wtorek, 30 maja, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Pepe Info 19.12.2013 nr 31-Projekt „Polskie bajki” ,Artystyczny opłatek,Płatne autostrady?

 

Parkomaty w Essen nie(czynne)

Na parkomatach w Essen można spotkać naklejki z informacją że automat jest uszkodzony. Są to fałszywe naklejki które przyklejają nieznani sprawcy. Jak informuje WAZ miasto jeszcze nie wyceniło strat związanych z tym oszustwem . Niestety kierowcy którzy z powodu fałszywej naklejki nie zapłacą za parking dostaną mandat , tak informuje urząd miejski. W Essen parkowanie przy ulicy jest płatne do godziny 20-tej i do tego droższe niż w budynkach parkingowych .

 

 

Starzenia się społeczeństwa skutkiem emigracji

Spadek liczby urodzeń, sięgający kilkudziesięciu tysięcy rocznie, a także przyspieszenie procesu starzenia się społeczeństwa to rezultat emigracji Polaków po wstąpieniu kraju do Unii Europejskiej. Tak wynika z najnowszego raportu Komitetu Badań nad Migracjami.

W Polsce jest obecnie wiele regionów, które odczuwają skutki masowego odpływu mieszkańców.

Najwięcej osób wyjechało z województw śląskiego, małopolskiego i dolnośląskiego, a w odniesieniu do ludności faktycznie zamieszkałej liczba emigrantów jest największa na Opolszczyźnie, Podlasiu, Podkarpaciu oraz na Warmii i Mazurach.

 

Projekt „Polskie bajki”

W ramach projektu „Polskie bajki” 14 grudnia zaprezentowano prace duetu Laszczak/Karska na polsko-niemieckim jarmarku bożonarodzeniowym w Poczdamie, a dzień później w Berlinie odbyła się dyskusja na temat nowych trendów w polskiej ilustracji i zainteresowani tym w Niemczech. Obecni byli ilustratorzy i członkowie stowarzyszenia agitPolska.

 

Adam Palma w restauracji Gdańska

21 grudnia w restauracji Gdańska w Oberhausen wystąpi znakomity gitarzysta Adam Palma.

Adam Palma to jeden z najlepszych polskich gitarzystów, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Jako muzyk sesyjny występował z większością rodzimych artystów. Jest to jeden z najlepszych polskich gitarzystów, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Jako muzyk sesyjny występował z większością polskich artystów. Po przeprowadzce do Manchesteru występuje u boku najlepszych gitarzystów na świecie.

 

Artystyczny opłatek w Oberhausen

A w niedziele 22 grudnia godz. 16, również do restauracji Gdańska zaprasza Joanna Duda Murowski na artystyczny opłatek. Wystąpią między innymi: Nomedia, Benrose, Maria Wilczyńska, Iwona Białek, Zespół Perełka, Communa i inni. Będą również tradycyjne pierniki, makówki, ciasta świąteczne, kalambury, wspólne strojenie choinki oraz wiele niespodzianek.

 

Mikołajki w Bractwie Motocyklistów Polskich na Obczyźnie

W Altenau członkowie Bractwa Motocyklistów Polskich na Obczyźnie zorganizowali dzieciom mikołajki . Na imprezę przyjechały również zaprzyjaźnione bractwa z Orawy, Tarnowa, Kielc oraz tradycyjnie Żubry z Belgii

Brat Faja, przepraszam… Mikołaj; sprawił naszym dzieciom dużą frajdę. Wszystkie dzieci otrzymały prezenty oraz przejażdżkę harleyem.

 

Do trzech razy sztuka?

Angela Merkel została po raz trzeci szefową niemieckiego rządu. Najpierw poprowadziła CDU do zwycięstwa w wyborach a potem doprowadziła do umowy koalicyjnej z SPD.
Trzecie zwycięstwo Merkel nie było takie pewne. Przez kilka miesięcy toczyły się dyskusje czy
59 letnia polityk zdecyduje się na jeszcze jedną czteroletnią kadencję.
Merkel poparło
462 deputowanych koalicji rządowej CDU, CSU i SPD. 150 parlamentarzystów było przeciwnych, dziewięciu wstrzymało się od głosu.

 

Utracone dziedzictwo

Co kilka lat media donoszą o odnalezieniu zaginionych w czasie wojny dzieł sztuki.

W 2010 roku głośno było o „Pomarańczarce” Gierymskiego. Dwa lata później odnaleziono „Madonny pod Jodłami” Łukasza Kranacha.

W 2012 roku ukazał się tom „Straty wojenne. Malarstwo polskie. Obrazy olejne, pastele, akwarele artystów polskich utracone w latach 1939-1945.

To kolejna publikacja z serii „Straty wojenne” pokazująca skalę strat w latach 1939-1945.

Publikacja ta jest najnowszym wydaniem dokumentującym straty wojenne polskich muzeów i instytucji kultury oraz kolekcjonerów prywatnych.

 

 

Płatne autostrady?

Kostenpflichtig oder kostenfrei? Wciąż nie wiadomo. Za “autobany” w Niemczech płacą jedynie kierowcy ciężarówek powyżej 12 ton. Pomysł wprowadzenia winet dla aut osobowych powraca od jakiegoś czasu. Prawie dwa lata temu ówczesny niemiecki minister transportu Peter Ramsauer zaczął straszyć, choć wówczas nie zdobył poparcia u liberalnego FDP, ani koalicyjnego CDU. Co z tego wyjdzie w czasach nowej koalicji? Zobaczymy. Kierowcy są niepewni.

