sobota, 28 stycznia, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Pepe Info 28.11.2013 nr 28 -Czas Adwentu , Jarmarki świąteczne, Miss Polonia in Deutschland 2013, Coca-Cola Trak

Pepe Info 28.11.2013 nr 28 -Czas Adwentu , Jarmarki świąteczne, Miss Polonia in Deutschland 2013, Coca-Cola Trak

 

Czas Adwentu

Już w niedziele zapalamy pierwsza świece na adwentowym stroiku. Święta tuż ,tuż. Stroiki przybierają rożne formy ,są to wieńce z gałązek choinki, lub podłużne ozdoby, a na nich wstążki i inne różne świąteczne ozdoby. Zwyczaj narodził się w Niemczech w roku 1839 a do Polski dotarł w 1925 najpierw do Wrocławia. Cztery świece na wieńcu symbolizują cztery niedziele adwentu ,pierwsza jest świecą pokoju, druga wiary ,trzecia miłości i czwarta nadziei. Życzymy wspaniałego czasu adwentowego.

 

Jarmarki świąteczne

Jak co roku otworzono jarmarki świąteczne,weihnachtsmarkty. Niemalże w każdym większym mieście w centralnym punkcie rozstawiono drewniane domki-a w nich rękodzieło -rękawiczki szaliki,wystroje do szopek bożonarodzeniowych i często ozdoby ,których w sklepie nie można po prostu kupić. Znajdziemy także i coś dla ciała czyli wino grzane, pieczone ziemniaki,kiełbasę z grilla czy chleb z prawdziwego pieca opalanego drewnem. Całość przepięknie oświetlona i nastrojowa szczególnie wieczorem .Więcej na stronie.

www.weihnachtsmarkt-deutschland.de

Coca-Cola Trak już w drodze 2013

Jak co roku w okresie przedświątecznym rusza świąteczny samochód coca-coli w swoja podroż ze świętym mikołajem ,którego widzimy we wszystkich prawie reklamach tego koncernu. Wielki amerykański Trak ślicznie oświetlony przyciąga nie tylko najmłodszych,można zrobić sobie zdjęcie z mikołajem ,wejść do szoferki auta a także kopic wiele gadżetów tej marki. Dokładny plan na www.coke.de.

 

Rock&Chanson Festiwal 2013

Polsko – Niemieckie Towarzystwo kulturalne Polonica w Kolonii zaprasza na 21. edycję tradycyjnego Rock&Chanson Festiwalu Kolonia-Wrocław-Paryż– wydarzenia łączącego w sobie sceniczne współzawodnictwo młodych Europejczyków z ideą Trójkąta Weimarskiego. Festiwal odbędzie się w dniach 06 i 07 grudnia 2013 roku w Rathaussaal Köln-Porz. Gwiazdą Festiwalu będzie wybitny wielokrotnie nagradzany polski zespół RAZ DWA TRZY z Adamem Nowakiem naczele.Ten kultowy już zespół został wyróżniony licznymi najważniejszymi muzycznymi nagrodami i tak 7 krotnie przyznano mu najwyższe polskie muzyczne wyróżnienie jakim jest nagroda Fryderyka, a płyty otrzymały status złotej, platynowej a nawet 3 krotnie podwójnej platynowej płyty. Dodatkowym urozmaiceniem Festiwalu będzie niewątpliwie występ sławnej niemieckiej a cappella grupy Musix z Berlina a ze strony francuskiej występ znanego francuskiego piosenkarza JereM. W pierwszym dniu festiwalu gorąco zapraszamy między innymi na tradycyjny i jak zawsze na bardzo wysokim poziomie artystycznym konkurs młodych talentów z Polski,Francji i Niemiec. Bilety już od 10 EUR do nabycia pod numerem telefonu 0151-28296090. Więcej szczegółów na stronie internetowej www.polonicaev.de

Miss Polonia in Deutschland 2013

Dnia 23 listopada bierzącego roku w Berlinie odbyły się po raz 14 wybory Miss Polonia w Niemczech. W wyborach uczestniczyło 11 pięknych dziewczyn. Jury wybrało tą najpiękniejszą a została nią Sandra Majewski (23L.) z Bielefeld w Kassel. Całość imprezy została zorganizowana przez GS Agentur-Veranstaltungen & Vermittlungen – Gregor Suchy w klubie Galaxy. Dziewczyny swoją urodę prezentowały zarówno w strojach kąpielowych jak i sukniach wieczorowych. Każdy lubiący zawiesić oko na pięknym kobiecym ciele miał taką możliwość, ponieważ wśród uczestniczek konkursu można było spotkać blondynki jak i czarnowłose piękności. Organizator imprezy stanął na wysokości zadania i zadbał także o duet muzyczny, który przygrywał nam podczas występów Miss Polonia w Niemczech.

