wtorek, 7 lutego, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Pepe Info 16.01.2014 – ADAC-VW Golf,Amazon,Taize,Opole,Traudich Düsseldorf,WOSP 2014

Pepe Info data 16.01.2014

Tematy:

Targi ślubne w Düsseldorfie

Amazon rozpoczyna natarcie na związki zawodowe

ADAC -ulubione auto Niemców

Koncert Kolęd w PMK Wuppertal w kościele Herz Jesus

Rynek pracy

Niemieckie świadczenia socjalne

WOSP

Rumuni w Niemczech

Ben i Mia

Opole w przewodniku

Nauka języka polskiego

Europejskie Spotkanie Młodych Taize

Pomoc psychologiczna

Szkolenie przy konsulacie

Targi ślubne w Düsseldorfie

11-go i 12-go stycznia odbyły się 9-te targi ślubne w Düsseldorfie. Swoje usługi przedstawiali przeszło 100 wystawców reprezentujący 30 rożnych branż. Frekwencja była także bardzo wysoka, bo sięgnęła przeszło osiem i polityzacja odwiedzających. Jedną z atrakcji była rewia mody ślubnej oraz propozycje wykonania pierwszego tańca. Jak zawsze Pepe studio było obecne .

 

 

 

Amazon rozpoczyna natarcie na związki zawodowe

Święta za nami i choć strajki w Amazonie nie poczyniły większy utrudnień logistycznych w handlu świątecznym to najwyraźniej rozpoczyna się następny etap walki . Tym razem na barykady wychodzą pracownicy którzy zbierają podpisy przeciwko Ver.di .Jak donosi Die Zeit pracownicy sami zaczynają walczy z tymi co w ich interesie walczą z Amazonem. Jaki będzie tego skutek na pewno się wkrótce przekonamy.

 

ADAC -ulubione auto Niemców

Volkswagen Golf został ulubiony samochodem Niemców roku 2014-go. wybory samochodu roku wybierane przez członków ADAC zostało prawdopodobnie spreparowane. Jak pisze Suddeutsch liczba głosów nie zgadza się z liczbą członków podobne podejrzenia były przy głosowaniu w zeszłym roku .Dla firm samochodowych tak nagroda przynosi dodatkowe korzyści przy promocji modelu. Tylko czy tym razem też tak będzie to się okaże.

 

Koncert Kolęd w PMK Wuppertal w kościele Herz Jesus

W sobotę 18 stycznia przy Polskiej Misji Katolickiej w Wuppertalu odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu chórów polonijnych. Koncert rozpoczyna się o godzinie 15-tej .Dla tych którzy nie mają możliwości przeżyć tych chwil na żywo w Wuppertalu to zapraszamy na transmisje na żywa na naszym portalu .Po prostu na www.pepe-tv.de

 

Rynek pracy

Według badan przeprowadzonych przez firmę doradczą McKinsey 26% niemieckich pracodawców jest bardzo niezadowolonych z kwalifikacji młodych osób podejmujących pracę. Co czwarty niemiecki pracodawca zarzuca rozpoczynającym pracę niską moralność zawodową. Jedna trzecia pracodawców przyznaje, że właśnie niskie kwalifikacje są przyczyną dla której tak niechętnie zatrudnia się zaczynających karierę zawodową. Zdaniem autorów raportu braki zawodowe są współodpowiedzialne za wysokie bezrobocie wśród młodych ludzi. Winę za to ponosi między innymi system kształcenia młodych ludzi, praktycznie nie przygotowujący ich dostatecznie do podjęcia zawodu. Badania przeprowadzono we Francji, Grecji, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii, Szwecji, we Włoszech i Wielkiej Brytanii.

 

Niemieckie świadczenia socjalne

Trwa spór o świadczenia socjalne dla cudzoziemców. “Bild am Sonntag” przedstawił odpowiedzi na najistotniejsze w tym sporze pytania.

