wtorek, 7 lutego, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Pepe Info 26.12.2013 nr 32 Opłatek Artystów Święta, święta i po świętach, Legoland w Oberhausen, Polonia-Colonia

Pepe Info nr 32 26.12.2013

 

Święta, święta i po świętach

No i jak co roku ,gonitwa przedświąteczna zakończona. Kolacja wigilijna ,prezenty,kolędowanie i pasterka może trochę brakowało kolędników ,którzy w Polsce wpisani są do tradycji. Delektujemy się przysmakami ,czasami już nie można wręcz jeść ,ale święta po to są. Życzymy wspaniałego rodzinnego czasu a na najbliższy sylwester i nowy 2014 rok spełnienia wszelkich marzeń i postanowień.

 

Legoland w Oberhausen

W 2013 roku na wiosnę został otwarty Legoland w Oberhausen,wcześniej był on w MH. Teraz jest dużo większy, ma wiele atrakcji jak budowanie z olbrzymich klocków piankowych, stanowiska dla dziewczynek ,czyli różowo , także i chlupcy z tatusiami mogą popuścić wodze fantazji i budować pojazdy po czym sprawdzać ich szybkość na specjalnym torze wyścigowym. Jest tu także mini świat obrazujący najciekawsze budowle Nadrenii Westfalii,oczywiście wszystko z klocków Lego, jest tu i kino 4 -D,kawiarenka ,a po całej zabawie można jeszcze odwiedzić lego sklep i kopić ulubione klocki. Jest to miejsce gdzie bardzo miło spędzi czas cała rodzina szczególnie gdy na

dworze deszczowo.

 

Opłatek Poetów

Poeci, muzycy i artyści spotkali się 22 grudnia w restauracji Gdańska w Oberhausen na tradycyjnym łamaniu się opłatkiem. Śpiewano kolędy, rozwiązywano kalambury, spożywano bożonarodzeniowe makówki oraz składano życzenia. Organizatorem po raz kolejny była Joanna Duda-Murowski.

 

 

Poświąteczna wymian prezentów

Jak przywykliśmy po gorączce kupowania ,poświąteczne wymienianie nieudanych prezentów rozpoczęło się. Klienci wymieniają i realizują podarowane gutscheiny. W miastach spodziewajmy się tłumów oblegających centra handlowe. Ostrzegamy przed złodziejami uważajcie na torebki i portfele.

 

Tablice rejestracyjne samochodów .

To że w Polsce za koło 250 euro można przy rejestracji pojazdu zamówić sobie tablice z dowolnym tekstem do 5 liter jest normą i choć cena nie jest mała wiele osób korzysta z tej możliwości wybierając sobie np. swoje imię .W Niemczech wygląda to trochę inaczej. Na tablicy możemy wybrać od jednej do dwóch liter i od jednej do czterech cyfr .Za to cena jest o wiele mniejsza gdyż przy tej usłudze zapłacimy 10 euro urzędowi meldunkowemu. Co jest nowością w Niemczech to to że powrócono do lokalnego patriotyzmu umożliwiając mniejszym miastom posiadanie własnych liter na tablicach rejestracyjnych. I tak np. miejscowość Gladbeck która wcześniej miała litery miasta Recklinghausen RE teraz może się poszczycić własnymi tablicami które mają GLA .

Niestety na tablice imienne nie ma co na razie liczyć.

 

Weihnachtsmarkty- jarmarki świąteczne

Weihnachtsmarkty-jarmarki świąteczne są jeszcze otwarte. Kto jeszcze nie zdążył odwiedzić jarmarku w okresie adwentowym ,ma okazje zrobić to teraz wiele bowiem otwartych będzie do 29 grudnia. Pomocna będzie strona www.weihnachtsmarkt-deutschland.de.

 

Kradzieże na polsko-niemieckim pograniczu

Mieszkańcy niemieckich terenów położonych przy granicy z Polską narzekają na wzmożone kradzieże. Skarżą się, że z ich domów giną zarówno drogie maszyny rolnicze, samochody, jak i zwierzęta hodowlane czy mosiężne tablice z nagrobków. Według policji za większością kradzieży kryją się polskie zorganizowane grupy przestępcze. Mimo ogromnej skali problemu, wciąż nie udało się znaleźć sposobu na jego rozwiązanie. Cierpi na tym reputacja Polaków, którzy osiedlili się po niemieckiej stronie granicy. Źle wpływa to również na proces wzajemnej integracji.

Hamburg „Bliżej Polski”

Od września 2013 r. uczniowie naszej Szkoły Sobotniej w Hamburgu biorą udział w międzynarodowym projekcie “Bliżej Polski”. W przedsięwzięcie są również zaangażowane dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kowalewie Pomorskim.

