niedziela, 29 stycznia, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Pepe Info 24.10.2013 nr 23-85 lat Lichtburg , FoodWatch , Easy Rider, Piotr Beczała

100 lat kościoła św. Anny w Dortmundzie

20 października w Polskiej Misji Katolickiej w Dortmundzie odbyły się uroczystości związane ze stuleciem Kościoła św. Anny. Jubileuszową mszę celebrował Biskup Pomocniczy Paderborn Manfred Grothe przy udziale Polskich i Niemieckich księży gości.Msza jest do obejrzenia na stronie www.pmkniemcy.de

 

Fotoradary

Jednym z bardziej gorących tematów kierowców nie tylko w Polsce jest temat fotoradarów. Są one uważane za najprostszą metodę wyciągania pieniędzy z naszych portfeli . Radary są najczęściej w miejscach gdzie nie jest największe ryzyko wypadków ale miejsca gdzie po prostu każdy z nas może się na chwilę zapomnieć i przeciśnie więcej gazu niż jest to dozwolone. Jednym z takich miejsc jest autostrada A40 w miejscu Essen Kray. Stoi tam zestaw fotoradarów które przynosiły miastu Essen ponad 800 tyś euro rocznie. Jednak od roku czasu są one wyłączone gdyż ministerstwo transportu nakazało ich demontaż ze względu na małe zagrożenie wypadkami na tym odcinku drogi. Miasto próbuje się bronić wysokimi kosztami demontażu i przesuwa termin rozbiórki. Skutkuje to już blokadą części środków finansowych z budżetu Landu dla Essen. Ministerium jednak informuje że jak tak dalej pójdzie samo zajmie się demontażem a rachunek wysle do Essen .

 

 

85 lat Lichtburg

Największe kino Niemiec znajduje się w Essen i posiada salę na tysiac dwiescie piecdziesiat miejsc siedzacych. W ostatni piątek obchodziło swoje 85-te urodziny. W latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku było premierowym kinem Niemiec .Gościły tu takie sławy jak Romy Schneider, Buster Keaton, Bup Spencer, Gary Cooper, Pierre Bros, Louis Amstrong.

Kino posiada dużą scenę na której odbywają się rożnego rodzaju przedstawiania a 2003 roku mogliśmy tam podziwiać Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

FoodWatch 
Niemiecka Organizacja FoodWatch walcząca z przemysłem spożywczym o większe prawa dla konsumentów, krytykuje Brytyjski model tak zwanych " świateł spożywczych" 
które mają nam konsumentom ułatwić odczytanie wartości odżywczych w postaci trzech kolorów zielony ,żółty,czerwony. 
Po kilku letniej walce i miliardowej inwestycji w walki Lobbistyczne ,
Brytyjski przemysł spożywczy wprowadził takie oznaczenia swoich produktów.
Niestety jest to tylko mydlenie oczu gdyż jednocześnie zostały podniesione ilości cukru . Przykładowo według nowej tabeli została zmieniona ilość zawartości cukru w produkcie. Wcześniej było to 12,5 gr w 100 gr teraz jest to aż 22.5 gr cukru, trochę korzystniej dla nas jest w przypadku tłuszczu który to został obniżona z 20 gr na 17 gr.
Niestety w Niemczech jak i w Polsce nie możemy liczyć na tak dobrowolny gest ze strony przemysłu spożywczego i dalej sami musimy zwracać uwagę na składniki w produktach spożywczych.

Prawo do wody.
Jak informowaliśmy Państwa o akcji zbierania podpisów pod petycją" WASSER IST MENSCHENRECHT" Zebrano 1,9 miliona podpisów w całej unii Europejskiej , w samych Niemczech prawie milion czterysta tysięcy z czego milion dwieście oddano online.
Po wydrukowaniu wszystkich podpisów na papierze zapełniły one aż 20 kartonów do przeprowadzki. które zostały przekazane w Kolonii Prezydentowi Federalnego Urzędu Administracji Panu Christoph Verenkotte.
W 13 krajach Unii zebrana ilość podpisów przekroczyła wymaganą ilość. 
Możemy mówić o częściowym zwycięstwie mówi członek zarządu federalnego "BUNDESVORSTANDSMITGLIED" Erhard Ott. 
Europejskie związki zawodowe pod koniec czerwca usunęły z listy polityki koncesyjnej propozycje sprywatyzowania gospodarki wodnej.
My będziemy teraz przekonywać Komisje europejską że dostęp do czystej i zdrowej wody jest podstawowym prawem człowieka .
Przedstawimy Europejskiemu Parlamentowi konkretne sugestie jak można to zagwarantować, mówił Ott podczas przekazywania podpisów.
Dalsze i szczegółowe informacje na ten temat uzyskają Państwo pod adresem internetowym
www.wasser-ist-menschenrecht.de

 

 

 

Msza po śląsku

Sympatycy Śląska i Ruchu Autonomii Śląska wzięli dzisiaj udział we mszy świętej na Górze Świętej Anny. Modlili się za pomyślność mieszkańców Górnego Śląska.

