69 views 3 min

0

Komentarzy

Pociągi zyskują na popularności. Powodem wysokie ceny paliw

- Czerwiec 15, 2022

Rosnące ceny na stacjach paliw coraz więcej osób skłaniają do przesiadki z samochodu do pociągu.

Przez drogie paliwa kolej staje się coraz atrakcyjniejszą alternatywą dla samochodów. Ale słabo wykorzystuje ten trend – napisano w środowej “Rzeczpospolitej”. “Przykładem jest frekwencja w PKP Intercity: w maju spółka przewiozła rekordowe 5,26 mln osób, o 28 proc. więcej niż w maju 2019 r., a w wielu pociągach sprzedaje wszystkie miejsca. Duże zwyżki frekwencji notują też przewoźnicy regionalni” – podano.

“Kolej staje się atrakcyjniejsza, a drogie paliwa mogą sprawić, że podróżujących będzie przybywać jeszcze szybciej – przekonywał Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego, cytowany przez “Rz”.

Odwrót od samochodów

odów widać także za granicą. Przypomniano, że wykorzystują to m.in. Deutsche Bahn, które wprowadziły miesięczny bilet za 9 euro na transport lokalny i regionalny. “Władze federalne szacują, że dzięki popularyzacji transportu publicznego za pomocą 9-Euro-Ticket liczba pasażerów kolei osiągnie historyczny poziom, sięgając 3 mld rocznie” – napisano.

“Tymczasem PKP reaguje na rosnący popyt mało elastycznie. Gdy jedne pociągi są przepełnione, inne na tej samej trasie ruszają puste” – oceniła gazeta.
Zdaniem, cytowanego przez “Rz”, eksperta Instytutu Sobieskiego Michała Beima z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przewoźnika ogranicza dostępność taboru i konieczność wielu ustaleń przy dokonywanych raz na kwartał zmianach w rozkładzie jazdy. “W dodatku większość pociągów dalekobieżnych to składy dotowane, uruchamiane na podstawie umowy z Ministerstwem Infrastruktury, co wymaga dalszych czasochłonnych uzgodnień. Treść umowy nie jest jawna, więc nie wiadomo, czy przewiduje działania związane z gwałtownym wzrostem liczby pasażerów” – wyjaśnił Beim, cytowany w “Rz”.

Według analityka rynku transportowego Piotra Rachwalskiego, sieć kolejowa w Polsce jest bardzo słabo wykorzystana i ma przez to wysokie koszty stałe. “Duża częstotliwość połączeń i rozkłady jazdy dopasowane do potrzeb, a nawet je wyprzedzające, ciągle stanowią dla polskiej kolei potężny problem” – ocenił Rachwalski.

źródło: PoslskieRadio24.pl/ PAP/ Rzeczpospolita/
as

Zostaw komentarz