji sektora automotive powinien być szybki rozwój produkcji aut elektrycznych. To szansa na nowe miejsca pracy, których będziemy potrzebowali – podsumował Krzysztof Inglot.

Źródło: PAP/pr24.pl/inglot
as

Zostaw komentarz