niedziela, 26 marca, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Pepe Info z 03.10.2013 nr 20

Święty Jan Paweł II

Jan Paweł II zostanie świętym. Uroczysta kanonizacja odbędzie się 27 kwietnia przyszłego roku – ogłosił Franciszek I. Wraz z Janem Pawłem II papież będzie kanonizował również Jana XXIII. Obaj uważani są za najbardziej wpływowych papieży XX wieku i całej ery nowożytnej. Prasa niemiecka podkreśla wpływ Jana Pawła II w obalenie komunizmu. Zasługą Jana XXIII było zwołanie Soboru Watykańskiego II i przystosowanie Kościoła do czasów współczesnych.

 

Rocznica zjednoczenia Niemiec

Od 23 lat obchodzimy święto zjednoczenia Niemiec. Obalenie muru zmieniło nie tylko życie samych Niemców ale też nas Polaków. Wielu z nas pamięta czasy kiedy

każdy chciał jak najszybciej przejechać trasę przez DDR i ten stres na granicy. Dzisiaj to już odległa historia która pozostała w naszej pamięci.

 

Bogaci bogatsi

Bogaci się bogacą. W 2012 roku majątki bogatszych Niemców podniosły się o prawie 5 procent. Przyczyną był m.in. bardzo dobry rok na giełdach. Najszybciej wzbogacili się właściciele papierów wartościowych. Ich majątek wzrósł o 10 procent. O 7 procent wzrosły dochody z polis ubezpieczeniowych.

Niestety równocześnie w Niemczech jak i na całym świecie rośnie liczba ludzi biednych i względnie biednych ludzi.

 

Powroty Niemców…

W ostatnich latach wielu Niemców sprzedało swoje mieszkania i domki w egzotycznych krajach i wróciło do kraju – wynika z najnowszych informacji Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden. Nie marzą już o słonecznych plażach, hamaku pod palmami i słodkim życiu w ciepłych krajach. Wolą ciepły kąt w Hamburgu lub Berlinie, aniżeli zawieruchy w Egipcie.

 

Książka o opiekunkach „Wstydliwie przemilczana prawda …”

Wstydliwie przemilczana prawda o opiece nad osobami starszymi” to książka, która opisuje rzeczywistość w jakiej pracują polskie opiekunki, opiekujące się niemieckimi seniorami. Zamiarem autorów książki, która ukazała się po polsku i niemiecku, było pokazanie trudnych sytuacji, w jakich mogą się znaleźć opiekunki z Polski i zatrudniające je rodziny.

Autorzy publikacji Werner Tigges oraz Michael Gomola od 2005 roku pośredniczyli w znalezieniu około 10 tys. opiekunek z Polski dla ok. 3 tys. rodzin w Niemczech.

 

Obóz w Oświęcimiu w fatalny stanie technicznym

Byli więźniowie martwią się fatalnym stanem w jakim znajduje się obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Prezydium Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, założonego przez byłych więźniów chce również w Niemczech szukać sponsorów. Zapowiada rozmowy z nowym niemieckim rządem .

Mimo zabiegów pracowników byłego obozu, budynkom w którym przebywali więźniowie coraz bardziej grozi zawalenie.

Ci, którzy przeżyli obóz, zwracają się z prośbą szczególnie do niemieckiego rządu, aby ten pilnie dopasował swoje zobowiązania finansowe do realnych potrzeb, aby móc ratować to tak ważne dla młodych pokoleń miejsce pamięci. Auschwitz-Birkenau był największym niemieckim obozem zagłady w okupowanej Polsce.

 

Me Myself And I w Aachen

Na zaproszenie Polregio w dniach 6 i 7 października w Aachen wystąpi grupa wokalna Me Myself And I. Patronem medialnym jest Polregio e.V.

Zespół powstał w 2006 roku we Wrocławiu. Wykonują eklektyczną muzykę z pogranicza jazzu z licznymi elementami innych gatunków. Sami muzycy określają swój styl mianem “muzyki kontrolowanej głosem”.

http://www.memyselfandi.pl/

 

Konkurs plastyczny „ HISTORY PAINT”

Ośrodek Działań Artystycznych DOROŻKARNIA w Warszawie zaprasza do udziału w konkursie plastycznym HISTORY PAINT, pod honorowym patronatem Anny Komorowskiej.

Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży mieszkających poza granicami Polski, narodowości polskiej lub mających korzenie polskie. Przedmiotem jest wykonanie pracy plastycznej, której tematem będzie wybrane wydarzenie z historii Polski. Uczestnicy konkursu mogą zaprezentować dowolne wydarzenie, z dowolnego okresu z przeszłości naszego kraju.

Prace należy przesłać do Domu Kultury DOROŻKARNIA, ul. Siekierkowska 28
00-709 Warszawa w terminie do 10 października 2013r.

http://www.dorozkarnia.pl/

 

 

Muzeum w Rapperswill

Nauczyciel wierzącego rozumu. Jan Paweł II a współczesność – To tytuł wystawy obrazującej osobowość i rozumienie świata Karola Wojtyły.

W 14 encyklikach, które napisał jako Jan Paweł II, daje się zauważyć, co ma do powiedzenia ludzkości na trzecie tysiąclecie. Jego przesłanie brzmiało: “Wiara i rozum idą ze sobą w parze”. Kto straci jeden z tych elementów, w znaczącej części rezygnuje z poszukania prawdy, co z kolei skutkować może niszcząco na ludzkość. Wystawa pokazuje, dlaczego Jan Paweł II stał się szczególną postacią w historii Kościoła. Jej autorem jest Markus Schmid. Wystawę można zwiedzać w Muzeum Polskim na zamku w Rapperswill.

http://muzeum-polskie.org/

 

Ordery KEN dla polonijnych nauczycielek

Podczas obchodów dnia nauczyciela w konsulacie RP w Kolonii zostały wręczone medale „Komitetu Edukacji Narodowej” przyznane polonijnym nauczycielkom przez minister edukacji narodowej panią Krystynę Szumilas .