Foto: Frank Bauermann & www.beautyshooting.de

32 Bal Lekarza – 17 Europejski Bal Medyka

W Gladbeck w hotelu Van der Valk odbył się 32 Bal Medyków Polskich w Niemczech oraz 17. Europejski Bal Lekarzy. Organizatorem było Polskie Towarzystwo Medyczne w Niemczech. W tym roku poszerzono formułę balu o poprzedzające go sympozja połączone z certyfikacją w izbie lekarskiej oraz przyznawaniem punktów edukacyjnych za udział w seminarium. Powrócono również do idei organizowania aukcji obrazów. Jak widać na filmie bawiono się doskonale do białego rana. Na szczęście na drugi dzień nie trzeba było iść na dyżur.

 

Diclofenac niebezpieczny

Europejska Agencja ds. Oceny Leków wydała ostrzeżenie przed popularnym lekiem przeciwbólowym o nazwie diclofenac .Lekarstwo produkowane od ponad 40 lat uważane było za dobrze przyswajalne przez organizm .Okazało się że dla osób chorych na serce jest to lek niebezpieczny. Ostatnie kilka lat badani dowiodły że używanie diclofenacu przez osoby otyłe chore na serce i na cukrzyce może doprowadzić do zawału serca lub wylewu. Na 1000 osób które zażywają ten lek 3 muszą liczyć się z ryzykiem zawału serca , co spowodowało wydanie ostrzeżenia przez Agencje. Wycofanie produktu z rynku może okazać się trudne gdyż nie ma leku zastępczego bez większych skutków ubocznych .Osobom zdrowy zalec się bardzo krótkie stosowanie leku.

http://tvthek.orf.at/program/Zeit-im-Bild/1203/Zeit-im-Bild/7164695/Warnung-vor-Diclofenac/7164905

http://www.ema.europa.eu/ema/index.jsp?curl=pages/medicines/human/referrals/Diclofenac-containing_medicines/human_referral_prac_000009.jsp&mid=WC0b01ac05805c516f&source=homeMedSearch&category=human

 

Powroty do Polski

Powrotnik to miejsce w internecie, w którym zgromadzono wszystkie praktyczne rady dla tych, którzy chcą powrócić do Polski.
Portal radzi, jak przejść przez praktyczne i formalne trudności, które mogą napotkać przy przenosinach do Polski, jak znaleźć pracę lub założyć działalność gospodarczą w kraju. A na indywidualne pytania czeka specjalnie utworzony zespół ekspertów

Portal prowadzi Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Zielona Linia.

 

Adam Zagajewski został laureatem „Zhongkun”

Polski poeta Adam Zagajewski został laureatem prestiżowej nagrody literackiej „Zhongkun”, nazywanej Chińskim Noblem Poetyckim. Ceremonia jej wręczenia odbyła się 25 listopada w Pekinie.

Ta międzynarodowa nagroda literacka przyznawana jest co dwa lata przez Fundację Poetycką Zhongkun we współpracy z Instytutem Badań nad Poezją Uniwersytetu Pekińskiego. Jest to jedyna tego rodzaju nagroda poetycka w Chinach dla cudzoziemców. W każdej edycji otrzymuje ją dwóch poetów – Chińczyk i obcokrajowiec.

 

Polskie firmy w NRW

Rośnie liczba polskich firm w Nadrenii-Westfalii. Nadrenia Północna-Westfalia to zagłębie polskich przedsiębiorców. Według danych Izby Przemysłowo-Handlowej w Düsseldorfie w 2011 roku było tam 2 tys. polskich firm. Eksperci szacowali, że po otwarciu niemieckiego rynku pracy właśnie ten region stanie się jednym z kierunków emigracji zarobkowej z Polski, a liczba firm będzie rosnąć.

 

Parada Pułaskiego

Ryszard Berdnik, szeryf w stanie New Jersey, został jednogłośnie wybrany Wielkim Marszałkiem Parady Pułaskiego 2014. Zebranie wyborcze, zorganizował Komitet Parady Pułaskiego.

Po ogłoszeniu wyników wszyscy zebrani zaśpiewali nowemu marszałkowi Sto lat. Ryszard Berdnik maszerował już 5 Aleją na Manhattanie jako marszałek w roku 2011. Był wtedy marszałkiem dywizji Passaic–Clifton.
Jego kandydaturę wysunęła Centrala Polskich Organizacji. Brednik podczas niedawnych wyborów uzyskał duże poparcie amerykańskich wyborców i po raz drugi został wybrany szeryfem powiatu Passaic. Listopad jest więc dla niego miesiącem, pełnym sukcesów.

 

Na studia do Niemiec
Niemcy są dla Polski nie tylko sąsiadem, lecz także bardzo ważnym partnerem handlowym. Niemcy to również jeden z najważniejszych ośrodków akademickich na świecie.

