środa, 22 marca, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Pepe Info z 26.09.2013 wydanie 19.

 

 

 

 

Konwent i wybory w Niemczech

Krótko przed wyborami Konwent Organizacji Polskich w Niemczech zapytał wszystkie rządzące w Niemczech partie o stan wiedzy na temat polonijnych problemów. Konwent chce, aby osoby polskojęzyczne mieszkające w Niemczech miały prawo do zachowania swojej kultury i języka, podobnie jak mniejszość niemiecka w Polsce. Gwarantuje to traktatem z 1991 roku. W praktyce wygląda to jednak różnie.

Odpowiedzi na zadane pytania można naleźć na stronie http://www.konwent.de.

 

Marcel Reich-Ranicki nie żyje

W wieku 93 lat zmarł Marcel Reich-Ranicki, największy krytyk niemieckiej literatury.
Podniesiony palec był jego znakiem markowym, podobnie jak seplenienie, wyrazista gestykulacja i często druzgocące słowa. Kiedy podnosił brwi, dla niektórych autorów oznaczało to karę śmierci. Sueddeutsche Zeitung określa go mianem „Człowieka, który nauczył nas czytać”.

Ranicki urodził się we Włocławku. W 1929 wyjechał do krewnych do Niemiec i rozpoczął naukę w gimnazjum w Berlinie. W 1938 roku został wydalony w ramach Polenaktion, jako Żyd bez niemieckiego obywatelstwa. W 1958 opuścił Polskę emigrując do RFN. Jego przeżycia, są co najmniej tak fascynujące, jak literatura, której poświęcił swoje życie.

 

Wygrana CDU i Angeli Merkel
Długa jest lista polityków, którzy nadesłali gratulacje z okazji zwycięstwa Angeli Merkel w wyborach. Jako pierwszy gratulował jej Prezydent Francji François Hollande. Tuż po nim był premier Wielkiej Brytanii David Cameron pisząc na Twitterze : “Cieszę się na dalszą, bliską współpracę z nią”.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz (SPD) wskazał na wielkie zainteresowanie, z jakim Unia Europejska będzie się przyglądać formowaniu nowego niemieckiego rządu.

Powinszowania na ręce Angeli Merkel nadeszły także z Gdyni. Premier Donald Tusk powiedział: “Jestem zadowolony, bo jest to sprawdzony partner”.

Adam Krzemiński z redakcji Polityki zaznaczył, że niewielu polityków w Europie współpracuje ze sobą tak długo i tak ściśle jak duet „Merkotusk”.

W rankingu popularności zagranicznych polityków Angela Merkel zajmuje w Polsce pierwsze miejsce – ufa jej 75 proc. Polaków.

 

Konkurs Chopinowski w Darmstadt

W dniach 11-21 października w Darmstadt odbędzie się 10. Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs Chopinowski. Towarzystwo Chopinowskie w Darmstadt oczekuje w tym roku przybycia 72 kandydatów, w tym dziesięciu pianistów polskich. W międzynarodowym jury zasiądzie m.in. Dang Thai Son – zwycięzcą 10 Konkursu Chopinowskiego.

 

Missa Jubilate

Missa Jubilate to utwór napisany przez znanego muzyka i kompozytora mieszkającego w Montabaur Tomasza Glanca. Missa Jubilate to msza napisana 10 lat temu z okazji 25 lecia pontyfikatu Jana Pawła Drugiego. Utwór ten dotarł tez w owym czasie do Watykanu. W przyszłym roku Msza będzie wykonywana podczas koncertów w Polsce z okazji 10 Lecia przystąpienia Polski do Unii. Dlatego też i międzynarodowy skład chóralny, oraz zespół smyczkowy z Gdańska.

Koncerty w Wuppertalu , Montabaur i Koblenz są jakoby wprowadzeniem na przyszłoroczne Koncerty. Koncert w Wuppertalu odbędzie się 27-go września o godz 19 00 w Herz Jezu Kirche , Hünefeldstr 54. Następne dwa Koncerty to 28.09.2013 w Montabaur (Bruderkirche o godz 16 00 ) i Koblenz (Chrystuskirche o godz 19:30 ) W Wuppertalu będzie dyrygował Benedykt Frąckiewicz a pozostałe dwa dr Tomasz Glanc. Serdecznie zapraszamy..

 

Solinger Lichternacht

Solinger Lichternacht to koncert muzyczno-świetlny które odbywają się co roku w Solingen .W tym roku przybyło ponad 30 tysięcy osób żeby podziwiać efekty świetlne w centrum miasta jak i w parku południowym. W kościele Lutra w którym odbywały się koncerty muzyczne zagrali nasi muzycy Róża i Benedykt Frąckiewicz

 

 

Janusz Bury Retrospektion – my blues & Rock
Retrospektion – my blues & Rock – to tytuł recitalu Janusza Burego, wokalisty Black Bone Company oraz Polish HoneyBand. Premiera recitalu miała miejsce w restauracji Schlesiche Schanke w Solingen. Bury wykonał, swoim oryginalnym głosem utwory z repertuaru Deep Purple, Led Zeppelin, Dżemu, Budki Suflera i innych. Czekamy na kolejne

 

Pożegnanie Lata w „Schlesische Schänke”

20 września w „Schlesische Schänke” w Solingen

publiczność usadowiona pośród złotych słoneczników żegnała lato koncertem

na dwa świerszcze i wiatr w kominie.

