środa, 7 czerwca, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Pepe Info 21.11.2013 nr 27 Koncert Gwiazd w Essen

Pepe Info nr 27 21.11.2013

 

VI Koncert Gwiazd Grugahall Essen

Bajm, Ania Wyszkoni, Ryszard Rynkowski oraz mistrzowie kabaretu, Marcin Daniec oraz Kabaret Młodych Panów wystąpili w Essen na szóstej edycji Koncertu Gwiazd 16 listopada. W tym dniu esseńska Grugahalle jak zwykle zapełniła się wspaniałą polską publicznością.

 

Ksiądz Jan Kaczkowski

Dokładnie 1 czerwca 2012 roku ksiądz Jan Kaczkowski, twórca domowego hospicjum, dowiedział się, że ma nowotwór mózgu. Po kolejnych operacjach i chemioterapiach w dalszym ciągu pracuje na rzecz hospicjum i przebywających tam pacjentów. Dotknięty nieuleczalną chorobą, sam wciąż odwiedza śmiertelnie chorych.
Zaledwie 36-letni ks. Jan Kaczkowski to bez wątpienia duchowny niebanalny. Potrafi kląć jak szewc i ostro skrytykować zachowanie kościelnych hierarchów, a jednocześnie kocha Boga ponad wszystko. Przed laty od jednego z biskupów usłyszał, że będzie karykaturą księdza. Przez niecałe 11 lat swej posługi nie tylko stworzył dwa powszechnie chwalone hospicja, ale zrobił także wiele innych wspaniałych rzeczy.

Dzisiaj, coraz częściej brakuje mu sił…

 

Za poległych na wojnie

Wielka Brytania uczciła pamięć setek tysięcy żołnierzy poległych we wszystkich konfliktach wojennych. Równocześnie odbył się niezwykły pogrzeb 99-letniego weterana II Wojny Światowej, który ściągnął setki ludzi, których nigdy nie znał.

Były mechanik lotnictwa wojskowego RAF zmarł samotnie w domu opieki. Nie miał żadnej rodziny, ani przyjaciół.
Harold Percival był ostatnim członkiem słynnego dywizjonu “Dambusters”, czyli niszczycieli tam. W 1943 roku dywizjon zniszczył zapory zaopatrujące w wodę przemysł zbrojeniowy w Zagłębiu Ruhry. Z 19 maszyn 8 nie powróciło z tej misji.

 

Niemenowa znowu przegrała następny proces …

Małgorzata Niemen konsekwentnie broni dostępu do dorobku artystycznego męża. Podaje do sądu niemal każdego, kto według niej chce nielegalnie czerpać korzyści finansowe z wizerunku jej męża.

Miała m.in. pretensje do kibiców Legii, którzy śpiewali “Sen o Warszawie” przed każdym meczem, uznając go za swój nieformalny hymn.

W sierpniu przegrała proces, który wytoczyła “Stowarzyszeniu Pamięci Czesława Niemena” w Świebodzinie. Chciała zmusić ich do zmiany nazwy, i zlikwidować z niej nazwisko jej męża.

Kilka dni temu w Poznaniu zakończył się kolejny proces, który przegrała. Tym razem pozwała brata stryjecznego Czesława, Romualda Wydrzyckiego, który wydał płytę z niepublikowanymi dotąd nagraniami. Oskarżony twierdził, że nagranie podarował mu sam Czesław, a przed śmiercią dodał, że może nimi swobodnie dysponować.

 

Listy z daleka

Włączając się do grona z Listów z daleka, nie będziemy na Emigracji sami! Tak reklamuje się emigracyjny periodyk literacki, którego właśnie ukazał się 95 numer. „Listy” są  świadectwem  życia emigracyjnego. Publikują w nich sami emigranci, którzy są rozproszeni po wszystkich kontynentach.