Kazanie po śląsku wygłosił misjonarz o. Henryk Lupa, który mówił, aby ludzie jeden drugiemu dobrze życzyli i przynosili sobie radość oraz szczęście. Również cała oprawa nabożeństwa była po śląsku. Na sam dźwięk słów: “Proszymy Cie Pónboczku” w niejednym oku pojawiła się łza. Ludzie byli wzruszeni tym, że mogli modlić się do Pana Boga po śląsku.

Po mszy udano się pod Pomnik Czynu Powstańczego. Góra Świętej Anny to miejsce, które chyba najlepiej oddaje splątane ścieżki dziejów Górnego Śląska.

 

Anglicy w Berlinie

Wielu Brytyjczyków narzeka na 600 tysięcy nieczynnych zawodowo imigrantów z państw Unii, którzy żyją z zasiłku. “Turystykę zasiłkową” potępia premier David Cameron i prawicowa prasa. Brytyjski rząd próbuje ograniczyć przybyszom z innych państw Unii powszechny dostęp do zasiłków i opieki medycznej. Komisarz europejski Laszlo Andor wkrótce zaskarży Londyn w Trybunale Sprawiedliwości.
Również Brytyjczycy emigrują do innych krajów Unii. Czasem do pracy, a czasem na emeryturę. “Daily Telegraph” donosi, że 10 tysięcy Brytyjczyków żyje z zasiłków na przykład w Niemczech.

 

 

Kapitan Grzegorz Nicke nie żyje

W szpitalu w Toruniu zmarł kpt. Grzegorz Nicke, oficer Centrum Szkolenia Artylerii. Nicke został ciężko ranny, gdy na poligonie własnym ciałem zasłonił podwładnego przed odłamkami granatu. Do wypadku doszło 8 października w trakcie ćwiczeń w rzucaniu granatem. Z ustaleń śledztwa wynika, iż granat bojowy F-1 upadł zbyt blisko miejsca, z którego został rzucony. Kapitan rzucił się w kierunku znajdującego się w okopie żołnierza, ratując mu życie. Eksplodujący granat ranił oficera w głowę.

 

Sikorski odradza

Ambasador USA w Polsce Stephen Mull zachęca Polaków do udziału w loterii amerykańskich wiz imigracyjnych. Natomiast minister Radosław Sikorski na Twiterze „Uprzejmie zniechęca do udziału, i dodaje: Wybierajmy Polskę”.

Loteria wizowa jest organizowana co roku. W jej trakcie 50 tysięcy osób z całego świata może otrzymać wizę na pobyt stały w Stanach Zjednoczonych. Przez sześć ostatnich lat Polska była wykluczona z loterii ze względu na dużą liczbę Polaków, wyjeżdżających za ocean. Termin przyjmowania zgłoszeń do tegorocznej loterii upływa 2 listopada.

Nowe skrzynki pocztowe

Poczta niemiecka testuje nowe skrzynki na większe przesyłki. Ma to związek z dynamicznie rozwijającym się handlem internetowym. Skrzynki testowane są na okres próbny w Ingolstadt. Za skrzynki klienci muszą zapłacić sami. Po okresie próbnym (od 6 do 12 miesięcy) oferta będzie dostępna w całych Niemczech. Skrzynki otwierane będą przy pomocy specjalnego klucza chipowego, który będzie w posiadaniu właściciela i listonosza.

Polsko-niemiecka nagroda dziennikarska

Już po raz siedemnasty dziennikarze i redakcje zapraszani są do udziału w konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską. Konkurs oficjalnie wystartował 17 października. Mile widziane są prace dziennikarskie, które poszerzają wiedzę o kraju sąsiada i przyczyniają się do lepszego wzajemnego zrozumienia Polaków i Niemców. Po raz pierwszy przyznana zostanie Nagroda Specjalna „Dziennikarstwo na Pograniczu”.

Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach: Prasa, Radio i Telewizja, a wysokość każdej z nich wynosi 5000 euro. Fundatorami są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha i sześć regionów partnerskich.

Centrum Studiów Polonoznawczych

21 października na Uniwersytecie Fryderyka Schilera w Jenie, miało miejsce uroczyste otwarcie Centrum Studiów Polonoznawczych im. Aleksandra Brücknera.