Tego wieczoru pięknie grali i śpiewali: Róża i Benedykt Frąckiewiczowie, Katarzyna Stuka z rodzinnym zespołem, Margaux Kier i Filip Maciejak,

a Babim Latem i swoimi wierszami salę osnuli Poeci polonijni.

 

Coraz mniej chrześcijan w Niemczech

Co roku zmniejsza się o 500.000 liczba członków Kościołów chrześcijańskich w Niemczech.

Obecnie w Niemczech 23 miliony osób to protestanci, 24 miliony stanowią katolicy. Jeśli nadal Kościoły chrześcijańskie będą notować tak szybki spadek ilości wiernych, to za 15 lat chrześcijanami będzie mniej niż połowa obywateli.

O ile w 1970 roku w RFN było 3,9% osób bezwyznaniowych, to obecnie jest ich 37,6%. Za osoby bezwyznaniowe uważa się takie,które nie są formalnie członkami żadnego z Kościołów chrześcijańskich, czyli nie płacą podatku kościelnego.

 

 

Polska Rada Konsultacyjna w Kolonii

21 września w Konsulacie generalnym w Kolonii odbyło się inauguracyjne posiedzenie Polonijnej Rady Konsultacyjnej. Podczas 6-cio godzinnych obrad omówiono wiele istotnych dla Polonii spraw, m.in. dokonano konsultacji Rządowego Planu Współpracy z Polonią, przedstawiono zasady realizacji projektow polonijnych na 2014 rok oraz utworzono grupy robocze.

Członkami Rady są przedstawiciele środowisk polonijnych w Niemczech, m.in. red. Bartosz Dudek z Deutsche Welle, Bogdan Miłek – prezes Kongresu Polonii Niemieckiej, Liliana Barejko Knops – przewodznicząca Związku Nauczycieli Jezyka Polskiego w Niemczech oray Maria Gołębiewska z restauracji Gdańska w Oberhausen.

 

 

 

AHK Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa wspiera ekspansję polskich przedsiębiorców na rynek niemiecki. Pomaga przy założeniu przedsiębiorstwa w Niemczech poprzez aktywnie uczestnictwo w procedurach rejestracyjnych spółek GmbH jak też oddziałów polskich spółek w Niemczech.

Pośredniczy w nawiązaniu kontaktu z niemieckimi Izbami Przemysłowo-Handlowymi i urzędami. Pomaga również zrozumieć odmienności niemieckiego prawa gospodarczego. Więcej na http://www.ahk.pl

 

Polscy pracownicy w Niemczech

Polscy pracownicy bardzo dobrze spisują się niemieckim rynku pracy. O wiele trudniej jest przybyszom z krajów arabskich. Polacy są w czołówce imigrantów, którzy radzą sobie w Niemczech znakomicie.

Instytut Gospodarki Niemieckiej, porównał sytuację Niemców i imigrantów na niemieckim rynku pracy. Wynik analizy: kto pochodzi spoza Niemiec, ma marne szanse na znalezienie pracy.

W czerwcu bezrobocie w Niemczech wynosiło 7 procent, wśród osób bez niemieckiego paszportu – 14 procent.

Bezrobocie dotyka zwłaszcza imigrantów z krajów arabskich. Problem ten nie dotyczy przybyszów z krajów uprzemysłowionych. Polacy są grupą, w której bezrobocie jest tylko minimalnie wyższe, niż wśród Niemców. Oczywiście kluczem do sukcesu są kwalifikacje zawodowe.

 

 

Kardynał Karl Lehmann a celibat

Kardynał Karl Lehmann, biskup Moguncji i były przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, powiedział, iż może wyobrazić sobie żonatych księży. Już dzisiaj w Kościele katolickim są wspaniali żonaci diakoni.

– Mogę sobie wyobrazić, że ktoś taki za kilka lat mógłby otrzymać święcenia kapłańskie – stwierdził kard. Lehmann. Trudniejsza sprawa jest z kobietami, bo mimo najwyższego szacunku, jaki żywił wobec kobiet Jezus, do ścisłego kręgu zaufanych – dwunastu apostołów powołani zostali wyłącznie mężczyźni.

 

 

Warsztaty Muzyczne wCarlsbergu z zespołem New Life
W dniach od 2 do 6 października w centrum oazowym w Carlsbergu organizowane sa
Warsztaty Muzyczne ze znanym zespołem New Life. Zespół ten zapoczątkował w Polsce nurt muzyki chrześcijańskiej.
Warsztaty dają możliwość formowania dla osób śpiewających i muzykujących w zespołach środowiskowych, parafialnych, rodzinnych i młodzieżowych. Są przeprowadzane w sposób przystępny dla różnego rodzaju uczestników, a więc mogą wziąć w nich udział osoby o różnym stopniu zaangażowania i zaawansowania.
Więcej informacji na http://www.oaza.de.

 

http://www.pepe-tv.de

http://www.pepe-studio.de

 

 

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...