wtorek, 27 września, 2022

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Polacy coraz częściej oszczędzają na emeryturę

Choć rzeczywistość nie sprzyja oszczędzaniu, Pracownicze Plany Kapitałowe skutecznie zachęcają Polaków do odkładania na przyszłą emeryturę. Liczba oszczędzających we wszystkich programach emerytalnych wynosi już 4 miliony osób – powiedział Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR. Przypomniał, że każde 100 zł, które wpłacamy na nasz rachunek w PPK, oznacza drugie 100 zł w postaci dopłat od pracodawcy i państwa.

Według Bartosza Marczuka, rzeczywistość nie sprzyja oszczędzaniu. Wciąż jesteśmy krajem na dorobku. – Możemy się cieszyć, że mamy PKB wyższe niż w Grecji, ale Grecy pod względem majątku są od nas wielokrotnie bogatsi, nie wspominając już o Niemcach. Ale uczymy się gospodarki rynkowej stosunkowo krótko – powiedział wiceprezes PFR. Dodał, że do tego dochodzi obciążenie historyczne.

“Odrabialiśmy zaległości konsumpcyjne”

– Nie mamy jako Polacy w DNA takiego “genu oszczędnościowego”, bo były zabory, hekatomba dwóch wojen, PRL. Nie mamy doświadczenia, że warto gromadzić majątek, bo przychodziło kolejne zamieszanie historyczne i rzeczywiście zostawaliśmy z niczym – wspomniał Bartosz Marczuk.

Podkreślił, że odrabialiśmy też zaległości konsumpcyjne i edukacyjne. Lata 90. oraz początek XXI w. przyniosły gigantyczny wysiłek Polaków w tym zakresie.
– Ale przy tych wszystkich obciążeniach, jestem umiarkowanym optymistą. Po pierwsze, czas działa na naszą korzyść. Rozwijamy się, bogacimy, uczymy. Pojawił się też bardzo dobry produkt, bo rzeczywiście PPK z punktu widzenia indywidualnej osoby są wymarzonym produktem pozwalającym oszczędzać na emeryturę – powiedział Bartosz Marczuk.

Przypomniał, że każde 100 złotych, które wpłacamy na nasz rachunek w PPK, oznacza drugie 100 zł w postaci dopłat od pracodawcy i państwa. Według niego, PPK wprowadziły dużą zmianę w myśleniu o przyszłej emeryturze w Polsce.

Centralna Informacja Emerytalna

– Przed wdrożeniem PPK dodatkowo na emeryturę oszczędzało około miliona Polaków. Po wdrożeniu, a miało to miejsce całkiem niedawno, niespełna trzy lata temu, mamy już 4 miliony. To zmiana fundamentalna. I widać, że osoby, które zapisują się do PPK, już w nich zostają – skomentował wiceprezes PFR.

Bartosz Marczuk przypomniał również, że PFR wraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Ministerstwem Cyfryzacji pracują nad ustawą, która ma wdrożyć Centralną Informację Emerytalną. Jej wprowadzenie pozwoli Polakom w jednym miejscu, albo na stronie obywatel.gov.pl, albo w smartfonowej aplikacji mObywatel znaleźć informacje, ile kapitału mają zgromadzone na emerytury. – Nie tylko tego kapitału publicznego, zgromadzonego w ZUS, ale również tego, który dodatkowo oszczędzamy, czyli np. w PPK czy OFE – podkreślił wiceprezes Marczuk.

PR24.pl, PAP

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...