Odznaczenia z rąk konsula Jana Sobczaka otrzymały panie :Eulalia Tomes, Ewa Dorał-Rogala, Jolanta Lubczyńska-Kiołbasa , Krystyna Maciejuk, Beata Myszkowska, Jolanta Pulińska-Melenk, Agnieszka Rzepka, Elżbieta Snochowska-Luetke

http://www.kolonia.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/obchody_dnia_edukacji_narodowej_w_kg_rp_w_kolonii

 

Ordery dla burmistrzów Kleve

Theodor Brauer i Josef Joeken – burmistrzowie Kleve zostali odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi. Odznaczenia wręczył konsul generalny Jan Sobczak Uroczystość odbyła się w piątek, 20 września 2013 r. w Kolpinghaus w Kleve. Obaj burmistrzowie od 20 lat aktywnie działają na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. Wielokrotnie wspierali miejscową Polonię, umożliwiając organizację wydarzeń kulturalnych i jubileuszowych. W Kleve odbyły się centralne uroczystości polonijne z okazji wejścia Polski do UE w 2004 r.

http://www.koln.mfa.gov.pl/de/aktuelles/hohe_polnische_auszeichnungen_fur_kleve_burgermeister

Podwyżki cen biletów Deutsche Bahn

W grudniu Deutsche Bahn planuje podnieść ceny biletów o 3 procent.

Powodem do podwyżek mają być wyższe koszty personalne. Kolej w 2012 zatrudniła 10.000, w 2013 – 7.000 nowych pracowników. Podwyżki nie będą dotyczyć wszystkich połączeń, np. ceny biletów na linii Kolonia-Berlinem pozostaną bez zmian. Nie ulegną również zmianom bilety okresowe dla uczniów, studentów i seniorów.

http://www.deutschebahn.com/de/start.html

 

II Polonijne Regaty w Hamburgu

5 października w Hamburgu odbędą się II Otwarte Polonijne Regaty Mistrzowskie w Żeglarstwie. Miejscem regat jest przystań Barca an der Alster. Regaty odbędą się na 12 jachtach Centaur z nowymi żaglami. Planowane są 4 wyścigi.

Sternik musi posiadać uprawnienia żeglarskie i być Polakiem mieszkającym na stałe co najmniej 1 rok za granicą. W ostatnich regatach startowało 12 załóg z Niemiec i Austrii. Aktualny mistrzowski tytuł posiada załoga z Hamburga.

http://www.regatypolonijne.de/

 

 

Projekt X – Zbyszek Krebs

W dniach 27-28 września w Solingen i Witten na specjalnych koncertach w ramach Projektu X wystąpił Zbyszek Krebs, znakomity gitarzysta towarzyszący od 1994 roku Maryli Rodowicz. Krebs występuje również z wieloma innymi znanymi muzykami. Szczególnie cenił sobie występy z Czesławem Niemenem.

Koncerty Krebsa w Zagłebiu Ruhry współorganizował Związek Polskich Muzyków w Niemczech Oktawa

Tuwim w Darmstadt

27. września w Domu Literatury w Darmstadt odbyło się spotkanie z twórczością Juliana Tuwima. W tym roku mija sześćdziesiąta rocznica śmierci autora słynnej Lokomotywy oraz stulecie jego poetyckiego debiutu.

Julian Tuwim był współzałożycielem grupy poetyckiej “Skamander”. Napisane przez niego po 1945 roku poematy “Kwiaty polskie” oraz “Panopticum poetyckie ” należą do najważniejszych dzieł polskiej literatury powojennej.

W związku z okrągłą rocznicą w wielu zakątkach świata przypominana jest postać i dzieło tego niezwykłego poety o polsko-żydowskich korzeniach.

Organizatorem spotkania w Darmstadt był Deutsch-Polnischer Kulturverein SALONIK

http://www.salonik.de/1-1-Home.html

 

Kasieńki i Tuwim

Z twórczością Tuwima można było również zapoznać się 29 września w Bochum, w programie Kasieńki i Tuwim, czyli Kasia Bortnik i Kathrin Mickiewicz. Organizatorem imprezy było Kosmopolen.

http://www.kosmopolen.de/pages/pl.php?lang=PL

Młodzi utalentowani

Konsul Generalny Jan Sobczak patronował koncertom z udziałem utalentowanej młodzieży z Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz z Warszawy. Koncerty odbyły się w kościołach w Bochum, Kleve oraz Köln.

http://www.kolonia.msz.gov.pl/pl/

 

Andrzej Rozpłochowski

Z cyklu „Polski Wieczór W Essen”dnia 5 października o godzinie 18-tej przy polskiej misji katolickiej w Essen odbędzie się spotkanie z Panem Andrzejem Rozpłochowskim działaczem opozycji w okresie PRL-u i autorem książki postawię Ci szubienice” .

http://polacywessen.de/

Termin na najbliższy weekend :

Sobota 5.10.2013

9-tej Regaty Polonijne w Hamburgu jezioro Alster

16-ta Restauracja Gdańska „Śpiewać Niemena”

18-ta PMK Essen spotkanie z Andrzejem Rozpłochowskim

23-a P-Palais w Bochum koncert Jacka Stachurskiego

Następne wydanie Pepe Info 10 października .

 

http://www.pepe-tv.de
http://www.pepe-studio.de

 

 

 

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...