niedziela, 29 stycznia, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Pepe Info 31.10.2013 nr 24 – Tadeusz Mazowiecki nie żyje, In Vitro, Bal lekarza, 64 Essener Lichtwochen

Tadeusz Mazowiecki nie żyje

W wieku86 lat zmarł Tadeusz Mazowiecki. Politycy z różnych stron mówią, że odszedł jeden z najszlachetniejszych polityków naszych czasów, człowiek wielkiej przyzwoitości, rozwagi i pokory; autorytet moralny ostatniego ćwierćwiecza. A Władysław Bartoszewski dodaje, że Mazowiecki był darem nieba dla nas i opatrznościowym człowiekiem.

Dla wielu pozostanie w pamięci jako ten, który w 1989 roku spotkał się w Krzyżowej z kanclerzem Helmutem Kohlem i razem uczestniczyli w Mszy Pojednania odprawianej przez arcybiskupa Alfonsa Nossola.

 

In Vitro

Dążenie do posiadania dziecka nie może być środkiem zaspokojenia pragnień rodziców – to jedno ze stwierdzeń, które padły na konferencji zespołu ekspertów Episkopatu Polski, która odbyła się w Opolu.

Biskup Józef Wróbel przekonywał na niej, że szacunek należy się dziecku już w procesie przekazywania mu życia. W naturalnym akcie małżeńskim każde z małżonków czyni dla niego dar z siebie – I dodał, że “nie da się pogodzić z godnością dziecka prób przezwyciężenia niepłodności przy pomocy np. zapłodnienia in vitro”.

Polski obóz zagłady”

Kolejna gazeta, tym razem “Kölnische Rundschau” użyła w opublikowanym materiale zwrot “polski obóz zagłady” na określenie niemieckiego obozu w Sobiborze. Po interwencji konsulatu RP w Kolonii redakcja poprawiła błąd w wydaniu internetowym.

Konsul Jan Sobczak powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że konsulat w Kolonii interweniował w redakcji gazety i oczekuje, że w najbliższym wydaniu papierowym gazety ukaże się sprostowanie. Zwrot “polski obóz koncentracyjny” pojawia się notorycznie w niemieckich mediach, pomimo protestów polskich dyplomatów. Redaktorzy tłumaczą zazwyczaj, że mieli na myśli geograficzne położenie miejsc zagłady.

http://www.kolonia.msz.gov.pl/pl/

Nasze matki, nasi ojcowie

Kontrowersyjny niemiecki serial “Nasze matki, nasi ojcowie” otrzymał nagrodę Prix Europa. To kolejne wyróżnienie dla serialu krytykowanego w Polsce za nieprawdziwe przedstawienie żołnierzy Armii Krajowej. Jury uznało trzyczęściowy film ZDF za najlepszy europejski krótki serial telewizyjny.

Film pokazuje czasy drugiej wojny światowej przez pryzmat losów pięciorga młodych Niemców. W jednym z epizodów autorzy serialu przedstawili żołnierzy AK jako zagorzałych antysemitów.
Serial został sprzedany do wielu zagranicznych stacji. Otrzymał również wiele nagród. Dla niektórych Polaków, zwłaszcza reprezentujących środowiska kombatanckie, jest to kolejna prowokacja i próba zakłamania historii.

 

 

X. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Darmstadt

W dniach 11-21 października w Darmstadt odbył się 10. Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs Chopinowski zorganizowany przez Towarzystwo Chopinowskie w Darmstadt. Wśród 72 kandydatów był 10 polaków.

1 miejsce zajęła Ivett Gyöngyösi z Węgier , 2 miejsce zajął Kausikan Rajeshkumar z Wielkiej Brytanii , 3 był Marek Kozak z Czech .Nagrodę dla najlepszego uczestnika z polski zajął Andrzej Wierciński . Z najlepszą interpretacje mazurków otrzymała nagrodę Ivett Gyöngyösi z Węgier

http://www.twojemiasto.eu/

Bal lekarza

Nie trzeba być lekarzem, żeby bawić się na Balu Lekarza. Prezes Polskiego Towarzystwa Medycznego Bogdan Miłek zaprasza Polonusów na niezapomniane przeżycia. Wstęp na tę prestiżową imprezę jedynie 120 euro, a atrakcji podobno… co nie miara. Już przed oficjalnym rozpoczęciem balu zagra zespół Benrose. Bal odbędzie się w sobotę 23 listopada w Hotelu Van der Valk w Gladbeck.

http://www.poloniamed.de/

 