Głównym celem projektu jest przybliżenie polskiej kultury oraz polskich tradycji narodowych dzieciom na obczyźnie. Dotychczas zrealizowano dwa główne etapy projektu: dzieci przedstawiły się sobie poprzez korespondencję listowną i przekazanie zdjęć oraz zaprezentowały swój region.

Www.pmk-hamburg.de

Nowi Rycerze Niepokalanej w Hamburgu

W sobotę 7 grudnia w czasie mszy św. w Polskiej Misji Katolickiej w Hamburgu odbyła się wielka uroczystość. Ośmioro nowych dzieci wstępowało do Rycerstwa Niepokalanej. Po Ewangelii rycerze w krótkiej inscenizacji przedstawili wartość codziennej modlitwy na różańcu, jako jeden z elementów zbroi rycerza. Uroczystego przyjęcia kandydatów do Rycerstwa dokonał Ksiądz Proboszcz Jacek Bystroń wręczając medaliki i różaniec oraz pasując na rycerza.

Www.pmk-hamburg.de

Polonia-Colonia mały jubileusz

Jesteśmy młodymi ludźmi z Kolonii, z polskimi korzeniami, angażującymi się w aktualne projekty kulturalne. Tak mówią o sobie przedstawiciele Towarzystwa Polonia-Colonia, które właśnie obchodzi 5 lat oficjalnego istnienia.

Jesienią 2007 roku zrodziła się pierwsza idea Stammtischu, która po krótkim czasie weszła w życie. Te polsko-niemieckie spotkania organizowane są regularnie raz w miesiącu w polskim barze Kajtek w Kolonii. Oprócz tego członkowie Towarzystwa uczestniczą w wielu wydarzeniach kulturalnych i rożnego rodzaju warsztatach, które
przybliżają kulturę polską. Organizują tematyczne wieczory filmowe czy wycieczki do miast w Polsce i Niemczech. Z okazji 5 lecia istnienia, dwuletnia PEPE TV życzy wszystkiego najlepszego.

http://www.polonia-colonia.eu/

Stefan Wincenty Frelichowski, patron Harcerstwa Polskiego

Dwudniowe obchody setnej rocznicy urodzin bł. ks. podharcmistrza Stefana Wincentego Frelichowskiego odbyły się w Dachau i Monachium. Uczestniczyli w nich polscy harcerze z Polski i z zagranicy oraz poseł Jan Dziedziczak – członek Komisji Łączności z Polakami za granicą. Grupie towarzyszyli polscy duchowni, kapelani harcerzy oraz ksiądz Stanisław Pławecki, proboszcz Polskiej Misji Katolickiej w Monachium.

Ksiądz Stefan Wincenty Frelichowski był więźniem obozu koncentracyjnego w Dachau. Zmarł w konsekwencji tyfusu plamistego. Papież Jana Paweł II ogłosił go w 1999 roku błogosławionym. Od 2003 roku decyzją władz kościelnych – błogosławiony Wincenty Frelichowski jest patronem Harcerstwa Polskiego.

 

http://monachium.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/harcerze

 

Mniej ofiarodawców dla organizacji kościelnych

Skandal finansowy związany z biskupem Limburga spowodował, że hojność ofiarodawców dla organizacji kościelnych znacznie zmalała. W wywiadzie dla “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, biskup Essen skarży się, że kościelni kwestarze spotykają się z niezrozumieniem i niechęcią. Negatywny stosunek do wsparcia finansowego Kościoła katolickiego potencjalni ofiarodawcy najczęściej argumentują przykładem afery finansowej związanej z biskupem Limburga. Znaczna ilość osób pytanych o przyczyny braku hojności dodatkowo podkreśla natarczywość, nieustanne zbiórki pieniędzy i nagabywanie przez różnorakie organizacje.

 

DEMO w Hamburgu

Kamienie i butelki rzucane w policjantów, a pałki i armatki wodne przeciw demonstrantom. Tak wyglądały protesty, które miały miejsce w ostatnią sobotę w Hamburgu. Spowodowane były planami wyburzenia lewicowego centrum spotkań “Rote Flora”. Uczestniczyło w nich około 10 tysięcy demonstrantów. Policja wystawiła 3000 funkcjonariuszy.

Krótko po rozpoczęciu demonstracji doszło do zamieszek, w których rannych zostało 120 policjantów, z czego 19 bardzo poważnie. Demonstrujący rzucali race, butelki, kamienie. Siły porządkowe zareagowały gazem pieprzowym i armatkami wodnymi. Policja aresztowała 21 osób. Grupy wandali atakowały również przypadkowych przechodniów. W związku z zamieszkami wstrzymano kolejowy ruch podmiejski i dalekobieżny. Straty finansowe spowodowane sobotnimi zamieszkami są trudne na razie do oszacowania.

