niedziela, 2 kwietnia, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Pepe Info

www.polscylekarze.org

www.ignis.org

www.right2water.eu

www.korez.art.pl

www.zoltestrony.de

www.pol-cafe.de

www.pepe-tv.de

 

Triduum Paschalne

Wczoraj katolicy zakończyli wielki post,i rozpoczęliśmy czas triduum paschalnego. Składającego się z bardzo ważnych obrzędów miedzy innymi wielki czwartek jest dniem ustanowienia kapłaństwa i eucharystii ,w Wielki piątek przeżywamy drogę krzyżowa i jest dniem w którym obowiązuje post ścisły ,wielka sobota to już tradycyjne świecenie pokarmów ,a wieczorem w kościołach poświęcenie ognia i wody. Na te święta cała redakcja składa zdrowych i radosnych świat spędzonych w gronie najbliższych .

 

Msza Św. W Katedrze Kolońskiej

W dniu 7 kwietnia o godzinie 14:30 Klub Polski Korona-Colonia zaprasza na Liturgię Mszy św. w intencji Pierwszej królowej Polski-Rychezy.

Która odbędzie się w katedrze kolońskiej ,eucharystii przewodniczyły będzie metropolita Poznania ks. arcybiskup Stanisław Gądecki w asyście księży polskich i niemieckich .

O oprawę muzyczną liturgii zadbają połączone chóry polonijne z Wuppertalu i Dortmundu oraz niemiecki z Wirges i Monteabuer

 

 

Zmiana czasu z zimowego na letni.

W nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca zmieniamy czas z zimowego na letni. Przed świtem wskazówki zegarów przesuwamy do przodu, z godz. 2.00 na 3.00.Odbywająca się dwa razy w roku zmiana czasu ma na celu efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego, a co za tym idzie oszczędność energii.

 

 

Ujęcia wody

Miesiąc temu informowaliśmy o planach unii Europejskiej w sprawie prywatyzacji ujęć wody .

Jak dotąd udało się już zebrać ponad 1 300 000 podpisów.

Akcja trwa do września ,podpisy pod petycją można składać na stronie www.right2water.eu

 

 

Woda w rybach

Nie ryba w wodzi ale woda w rybie

pozostajemy przy wodzie tym razem nie pitnej ale tej dodawanej do różnych produktów .Telewizyjny magazyn gospodarczy „Markt” przeprowadził badania ryb i garneli sprzedawanych w dyskontach i supermarketach. Niestety co czwarty produkt zawierał dodatkowe ilości wody z substancjami wiążącymi służącymi do zwiększenia ciężaru produktu .

Firmy które to robią oszukują nas ,a my płacimy słono za wodę a nie rybę .

 

 

 

Polski lekarz

dla osób które szukają polskiego lekarza nie tylko na terenie Niemiec pomoże strona internetowa

www.polscylekarze.org jest to baza adresowa polskojęzycznych lekarzy na całym świecie

 

Żółte Strony

Hamburskie wydawnictwo “DR Druck” zaangażowane jest w wydawanie Polskiego Informatora Branżowego „Zolte Strony” który ukazuje się raz w roku w regionie Hamburg i Schleswig-Holstein.

Głównym celem ukazywania się Informatora jest aspekt integracyjny.

Daje możliwość polskim firmom w tym regionie pokazania niemieckim konkurentom swojego oblicza, oraz służy Polakom możliwością korzystania z usług polskojęzycznych firm.

Jest przygotowaniu broszura na teren NRW.

firmy i osoby zainteresowana wpisem proszone są o kontakt z wydawnictwem.

www.zoltestrony.de

 

Zapraszamy na wycieczkę

Gmina Polska Piast w Essen zaprasza wszystkich chętnych na wycieczki po ciekawych miejscach w Zagłębiu Ruhry. Najbliższa wycieczka odbędzie się w sobotę 20 kwietnia. Tym razem zwiedzać będziemy Planetarium w Bochum. Więcej informacji pod nr telefonu 0151 53351 555.

 

 

Nagroda im. Karla Dedeciusa

Już po raz szósty fundacja im. Roberta Boscha przyznała nagrodę im. Karla Dedeciusa.

W tym roku otrzymali ją Jakub Ekier i Bernhard Hartmann za wybitne osiągnięcia translatorskie oraz wkład na rzecz porozumienia między Polakami i Niemcami . Jury honorowo patronował Karl Dedecius. Tegoroczna uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 24 maja w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Organizatorem uroczystości jest Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt

 

 

IGNIS „Długa Noc Polskiej Literatury”

12-go kwietnia Europejskie centrum kultury IGNIS w kolonii zaprasza na „długą noc polskiej literatury” z Adamem Gusowskim i Piotrem Mordel o Julianie Tuwimie .

Moderacja Artur Becker i Manfred Mack czyta Bernt Hahn.

Muzycznie wieczór uświetnią Arkadiusz Błeszyński (gitara ) i Krzysztof Kozielski (kontrabas).Wstęp wolny rozpoczęcie o 20:00

 

 

 

Kolega Mela Gipsona” www.korez.art.pl

Tomasz Jachimek-Polski artysta kabaretowy,autor tekstów, konferansjer i dziennikarz jest autorem komedii “Kolega Mela Gibsona”. W sztuce okazuje -czasem dla nas- nieznane kulisy życia aktorów. Przedstawia, kpi ,rozśmiesza i szydzi ze swoich przyjaciół ze środowiska. Sztuka do obejrzenia w Düsseldorfie 13.kwietnia .Bliższe informacje na stronie.

Do wygrani są bilety na spektakl.

Kto odpowie na pytanie ,kiedy odbędzie się w centrum europejskim IGNIS „długa noc polskiej literatury”

Odpowiedzi proszę przesyłać przez formularz umieszczony na stronie www.pepe-tv.de

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...