wtorek, 7 lutego, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Pepe Info 17.10.2013 nr22

http://www.youtube.com/watch?v=9JRAGuZ0HVU

 

 

Odznaka Górnośląska

Odznaka Górnośląska to projekt Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Żeby zdobyć odznakę trzeba zwiedzić odpowiednią ilość obiektów z listy, którą stworzyło stowarzyszenie. Na liście znajduje się ponad 100 obiektów w granicach historycznego Górnego Śląska.

Odznaka okazała się hitem turystycznym. Na liście zabytków znalazły się m.in. Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Rynek w Bytomiu, kopalnia Guido w Zabrzu, Góra św. Anny, obozy w Świętochłowicach i Łambinowicach.

 

Kabaret Berlin – „Z życia niższych sfer”

Z życia niższych sfer”, to tytuł nowego programu, z którym Kabaret Skeczów Męczących wystąpi 20październnka w Berlinie. Kabaret powstał w Kielcach w 2003 roku. Do tej pory formacja stworzyła pięć autorskich programów, z których każdy był bardzo dobrze przyjmowany i wielokrotnie nagradzany. Członkowie Kabaretu na scenie charakteryzują się ogromną werwą i radością tworzenia, nie stronią od improwizacji. Ogólnopolską popularność przyniosły im takie hity jak „Piosenka Trenera” – o korupcji w polskiej piłce, czy piosenka „Nasza Klasa”.

 

Amazon w Polsce

Amazon do sierpnia przyszłego roku uruchomi w Polsce dwa centra logistyczne, a do połowy roku 2015 – trzecie. Łącznie znajdzie w nich stałą pracę ok. 6 tys. osób, a okresowo – dodatkowe 3 tys. Pierwsze centra Amazonu w Polsce ruszą w okolicach Wrocławia i Poznania. Będą obsługiwać zamówienia niemieckich klientów serwisu, a docelowo – zamówienia z całej Europy. Przedstawiciele Amazonu podkreślają, że w związku ze startem działalności w Polsce nie zostanie zamknięte żadne z dotychczasowych centrów firmy w Europie.

 

Oświęcim 50. rocznica rozpoczęcia procesu zbrodniarzy hitlerowskich

W tym roku mija 50. rocznica rozpoczęcia we Frankfurcie nad Menem procesu zbrodniarzy hitlerowskich z załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Instytut im. Fritza Bauera udostępnił w internecie archiwalne nagrania z przebiegu procesu. W nagraniu uwiecznione zostały zeznania 318 świadków, w tym 181 byłych więźniów obozu. Jest wśród nich wielu Polaków, między innymi ówczesny dyrektor muzeum Auschwitz-Birkenau Kazimierz Smoleń.

Więcej na www.auschwitz-prozess.de

 

Przetarg na Konsulat RP w Kolonii
Po wewnętrznych biciach się z myślami – odpuścić czy walczyć do końca – Dr Bogdan Miłek podjął męską decyzję i zaproponował środowiskom polonijnym zebranie wadium w wysokości 140.000 euro, w celu uczestniczenia w przetargu na sprzedaż budynku Konsulatu RP w Kolonii. Wadium to pożyczka, do zwrotu w razie przegranej. Szczegóły dopracuje w ciągu 2 tygodni z mecenasem Kusiem ze Związku Prawników Polskich w Niemczech

 

Jazda na gapę

Najwięcej pasażerów komunikacji miejskiej jeżdżących bez ważnego biletu kontrolerzy łapią w Dortmundzie. Problem jazdy na gapę dotyczy 3-4 procenta pasażerów w Niemczech. Znacznie mniej gapowiczów jest w Hamburgu, Monachium i Stuttgarcie. W Dortmundzie na 100.000 mieszkańców zanotowano 1756 wykroczeń. Na drugim miejscu znalazł się Frankfurt nad Menem, na trzecim Karlsruhe. Największym zaskoczeniem dla kontrolerów był fakt, że znacznie uczciwsi od mieszkańców są turyści, którzy praktycznie nie podróżują bez ważnego biletu.

 

 

Klub Polskich Nieudaczników (Club der polnischen Versager) to obecnie instytucja polsko-niemieckiej wymiany kulturalnej. Powstał w 2004 roku. Od początku w założeniach programowych przyjął kierunek zwrócony przeciw kulturze sukcesu. Prezentuje się niepowodzenie pod wszelkimi aspektami jako cel, do którego warto dążyć.

Dzięki prowokacyjnej nazwie klub uzyskał szybko popularność w niemieckich mediach. Klub zaprasza w październiku na serię ciekawych imprez. Największym chyba wydarzeniem będzie wizyta japońskiego nieudacznika Anko Kai.

Emigranci w Gdańskiej

Emigranci”, sztuka zmarłego niedawno pisarza Sławomira Mrożka, w reżyserii Michała Noconia, 13 października ponownie zagościła na scenie restauracji Gdańska w Oberhausen. W tytłuowych rolachwystąpili Torsten Bauer oraz Michał Nocoń. Sztuka byla grana w języku polskim i niemieckim.

 

 

Terminy na najbliższy weekend

sobota 19 października

17:00 Msza św. celebrowana przez arcybiskupa Alfonsa Nossola,Pfarrkirche Hl. Geist, Ratingen-West

18:00 Wieczór poetycko-muzyczny z Jerzym Gościniakiem i Sławomirem Olszamowskim, Saal des Theodor-Hürth-Hauses Bielefeld

18:00 “OKTOBERFEST” Wystąpią m.in. Ryszard Wiśniewski i “Peter Ronet” “KON-TAKT” Essen

 

Niedziela 20 października

17:00,Konzert mit Jazzstar Vitold Rek & Polnische Poesie Joanna Stanecka, Cafe Treibsand, Bochum

17:00, Grupa Taneczna POL-TANZ z Wuppertalu zaprasza dorosłych 30+ z dobrym wyczuciem rytmu i kochających taniec do Wuppertala

18:00, Rock` n` Pol, Aga Łuczyńska i Paweł Nawrocki, koncert, Kulturbrücken, Mannheim-Jungsbusch

 

 

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...