W ramach uroczystości zorganizowana została dyskusja panelowa pt. „Quo Vadis, sąsiedzie? Odpowiedzi z Polski” moderowana przez profesor Ritę Süssmuth, byłą przewodniczącą Bundestagu.

Centrum finansowane będzie przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej i Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki.

Dotacje FWPN

Zmianie uległy procedury ubiegania się o dotacje Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Fundacja, starając się o poprawę jakości wspieranych projektów, będzie wprowadzać procedury konkursowe przyjmowania i rozpatrywania wniosków o dotację.

Najwcześniej zmiany te  zostaną wprowadzone w obszarze „Kultura – wydarzenia artystyczne”.

Zaduszki Bluesowe

Tradycyjnie 2 listopada o godz. 19 Restauracja Gdańska w Oberhausen zaprasza na Zaduszki Bluesowe. Tym razem w szczególny sposób wspominany będzie, zmarły w tym roku założyciel zespołu Maanam Marek Jackowski.

Wystąpią:

zespół S.M.S. czyli Silesian Music Sound; BBC czyli Black Bone Company oraz gość specjalny Adam Kulisz – jeden z najlepszych polskich wokalistów i

gitarzystow bluesowych.

Więcej na www.pol-cafe.de i w Samym Życiu.

Easy Rider

26 października w Caritqas Verband w Wuppertal wystąpi legenda polskiego bluesa – zespół Easy Rider. Grupa powstała w 1980 r. we Wrocławiu, założycielami byli bracia Andrzej i Jarosław Wodzińscy.

Jeden z pierwszych koncertów miał miejsce podczas Pierwszego Przeglądu Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie. Już w 1981 roku zespół stał się objawieniem pierwszego festiwalu Rawa Blues. W listopadzie 1984 roku do zespołu dołączył Jacek Gazda. W Wuppertalu gościnnie wystąpi Bogdan Szweda.

Piotr Beczała w Monachium

Początek formularza

W Sali Herkulesowej monachijskiej rezydencji królów bawarskich 30 października wystąpi polski śpiewak operowy Piotr Beczała.

Dół formularza

Krytycy okrzyknęli go najwybitniejszym tenorem naszych czasów. Beczała jest gwiazdą nowojorskiej Metropolitan Opera. Jego repertuar obejmuje wiele ról operowych. Koncert Piotra Beczały w Monachium jest również oddaniem hołdu Richardowi Tauberowi, którego rocznica śmierci wypada w tym roku.

Monsanto znowu szokuje 
Monsanto znowu szokuje świat swoimi nowymi genetycznie modyfikowanymi nasionami.
Na polu w stanie Oregon zostały zasiane, niezatwierdzone zmodyfikowane genetycznie nasiona pszenicy które został pierwotnie opracowany przez giganta biotechnologicznego Monsanto.
Uprawa pszenicy GM w USA nie jest dozwolona a mimo to została zasiana.
Po informacji w mediach cena na rynku światowym pszenicy spadła a Japonia i Korea wstrzymały import pszeniczny z USA .
Natomiast jak na ironie, skarży się organizacji Food Watch, Monsatno w zeszłym tygodniu otrzymało nagrodę World Food Prize, rodzaj nagrody Nobla w dziedzinie rolnictwa.
Za korzyści z biotechnologii rolniczej w zwalczaniu głodu na świecie,
wielu konsumentów odrzuca z różnych powodów spożywanie i uprawę roślin od inżynierii genetycznej a mimo to wynagradza się Monsatno ciekawe za co?
Essen 19 Targi Misiów Pluszowych „Euro Teddy"
Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci. Nie tylko dzieci, ale również dorośli kochaja misie. Na odbywające się w dniach 19-20 września w Essen 19 Targach Misiów Pluszowych „Euro Teddy" przyjechało prawie 200 wystawców i kilka tysięcy zwiedzających z całej Europy. Były to największe targi tego typu w Europie. Wśród tłumu dostrzec można było raptem kilkoro dzieci, za to dorośli byli w swoim żywiole. Na targach można było kupić misie w dużym wyborze ale i wszelkie akcesoria do ich wyrobu, jak moher, nici, igły, a także ubranka, oczka, buciki, plecaczki oraz domki.
Podczas targów rozgrywany był europejski konkurs na najładniejszego misia. Wyróżniono tutaj 9 kategorii m.in.: miś ubrany i nieubrany, miś miniaturowy ubrany i nieubrany, kompozycje z misiem, domki dla misia, oraz specjalna kategoria dla początkujących. Wszystko odbywało się oczywiście z pełną powagą i szacunkiem należnym dostojnemu pluszakowi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...