Listy z daleka” zrodziły się na podstawie korespondencji Polaków-emigrantów z różnych stron świata. Z potrzeby serca, z tęsknoty za krajem pochodzenia i za słowem ojczystym. Ukazują się od 1996 roku w Belgii. Założycielką i redaktorką jest Leokadia Komaiszko.

 

 

Polonicus i Wajda

11 listopada w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Andrzej Wajda otrzymał statuetkę Polonicus 2013. Wręczył mu ją osobiście Wiesław Lewicki. Andrzej Wajda z powodów zdrowotnych nie mógł wziąć udziału w Gali w Aachen, podczas której wręczono nagrody Polonicus 2013. Ten najwybitniejszy polski reżyser skończył w tym roku 86 lat. W tym roku premierę miał jego najnowszy film „Wałęsa – człowiek nadziei”

 

 

Matka ks. Popiełuszki nie żyje

19 listopada w Białymstoku zmarła Marianna Popiełuszko, matka błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. – poinformowała “Solidarność”. Miała 103 lata. Od 10 listopada przebywała w Szpitalu Miejskim w Białymstoku. Dyrekcja nie udziela informacji na temat przyczyny jej śmierci. Dyrektor powiedział, że chora była wiekową osobą.

Marianna Popiełuszko mieszkała we wsi Okopy koło Suchowoli (Podlaskie), miała pięcioro dzieci. Mieszkała z rodziną jednego z synów, stale opiekowali się nią też działacze Solidarności.

Pomnik Popiełuszki w Düsseldorfie

A jeżeli mowa o księdzu Popiełuszce, to pewnie niewielu widzów wie, że jego pomnik znajduje sie w Düsseldorf, przy wjeździe na Oberkasselerbrücke, naprzeciw Tonhalle. Artysta Bert Gerresheim dał świętemu Nepomucenowi twarz zamordowanego kapelana Solidarności. Obydwóch świętych łączy podobna śmierć. Nepomucen został wrzucony do Wełtawy na polecenie władcy, a Popiełuszko do Wisły przez państwowych funkcjonariuszy.

Marianna Popiełuszko, nieustannie modliła się za morderców syna.

 

 

Bolek i Lolek mają 50 lat !!!

Najpopularniejsi bohaterowie polskich seriali animowanych dla dzieci – Bolek i Lolek w tym miesiącu obchodzą swoje 50-te urodziny.

Twórcą koncepcji i inicjatorem serii był Władysław Nehrebecki. Zainspirowali go bohaterowie literatury popularnej, powieści Juliusza Verne i postacie własnych synów, którzy w momencie powstania serii mieli 10 i 12 lat. Przez 23 lata nakręcono ponad 150 odcinków w 10 seriach oraz dwa filmy pełnometrażowe. Najobszerniejsza seria to Przygody Bolka i Lolka, która zawiera 63 odcinki. Serial zdobył ogromną popularność na całym świecie. Szacuje się, że obejrzało go miliard widzów.

Bohaterom życzymy oczywiście Sto Lat!

 

Zbyszek Stelmach w PMK Köln

W niedzielę 17 listopada w Pauluskirche w Köln, podczas mszy artyści polonijni:

 

 

Nowa płyta Joli Wolters

Jeżeli miłość jest” to tytuł jednej z piosenek Agnieszki Osieckiej oraz najnowszej płyty, Polsko-Niemieckiej artystki Jolanty Wolters

Piosenka mówi o tym, jak wszechmocna jest miłość. Że jest ona ratunkiem i lekarstwem na wszystko, co w świecie złe.

Miłość jest właśnie motywem przewodnim całej płyty. „Jeżeli miłość jest“ to trzecia płyta w repertuarze Joli Wolters. Pierwsza to „Jola Wolters Live in Gdańska“, druga – niemieckojęzyczna „Wenn ich mir was wünschen dürfte“. Charakterystyczne dla najnowszego albumu jest to, że piosenki na nim to w większości polskie kompozycje. Wszystkie też śpiewane są po polsku. Jola Wolters zawsze była wielbicielką klasycznego chanson.