Kiedy obywatele Unii Europejskiej mają prawo do świadczeń socjalnych w Niemczech? – Świadczenie Hartz IV dla cudzoziemców przysługuje NAJWCZEŚNIEJ po trzech miesiącach.

Kto otrzymuje Kindergeld ? – Kindergeld płacone jest w każdym wypadku od pierwszego dnia, nawet wówczas gdy dzieci nie mieszkają w Niemczech. Są to tematy, którymi żyją ostatnio media oraz m.in. pracownicy z Polski pracujący w Niemczech.

 

WOSP

Niemal we wszystkich miastach w Polsce po raz 22 zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W Polsce 120.000 wolontariuszy przez cały dzień kwestowało na zakup specjalistycznego sprzętu dla medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej dla seniorów. Sztaby powstały również poza Polską. Polonia Niemiecka kwestowała w Berlinie, Darmstadt, Kiel, Kaiserslautern, Freiburgu i Oberhausen. W Darmstadt zebrano 5 tysięcy euro, w Kiel 4.100, w Oberhausen 3.600. Wszędzie deklarowano, że będą grać do końca świata i jeden dzień dłużej.

 

Rumuni w Niemczech

Bawarscy politycy boją się napływu Rumunów i Bułgarów, którzy od początku 2014 roku mogą pracować w całej Unii Europejskiej. W związku z tym rozpoczęli kampanię pod hasłem „Kto oszukuje ten wylatuje”.

Średnia płaca w Rumunii to 370 euro, a tymczasem zasiłek Hartz IV to 382€ oraz wydatki na czynsz, ogrzewanie, itp. Obawy bawarskiego CSU wydają się być poniekąd uzasadnione, chociaż przed laty gdy otwierały się granice dla Polaków, Czechów itd. szafowano podobnymi argumentami. Potem okazało się, że najazdu imigrantów nie było. Nie zmienia to jednak faktu, że chadecy chcą obwarować dostęp do świadczeń socjalnych dodatkowymi warunkami.

 

Ben i Mia

Ben i Mia to najpopularniejsze imiona dla rodziców dzieci urodzonych w 2013 roku. Ben po raz trzeci z rzędu wygrał ranking popularności na imię dla chłopca, Mia po raz piąty jest najpopularniejszym imieniem nadawanym dziewczynkom. Konkurują z nimi: Emma i Paul, Felix, Maximilian, Anna. Nowością wśród ulubionych imion dla dziewczynek jest Emilia.

 

Opole w przewodniku

Opole. Historyczno-kulturowy spacer po mieście” to nowy przewodnik dla turystów napisany przez Urszulę Zajączkowską dyrektorkę Muzeum Śląska Opolskiego.

To publikacja skierowana generalnie do Europejczyka. Książka ma zainteresować go Opolem i ewentualnie sprawić, by podczas podróży wybrał trasę turystyczną w tym kierunku. Wydawcą książki jest Deutsches Kulturforum östliches Europa, które za cel stawia sobie popularyzowanie różnych miast z Europy Środkowej.

 

Nauka języka polskiego

Chcemy, by polski nauczyciel, za polskie pieniądze uczył języka polskiego – tak w skrócie wygląda najnowszy pomysł Ministerstwa Edukacji. Polskie ministerstwo wysłało do Berlina na razie jednego nauczyciela, który w szkołach niemieckiej stolicy uczyć będzie języka polskiego.

To dość nietypowa próba popularyzacji polskiego jako języka równego włoskiemu czy francuskiemu w niemieckiej szkole.

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie podpisane zostanie porozumienie i w tym roku polski nauczyciel miałby szansę pracować w niemieckim systemie edukacyjnym w Berlinie. Projekt sfinansuje Ministerstwo, ale Berlin będzie partycypować w kosztach. Przypomnijmy, że już dziś w wielu berlińskich szkołach uczy się języka polskiego – są to jednak zajęcia opłacane prywatnie przez rodziców dzieci polskiego pochodzenia. Obecnie możliwość nauki polskiego w Berlinie oferuje pięć szkół ponadpodstawowych.

