piątek, 24 marca, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Polska gospodarka. Ma szansę uniknąć recesji i zacznie mocniej odbijać w drugiej połowie roku

– Polska gospodarka ma szansę uniknąć recesji. W dalszej części roku PKB będzie systematycznie odbijać – ocenił Marcin Klucznik z PIE, komentując dane GUS. Według niego tempo wzrostu przekroczy 1 proc. w II i III kwartale, a w ostatnich trzech miesiącach wyniesie 2,5 proc.

 

Jak podał Główny Urząd Statystyczny w szybkim szacunku, PKB Polski w IV kw. 2022 r. wzrósł o 2,0 proc. rdr.

Marcin Klucznik z PIE zwrócił uwagę, że aktywność gospodarcza wyhamowała w IV kwartale.  – To efekt podwyżek stóp procentowych oraz słabszej koniunktury globalnie. Polska gospodarka ma jednak szansę uniknąć recesji. Aktywność gospodarcza zacznie powolni odbijać od II kwartału – ocenił ekspert.

Analityk odnosząc się do spowolnienia wzrost PKB w IV kwartale ub.r. z 3,6 do 2,0 proc. zaznaczył, że jest to trzeci kwartał wyhamowywania aktywności gospodarczej.

– Podwyżki stóp procentowych oraz obawy o sytuację gospodarczą powstrzymały konsumentów przed zwiększaniem wydatków. Jednocześnie spowolnienie w strefie euro oznacza mniejszy popyt na produkty polskiego przemysłu – wyjaśnił. Ocenił, że bardziej optymistycznie wyglądają perspektywy inwestycji – wysokie ceny energii zachęcają firmy do inwestowania w poprawę efektywności energetycznej.

Pierwszy kwartał słabszy

 W I kwartale “czeka nas dołek koniunktury”. – Polska gospodarka najprawdopodobniej uniknie jednak recesji – szacujemy, że wzrost spowolni do 0,4 proc. – wskazał.

Również analitycy z ING Banku Śląskiego oczekują słabszego początku roku.

“Początek 2023 będzie trudny dla krajowej gospodarki. W ujęciu rocznym możemy odnotować spadek PKB w 1 kw. 2023, przy czym obecnie szacujemy go na ok. 1 proc., a nie 2 proc., jak obawialiśmy się wcześniej” – napisał starszy ekonomista ING Adam Antoniak w komentarzu do danych GUS.

Zdaniem Klucznika z PIE, badania koniunktury w gospodarkach europejskich oraz skuteczne zabezpieczenie dostaw gazu sugerują, że wyniki gospodarcze będą lepsze od prognoz formułowanych w ubiegłych miesiącach – np. indeks PMI w Niemczech wzrósł od października z 45,1 do 47,3 pkt. – Odbicie w Polsce było jeszcze większe – polski PMI wzrósł do 47,5 pkt. i przebił wyniki w Niemczech – przypomniał.

Sytuacja w gospodarce będzie się poprawiać

Według eksperta w dalszej części roku PKB będzie systematycznie odbijać, “tempo wzrostu przekroczy 1 proc. w II i III kwartale oraz wyniesie 2,5 proc. w ostatnich trzech miesiącach 2023 r.”. Dodał, że takie rezultaty oznaczałaby ok. 1,4 proc. wzrostu w całym roku. “Nasza prognoza jest nieco wyższa od konsensusu rynkowego – ekonomiści ankietowani przez Focus Economics spodziewają się wzrostu o 0,9 proc. – dodał Klucznik.

“Kryzys energetyczny w Europie ma mniej ostry przebieg od wcześniejszych obaw, a ceny surowców energetycznych znacząco się obniżyły. W 2023 prognozujemy wzrost gospodarczy na poziomie 1 proc. Konsensus rynkowy także przesuwa się w tym kierunku, podczas gdy do niedawna dominowały prognozy z przedziału 0-0,5 proc.” – podsumował Antoniak z ING.

 

PAP/IAR/PR24.pl/GUS/ING

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...