Dla tych którzy odpowiedzą na pytanie w jakim mieście mieszka Jola Wolters rozlosujemy 5 najnowszych płyt piosenkarki. A Ci którzy chcą kupić płytę zapraszamy na stronę artystki www.jolawolters.de

 

Polish American Poets Academy konkurs na wiersz

Polish American Poets Academy organizuje konkurs na wiersz dedykowany błogosławionemu Janowi Pawłowi II wiersze proszę wysyłać na adres podany w opisie wiadomości

JPII Polish American Poets Academy w tym roku obchodzi 10-lecie swojego istnienia. W 2005 r. Akademia przyjęła imię Jana Pawła II, który był  jej Honorowym Członkiem i który udzielił jej specjalnego błogosławieństwa.

Akademia mająca swoją siedzibę w Wallington, w stanie New Jersey, USA .

 

Radio Silesia online

Radio Silesia, czyli Twoje Śląskie Radio Online, to ostatnia propozycja popularnego w Sieci Radia Aspekt. Gra muzykę począwszy od lekkiej łatwej i przyjemnej, końcąc na śląskim rocku i bluesie.

Radio jest niezależną stacją internetową, niezwiązaną z żadną polską, czy polonijną organizacją, ani ugrupowaniem politycznym. My również polecamy www.radiosilesia.de

 

Żółte Strony

Hamburskie wydawnictwo “DR Druck” zaangażowane jest w wydawanie Polskiego Informatora Branżowego „Zolte Strony” który ukazuje się raz w roku  (nakład 25.000 sztuk) w regionie Hamburg i Schleswig-Holstein (od lat 7). Kolejną broszurą jaka ma się ukazać będzie region NRW. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani naszym projektem oraz reklamą w nim prosimy o pilny kontakt.

Cenniki reklam na: www.zoltestrony.de  Ceny zostały obniżone o 50%.

Terminy na najbliższy tydzień

Piątek 22 listopada 2013

18:00, Jesienne czytanie polskiej literatury “Chłopi” Reymonta, grupa taneczna “Polonia”, bigos, Freizeitheim Vahrenwald, Hannover

20:00Poetic Jazz, koncert, Galerie, Speicher im Stegengraben, 24768 Rendsburg

20:00Piotr Andreszewski, Klavierkonzert, Laeiszhalle, Johannes-Brahms-Platz 1, 20355 Hamburg

Sobota 23 listopada 2013

17:00Uroczyste obchody 90 rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech, w pr. Zespół Krakowiak, Jan Pietrzak, zabawa taneczna, Jakobus Haus, Rheingoldstr. 9, Mannheim

19:00 27 Europejski Bal Lekarz i 32 Bal Medyków Polskich w Niemczech Hotel Van der Voalk Gladbeck

20:00, Koncert – HERBSTschläge Celina Muza & Benedikt Jahnel,Grüner Salon, Rosa-Luxemburg-Platz, Berlin

20:00, Poetic Jazz, koncert, Palette-Kunstkneipe, Kappeln

21:00, MISS POLONIA in Deutschland 2013, Bilety 10€, GALAXY CLUB BERLIN Hermannstr.146, 12051 Berlin

Niedziela 24 listopada 2013

11:00, Spacer w polskim gronie wokół Schlachtensee, organizator Koło PTTK Berlin, Zbiórka S-Bahn Berlin-Schlachtensee

16:00, Die Frau ohne Schatten, opera, reż. Krzysztof Warlikowski, Bayerische Staatsoper, Max-Joseph-Platz 2, 80539 München

 19:30, Piotr Andreszewski, Klavierkonzert, Musik- und Kongresshalle, Lübeck

 20:00, Dikanda, Weltmusic aus Polen, koncert, Staatsschauspiel, Kleines Haus, Glacisstraße 28, 01099 Dresden

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...