Polki w biznesie

Stowarzyszenie „Polki w Gospodarce i Kulturze zaprasza na konferencję „imPuLsy – Polka – Przedsiębiorczyni – Europejka”. Konferencja odbędzie się w piątek 15 listopada w godz. 17– 22 w Wydziale Promocji Handlu Konsulatu Generalnego RP w Kolonii. W programie dyskusja panelowa : „Droga do niezależności I

potencjał przedsiębiorczości Polek w Europie, pokaz mody oraz pogram artystyczny.

http://2001-ev.de/

Ryanair łagodnieje

Po zmasowanej krytyce Ryanair łagodnieje w sprawie przewozu bagażu. Jak zapowiedział szef linii wkrótce pasażerowie będą mogli zabierać ze sobą na pokład dwie sztuki bagażu podręcznego, niższe mają być również koszty przewozu bagażu głównego. Nowe zarządzenia mają wejść w życie już niedługo. Ten gest w stronę klientów wynika z silnej konkurencji na rynku tanich linii lotniczych i malejącym zainteresowaniem irlandzkim przewoźnikiem.

Rosnące ceny prądu w Niemczech.
Co roku obserwujemy rosnące ceny prądu w Niemczech ale tylko dla odbiorców prywatnych  którzy średnio za jedną kilo wato godzinę płacą 25 centów ,cena ta nie dotyczy dużych przedsiębiorstw które nie tylko z używają mnóstwo energii ale i płacą dużo mniej tylko 6,4 centa za kWh.
Firmy te śmieją się z takich cen gdyż one kupują prąd hurtowo na giełdzie gdzie jego nadpodaż prowadzi do spadku ceny, naddatek my podatnicy dofinansujemy te praktyki po przez dotacje rządowe.
Gospodarstwa domowe płacą tak zwaną " EEG umlage" jak i podatek VAT,  wielkie koncerny są z tych opłat zwolnione 
Według Greenpeace Energy i  Niemieckiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowe w latach od 1970-2012 energia pozyskana z węgla kamiennego otrzymała 177 miliardów dotacji, węgla brunatnego otrzymała 65 miliardów dotacji,energia atomowa otrzymała aż 187 miliardów a odnawialne źródła energii otrzymały do dziś tylko 54 mld euro.
Nic więc dziwnego że wielkim firmą tak się powodzi a prywatni odbiorcy mają coraz mniej w portfelu.

Przeprowadzki

Tysiące Polaków przenosi się na niemiecką stronę Odry. W ostatnich dwóch dekadach niemiecki rejon przygraniczny z Polską znacznie się wyludnił. Wielu Niemców wyjechało w głąb kraju w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia.

Wykorzystują to Polacy i wynajmują lub wykupują puste mieszkania i domy.

Obecnie na obszarach przygranicznych Pomorza Przedniego mieszka około 10 tysięcy Polaków. Gmina Uckermark z liczbą 1374 oficjalnie zameldowanych tu Polaków jest liderem pod względem mieszkańców będących obywatelami sąsiedniego państwa. Decydującą rolę odgrywa bliskie położenie Szczecina.

Spiel 2013

W Essen od 24 do 27 października odbyły się największe targi gier planszowych Spiel 2013, które zgromadziły ponad 150 tys. zwiedzających, ponad 800 wystawców z 34 krajów, w tym 12 z Polski. Zwiedzający mieli okazje poznać nowe gry i nowe trendy. Mogli je wypożyczyć i grać do woli. Niemal wszyscy z tej okazji korzystali. Grali od rana do wieczora. Trudno później było ich wyprosić po zamknięciu targów.

64 Essener Lichtwochen

W Essen zostały otwarte 64 Lichtwochen w tym roku krajem gościnnym jest Szwecja. Pierwszy pokaz świetlny odbył się w Essen 1928 roku .Miał za zadanie przyciągnąć konsumentów do Essen. Motywami świetlnymi jest przyozdobiony cały rynek który po zapadnięciu zmroku mieni się jak z bajki.2004 roku krajem gościnnym była Polska .Można wtedy było zobaczyć nie tylko przewodnie motywy naszego kraju ale także posłuchać polskich wykonawców i zjeść polskie potrawy.

Zaduszki Bluesowe

Tradycyjnie 2 listopada o godz. 19 Restauracja Gdańska w Oberhausen zaprasza na Zaduszki Bluesowe. Tym razem w szczególny sposób wspominany będzie, zmarły w tym roku założyciel zespołu Maanam Marek Jackowski.

Wystąpią:

zespół S.M.S. czyli Silesian Music Sound; BBC czyli Black Bone Company oraz gość specjalny Adam Kulisz – jeden z najlepszych polskich wokalistów i

gitarzystów bluesowych.

Więcej na www.pol-cafe.de

Copyright PEPE 2013

 

 

 

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...