 

Niepotrzebne witaminy

Helmholtz Centrum z Monachium podaje, że wiele starszych osób niepotrzebnie i w zbyt wysokich dawkach przyjmuje syntetyczne preparaty witaminowe.

Według przeprowadzonych badań wśród osób powyżej 64 roku życia, za dużo preparatów zawierających witaminy i substancje mineralne zażywa 54% kobiet i 34% mężczyzn. Zażywają to w dawkach znacznie przekraczających zalecane dzienne spożycie. 20% kobiet i 33% mężczyzn regularnie przyjmuje w za dużych dawkach magnez i witaminę E. Według danych Niemieckiego Towarzystwa Żywieniowego większość niedoborów witaminowych i mikroelementów w znakomity sposób uzupełnia odpowiednie odżywianie: poprzez spożycie produktów zbożowych z pełnego przemiału, warzyw i owoców, olejów tłoczonych na zimno oraz ryb morskich.

Kamil Stoch jest obecnie liderem klasyfikacji ogólnej pucharu świata i Tylko Gregor Schlierenzauer według niemieckich i austriackich bukmacherów może zagrozić polakowi podczas turnieju czterech skoczni, mimo wszystko to Stoch jednak jest głównym faworytem do zwycięstwa , , zawody zaczynają się 29 grudnia w Oberstdorfie

2.

Ostatnio również dużo sportowych wrażeń dały nam piłkarki ręczne reprezentacji Polski, gdy znalazły się w czwórce najlepszych drużyn na świecie tylko podsyciły apetyt kibiców , jednak przegrały z Dunkami o brązowy medal 26:30 i ostatecznie zajęły bardzo nie lubiane przez sportowców czwarte miejsce .

3.

Polska reprezentacja w piłkę nożna zagra towarzysko ze Szkocją 5 marca , to oficjalna wiadomość PZPN-u po tym jak Rosjanie zrezygnowali ze sparingu z naszą kadrą tłumacząc że potrzebują grać w meczach towarzyskich z zespołami grającymi podobnie do tych których wylosowali na Mundial w Brazylii.

4.

Urszula Radwańska poinformowała że nie wystąpi w wielkoszlemowym Australian Open od 13 do 26 stycznia z powodu przeciągającej się rehabilitacji którą tenisistka teraz przechodzi z powodu operacji barku.

5.

Po raz szósty obronił pas WBC w wadze junior ciężkiej Krzysztof ” Diablo ” Włodarczyk . Polak pokonał o 20 lat starszego Giacobbe Fragomeniego po szóstej rudnie sędzia nie dopuścił Włocha do kontynuowania pojedynku . To było 49 zwycięstwo Polaka w zawodowym ringu

Wydarzenia na najbliższy tydzień :

Piątek 27 grudnia 2013

19:00, Farben Lehre, punk z Polski, koncert, PUNK IM POTT Festival 2013, Turbinenhalle, Im Lipperfeld 23, Oberhausen

20:00, Marek Fis: Ein Pole legal in Deutschland, kabaret, Quatsch Comedy Club, Stresemannstraße 163, 22769 Hamburg

Sobota 28 grudnia 2013

19:00, Grupa Mocarta, koncert muzyki powaznej z domieszką żartu, Gasteig, Rosenheimer Strasse 5, 81667 München

20:00, Marek Fis: Ein Pole legal in Deutschland, kabaret, Quatsch Comedy Club, Stresemannstraße 163, 22769 Hamburg

19:00, Farben Lehre, punk z Polski, koncert, Markthalle, Klosterwall 11, Hamburg

Niedziela 28 grudnia 2013

17:00, Grupa Mocarta, koncert muzyki powaznej z domieszką żartu, Kulturzentrum Liederhalle, Berliner Platz 1-3, 70174 Stuttgart

Bale sylwestrowe

Już za 5 dni Sylwester jeżeli ktoś z państwa nie ma jeszcze planów jak spędzić sylwester mama propozycje na sylwester w Wuppertalu pod nazwą Wielki Polski Bal Sylwestrowy , jest to już 9-ty bal organizowany w Mezie Uni Wuppertalu jako impreza charytatywna .Rezerwacje pod nr telefonu. 0202 747 10 98 .

A tych którzy podzielą się z nami informacją gdzie spędzaj Sylwester może uda nam się odwiedzić z kamerą .

Życzymy Państwu szczęśliwego i błogosławionego 2014 roku.

A na następne Pepe Info zapraszamy już 2 stycznia 2014

TV Polonijna

Telewizja Polonijna

Telewizja internetowa

PepeTV

PEPE TV

PepeTV Sport

PEPE FOTO VIDEO STUDIO

http://www.pepe-tv.de

http://www.pepe-studio.de

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...