Wysoki standard badań naukowych na uczelniach. Uznany wysoki poziom edukacji – np. inżynierowie kształceni w Niemczech cieszą się uznaniem na całym świecie .Różnorodność i renoma wyższych uczelni. Międzynarodowe dyplomy i kierunki studiów, szeroka oferta studiów w języku angielskim. Niskie opłaty lub brak opłat za studia oraz stosunkowo niskie koszty utrzymania w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej. To wszystko powoduje, że na studia do Niemiec ściągają młodzi ludzie z całego świata. Również wielu młodych Polaków decyduje się na studia w Niemczech.

 

Andrzej Piwarski obchodzi 50 lat pracy twórczej

Andrzej Piwarski to artysta, malarz, działacz polityczny i społeczny i animator życia artystycznego. Obchodzi właśnie 50 lat pracy twórczej. Z tej okazji grono jego przyjaciół organizuje mu w Berlinie artystyczny benefis, na którym zagra m.in. Józef Skrzek

Rok 2013 jest dla Mistrza rokiem wielkich jubileuszy. 50 lat pracy artystycznej, 75 urodziny, 45 lat wystawiennictwa w międzynarodowych galeriach oraz 50-lecie pożycia małżeńskiego ze znakomitą rzeźbiarką Barbarą Ur.

Jubileuszowa wystawa, która towarzyszy imprezie nazywa się Ślady Czasu.

 

Baca z tytułem

Po raz pierwszy w historii egzamin czeladniczy w zawodzie “baca” zdawało na Podhalu 19 kandydatów, w tym jedna kobieta. Część praktyczna – m.in. strzyżenie i dojenie owiec oraz wyrabianie serów – odbywała się w bacówce w Leśnicy; teorię kandydaci zaliczali w Nowym Targu.

Najmłodszy z nich ma 18 lat, a najstarszy 53. Przeszli już trzyletni staż pracy w zawodzie. – Jeżeli zdadzą egzamin, staną się bacami czeladnikami, a za kolejne trzy lata będą mogli przystąpić do egzaminu mistrzowskiego. Tytuł jest hoorowany w całej Europie!

 

RODACY – BOHATEROM

“Paczka dla polskiego kombatanta na kresach, Boże Narodzenie 2013” to hasło akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Odra-Niemen. Polscy Żołnierze Drugiej Konspiracji, pozostający na ziemiach przyłączonych do ZSRR po II Wojnie Światowej, o których Polska Ludowa i Związek Sowiecki kazały zapomnieć, byli prześladowani i poniżani. Wielu z nich nigdy nie doczekało miejsca godnego bohatera i patrioty.

Od 2010 roku Stowarzyszenie stara się, aby ci którzy jeszcze żyją mogli godnie spędzać Boże Narodzenie i Wielkanoc.

Do akcji włączyły się instytucje, organizacje, szkoły, kluby i wielu wolontariuszy. Preferujemy dwie formy pomocy bezpośredniej. Wpłata na konto lub zakup produktów oraz kartek z życzeniami świątecznymi i przekazanie ich Stowarzyszeniu.

Więcej informacji na stronie: www.odraniemen.org

Kiermasz Pol-Cafe

Kiermasz to nowa propozycja Pol-Cafe. Zaproszeni zostali literaci oraz muzycy do promowania swoich płyt i książek. Prezentowane w Kiermaszu są wydawnictwa polonijnych artystów z Niemiec oraz podawane możliwości ich nabycia. W pierwszej kolejności zamieszczane są informacje od artystów, którzy goszczą w Artotece i od których Pol Cafe otrzymała 1-2 egzemplarze książki lub płyty, które następnie będą rozlosowane w okolicznościowych konkursach.

Polonia Village

W sobotę 23 listopada w Gelsenkirchen odbyła się impreza z okazji utworzenia Polsko-Niemieckiego Związku Krzewienia Muzyki i Kultury Polonia Village. Stowarzyszenie powstało z inicjatywy polonijnych muzyków, miłośników bluesa i rock’n’rolla. Celem jest promocja bogactwa kultury polonijnej, jej wielowymiarowości i polskiego dziedzictwa muzyczno-kulturowego. Polonia Village planuje zorganizować latem 2-dniowy festiwal Polonia Rock & Blues Village oraz koncerty połączone z kursami. Stowarzyszenie tworzą Doris, Robert, Edyta, Lopez, Panku, Robi i Dante. Pdczas imprezy wystąpił zespół TOXID. Więcej o stowarzyszeniu na stronie: www.polonia-village.eu

 

 

Biblioteka Piast

Bibliotekę Polską Piast odwiedził rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech ks. prałat Stanisław Budyń. W kilku ciepłych słowach podziękował za 15 lat bezinteresownego zaangażowania w promocje polskiej książki wśród Polonii. Biblioteka działa przy PMK w Essen przy Hirtsieferstr. 13. Czynna jest w piątki od 16 do 18 oraz niedziele od 11 do 12:45.