 

 

Międzynarodowy Konkurs Literacki
30 listopada w teatrze „Panda“, odbył się finał I Międzynarodowego Konkursu Literackiego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Polek w Gospodarce i Kulturze oraz Polskie Towarzystwo Szkolne „Oświata“.
Współpraca między tymi organizacjami ma już wieloletnią tradycję, szczególnie w dziedzinie odkrywania i wspierania młodych talentów recytatorskich. Konkurs został rozpisany w dwóch kategoriach tematycznych – własny wiersz lub tłumaczenie polskich poetów na język niemiecki oraz trzech kategoriach wiekowych.

Zainteresowanie konkursem przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Napłynęło ponad 120 prac. Trzeba było powołać dodatkową grupę jurorów!

Końcowe obrady jury trwały ponad dziewięć godzin. Laureaci zaprezentowani sa na stronie www.oswiataberlin.de

 

 

Spotkanie polonijne w 32 rocznicę stanu wojennego

W 32 rocznicę ogłoszenia w Polsce stanu wojennego w Konsulacie Generalnym w Monachium odbył się wieczór wspomnieniowy zorganizowany przez lokalne Stowarzyszenie Na Rzecz Porozumienia Niemiecko-Polskiego.

Spotkanie, podczas którego zaprezentowano wystawę „Solidarni z Polską. Ruch wsparcia Solidarności w Niemczech”, zgromadziło kilkadziesiąt osób Polonii monachijskiej, w tym głównie ze środowiska działaczy Solidarności z kręgu byłych pracowników Radia Wolna Europa. Uzupełnieniem obchodów rocznicy stanu wojennego był koncert utworów Jacka Kaczmarskiego, w interpretacji młodej polskiej piosenkarki Elizy Banasik, laureatki corocznego Festiwalu jego imienia w Kołobrzegu.

http://www.monachium.msz.gov.pl/pl/p/monachium_de_k_pl/aktualnosci/stan_wojenny

 

Muzeum Polskie w Rapperswil

Już ponad 8 tysięcy osób i instytucji z 45 krajów świata podpisało petycję o utrzymanie muzeum polskiego na zamku w Rapperswil w Szwajcarii. Placówka została założona w 1870 roku jako Muzeum Narodowe Polskie z inicjatywy Agatona Gillera i Władysława Patera.

Na przełomie XIX i XX wieku muzeum miało największą bibliotekę polską na emigracji z bogatym zbiorem rękopisów. W 1921 roku przeszło w dzierżawę Państwa Polskiego. W 1927 roku zbiory przejęło Muzeum Narodowe. Zbiory druków i rękopisów uległy zniszczeniu podczas II wojny światowej.

Po 1945 roku Muzeum przeszło pod zarząd komunistycznych władz polskich, które zamierzały przekształcić je w – „Muzeum ruchu rewolucyjnego”. W 1951 władze miejskie Rapperswilu wypowiedziały umowę dzierżawną. Zbiory wywieziono do Polski. Dzięki zabiegom niezależnego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Polskiego w Rapperswilu w 1975 roku muzeum zostało otwarte ponownie. Obecnie walczy o przetrwanie.

 

 

Choinka

Choinki jaka jest najlepsza Choinka to ustrojone drzewko, może być nią jodła,świerk czy nawet sosna. Najbardziej popularne ostatnio są choinki nordyckie. W sprzedaży są od pierwszego tygodnia adwentu. W tym roku ceny wahają się od 25€ nawet do 70€- w zależności u kogo i jak wysoka wybierzemy. Właściwie nie ma reguły ,które drzewko dłużej postoi w domu czy to kupione w sklepie czy to u pana handlującego . Najpewniej chyba pojechać do szkółki i samemu ściąć takie jak ie nam odpowiada mamy wtedy 100% pewność świeżości . Jak widać Niemcy swoje drzewka wyrzucają już po świętach , a my najczęściej trzymamy je do święta 3 króli lub 2 lutego – święta matki boskiej gromnicznej.

 

 

 

Święta Bożego Narodzenia

Święta bożego narodzenia ,w tym roku wigilia wypada we wtorek. Wielu z Nas mieszka poza granicami kraju-Polski,cześć wyjeżdża już w ten weekend aby te chyba najbardziej bogate w atmosferę święta spędzić w gronie najbliższych ,na obczyźnie to nie to samo. A jednak nie każdy ma możliwość wyjazdu i szykuje tutaj wigilijną kolacje. Tradycyjnie Polacy przygotowują postną kolacje i wieczór kończą pasterka. W każdej polskiej misji katolickiej mamy możliwość uczestnictwa- w razie dokładnych informacji odsyłamy do informatorów zamieszczanych w internecie.

 

 

Piątek 20 grudnia 2013

 

godz. 19:00, Monologi według techniki Jerzego Grotowskiego, Reduta Berlin, Gneisenaustr. 41, 10691 Berlin

 

Sobota 21 grudnia

 

19:00, Polnische Weihnacht muss kein Albtraum sein”, Weihnachtsfeier u Nieudaczników, Club der polnischen Versager, Ackerstr. 168, 10115 Berlin

 

19:00, Monologi według techniki Jerzego Grotowskiego, Reduta Berlin, Gneisenaustr. 41, 10691 Berlin

 

Niedziela 22 grudnia

 

16:00, Opłatek artystów. Wystąpią: Nomedia, Benrose, Maria Wilczynska, Iwona Białek, Zespoł Perełka. Restauracja Gdanska, Altmarkt 3, Oberhausen

 

 

 

Następne wydanie Pepe Info już 26 grudnia 

 

http://www.pepe-tv.de

http://www.pepe-studio.de

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...