Dotychczas Polska wysyłała nauczycieli języka na Ukrainę, do Kazachstanu, Rosji i Ameryki Południowej. Nauczyciel w Berlinie będzie pierwszymwysłanym na zachód od Polski do pracy w lokalnym systemie edukacji.

Europejskie Spotkanie Młodych Taize

Od 28 grudnia 2013 r. do 1 stycznia 2014 grupa młodych z Polskiej Misji Katolickiej w amburgu uczestniczyła w Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé w Strasburgu. Codziennie spotykano się na ekumenicznej modlitwie, dyskusjach i śpiewach kanonów. Przez te kilka dni młodzi doświadczyli niesamowitej gościnności tamtejszych polskich, francuskich i niemieckich rodzin.

Razem w Europejskim Spotkaniu Młodych uczestniczyło około 20 tysięcy osób z całego świata.

Taizé to międzynarodowa wspólnota ekumeniczna założona w 1940 roku we Francji przez Brata Rogera.

Pomoc psychologiczna

Dla osób które potrzebują pomocy psychologicznej w jeżyku polskim informujemy że został zmieniony numer telefonu, od stycznia tego roku jest to nr 0221 47 14 307.Zostały też zmienione godziny rozmów wtorek do 11-tej do 14-tej oraz czwartek od 11-tej do 14-tej .Możliwa jest też indywidualna konsultacja w ramach TPT.

Szkolenie przy konsulacie

Konwent Organizacji Polskich w Niemczech we współpracy z Biurem Polonii w Berlinie organizuje przy Konsulacie Generalnym w Kolonii wydział handlu szkolenie przedstawicieli polonijnych organizacji w składaniu i rozliczaniu dotacji na projekty kulturalne z budżetu Urzędu pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów. Termin spotkania jest 25 stycznia o godzinie 15 w kolonii .Zainteresowanych prosimy o potwierdzenie przez maila .

Piątek 17 stycznia

19:00, Apollon Musagète Quartett, koncert, Meistersingerhalle Nürnberg, Kleiner Saal, Münchener Straße 21, 90478 Nürnberg

20:00, Iwona Cudak & Crazy Vibes, koncert, Pierogarnia, Turiner Straße 21, 13347 Berlin

20:00, Katarzyna Trybala i Karasol, koncert, Kulturverien, Marktplatz 4, 31675 Bückeburg

20:00, Uwaga Quartet, koncert, Kulturrat Bochum, Lothringer Str. 36 c, 44805 Bochum

Sobota 18 stycznia

12:00, Guitar workshop with Leszek Cichoński, 5€, Restauracja Gdanska, Altmarkt 3, 46045 Oberhausen

15:00, XV Spotkanie Kolędowe, Hünefeldstr. 52a, Wuppertal

18:00, NALEPA DAY – wystąpią: zespół  3R12Leszek Cichoński i goście: ELO BaduraJanusz BuryGienek HanusekThomas HausnerRobert Mnich,Bogdan Szweda; wstęp 8€, Restauracja Gdanska, Altmarkt 3, 46045 Oberhausen

19:00, Biuro Tlumaczen KRUK zaprasza na koncert noworoczny z Iwoną Białek,Peter`s Esszimmer, Dieckmannstr. 6-11, 48161 Münster

15:00,Koncert Kolęd w PMK Wuppertal,Benedikt Frąckiewicz i Chór Benedictus, Chóry Polonijne i goscie specjali. Herz Jesu, Hünefeldstr. 54, Wuppertal

20:00,Uwaga Quartet, koncert, Lutherkirche Köln Südstadt,Martin-Luther-Platz, 50677 Köln

Polonia w Niemczech

Polonia

wiadomości

Informacje Polonijne

TV Polonijna

Telewizja Polonijna

Telewizja internetowa

PepeTV

PEPE TV

PepeTV Sport

PepeTV Film

PepeTV Muzyka

PEPE FOTO VIDEO STUDIO

 

http://www.pepe-tv.de

 

http://www.pepe-studio.de

 

 

 

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...