 

Andrzejki – Piast

Gmina Polska Piast zaprasza serdecznie w sobotę 30 listopada o godzinie 18.00 na koncert Cygańskiego Zespołu Thagar oraz wieczór z wróżką i zabawą taneczną!

“Polski Wieczór w Essen”

W sobotę 14 grudnia w PMK Essen odbędzie się “Polski Wieczór w Essen” na który zaprasza klub gazety Polskiej, gościem będzie dr Leszek Żebrowski
Żebrowski jest znanym historykiem zajmującym się dziejami Polski powojennej, badaczem podziemia niepodległościowego działającego w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu, specjalizującym się w badaniu działalności Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowej Organizacji Wojskowej.
Leszek Żebrowski jest autorem wielu książek i publikacji w czasopismach o charakterze niepodległościowym, a jego wysiłek w odkłamywaniu historii jest doceniany przez środowiska kombatanckie i niepodległościowe co przysparza mu wiele nagród i wyróżnień.

 

Wydarzenia na najbliższy weekend

Piątek 29.11.2013

18:30, Spotkanie z artystką Dominiką Zdrodowską,Stadtteilzentrum Pankow Schönholzer Str. 10, 13187 Berlin

19:00, Hamlet, reż. Jan Klata, teatr oraz rozmowa z reżyserem,Schauspielhaus, Königsallee 15, Bochum

19:00, Ks. Grzegorz Sacha, Kościół wobec objawień w Medjugorie, prelekcja, Kościół PMK, Hessstr. 24, Monachium

19:00DIALOG-DEBATTEN: Ireneusz Krzemiński und Katarzyna Weintraub, Buchbund, Sanderstr. 8, 12047 Berlin

19:00, Sarah Kane, Psychose 4.48, reż. Hans-Jürgen Hannemann,Reduta Berlin, Gneisenaustr. 41, 10691 Berlin

19:30Jola Wolters singt und liest Marlene Dietrich, Schlosstheater Moers, Kastell 6, 47441 Moers

20:00, Marek Fis: Ein Pole legal in Deutschland, kabaret,Kulturwerkstatt Paderborn, Bahnhofstr. 64, 33102 Paderborn

Sobota 30.11.2013

15:00, Uroczysta prezentacja laureatów Konkursu Literackiego,Teatr Panda, Kulturbrauerei, Knaackstr. 97, 10435 Berlin

17:00, Dzwięki które łączą – festiwal polonijny, gwiazda wieczoru DE MONO oraz grupy polonijne z Zwickau, Monachium i Hanoweru, Freizeitheim Döhren, An der Wollebahn/róg Hildesheimer Str., Hannover

18:00 – Gmina Polska Piast w Essen zaprasza na Andrzejki z wróżbami i muzyką cygańską w wykonaniu zespołu Thagar oraz zabawą taneczną. KON-TAKT, Katernberger Markt 4, 45327 Essen

19:00, Sarah Kane, Psychose 4.48, reż. Hans-Jürgen Hannemann, Reduta Berlin, Gneisenaustr. 41, 10691 Berlin

19:00, Sarah Kane, Psychose 4.48, reż. Hans-Jürgen Hannemann, Reduta Berlin, Gneisenaustr. 41, 10691 Berlin

20:00Marek Fis: Ein Pole legal in Deutschland, kabaret, Zeche Carl, Wilhelm-Nieswandt-Allee 100, Essen

Niedziela 1.12.2013

 13:30, Warsztaty szopkarskie dla dzieci, Museumsquartier St.Annen, St. Annenstraße 15, Lübeck

14:00, Internationale Weihnachtsfeier, Auslandsgesellschaft NRW e.V., Steinstraße 48, 44147 Dortmund

 17:00, Die Frau ohne Schatten, R. Strauss, opera, reż. Krzysztof Warlikowski, Bayerische Staatsoper, Max-Joseph-Platz 2, 80539 München

18:00, Otwarcie 18. Polskiego Żłóbka Bożonarodzeniowego“Betlejem a głodujący na całym świecie”, Hauptbahnhof Stuttgart, Arnulf-Klett-Platz, 70173 Stuttgart

18:00, Wider die Natur! oder Die Desintegrationsmaschine von Juri Sternburg, regie Krzysztof Minkowski, Maim Gorki Theater, Hinter dem Giesshaus 2, 10117 Berlin

19:00, Marek Fis: Ein Pole legal in Deutschland, kabaret, Franz, Franzstr.74, Aachen

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...