czwartek, 7 lipca, 2022

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

PKO BP i PFR chcą utworzyć polską chmurę cyfrową

PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju powołają spółkę technologiczną – operatora krajowej chmury obliczeniowej

We wtorek podpisano list intencyjny w tej sprawie. Jak poinformowano na konferencji, przedsięwzięcie to umożliwi polskim przedsiębiorstwom i administracji dostęp do najwyższej jakości usług związanych z infrastrukturą informatyczną. Chodzi o bezpieczne przechowywanie i zdalne przetwarzanie danych.

Prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło powiedział, że to bardzo ważne przedsięwzięcie dla naszego kraju. Według niego, będzie to ważny fundament rozwoju technologicznego nie tylko sektora bankowego, ale również dla polskiej gospodarki.

Uzupełnił, że “być może w przyszłości, jeśli będzie to sukces komercyjny, spółka będzie notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie”.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zwrócił uwagę, że będzie to bardzo ważna przedsięwzięcie – szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dodał, że Fundusz i PKO BP chciałyby uruchomić usługi w przyszłym roku.

Zakłada się, że w ciągu 5 lat polskie firmy ulokują w nowym systemie cyfrowym 24 mld złotych.

W Polsce odsetek przedsiębiorstw wykorzystujących chmurę wynosi około 10 procent. W Europie liderami w tym zakresie są kraje skandynawskie, w których z tej technologii korzysta 60-70 proc.

IAR/dad
Zdjęcie ilustracyjne
Stocksnap/pixabay/CC0 License

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...