wtorek, 7 lutego, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Pepe Info 14.11.2013 nr 26 .Mosty Dialogu,Jugendamt,Amazon, Cieślik nie żyje, Zakopower w Berlinie,Brama, czyli Zaduszki poetyckie

Koncert fortepianowy z okazji 95. rocznicy Odzyskania Niepodleglości

Z okazji uroczystości Odzyskania Niepodległości przez Państwo Polskie odbył się 11. listopada o godzinie 19:00 koncert fortepianowy Ewy Kupiec w kolońskim Mediaparku. Koncert został zorganizowany przez Generalny Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Kolonii. Licznie zgromadzonych gości pozdrowił przewodniczacy Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej Jan Sobczyk, a następnie burmistrz miasta Kolonii Jürgen Roters.Po powitaniu polsko – niemieckiej publiczności Ewa Kupiec, polska pianistka, zaprezentowała utwory Lutosławskiego, Szpilmana i Chopina,

 

 

Niemiecki rząd chce wprowadzić totalną kontrolę obywateli.

Jak donosi magazyn telewizyjny Monitor, niemiecki BND chce podsłuchiwać i gromadzić wszystkie możliwe dane cyfrowe mieszkańców Niemiec. Rząd pracuje nad ustawami które to umożliwią i niedługo wejdą w życie.

70 procent Niemców nie interesuje problem podsłuchów gdyż uważają że nie mają nic do ukrycia .

I nie w tym jednak problem jak tłumaczy ekspert od brytyjskich służb wywiadowczych prof. Richard Aidrich. Istniej możliwość że niewinna osoba zostanie przez system omyłkowo zakwalifikowana jako podejrzana i na przykład znajdzie się na No Fly List co wiąże się z zakazem wjazdy do USA i innymi ograniczeniami .Jak każda organizacja tak i służby wywiadowcze popełniają błędy które mogą być brzemienne dla niewinnego obywatela. Link do całego reportażu znajdziecie państwo na naszej stronie pod wiadomościami

http://www.wdr.de/tv/monitor//sendungen/2013/1107/nsa.php5

http://www.wdr.de/tv/monitor//extra/interviews/bahr_131107.php5

http://www.youtube.com/watch?v=mc8pQDeWYYc

Warlikowski w Monachium

21 listopada w Bayerische Staatsoper w Monachium odbędzie się premiera opery Ryszarda Straussa “Die Frau ohne Schatten” w reżyserii wybitnego polskiego reżysera teatralnego Krzysztofa Warlikowskiego.

Projekt związany jest z obchodami rocznicy 50-tej rocznicy odbudowy opery monachijskiej po II wojnie światowej. Bayerische Staatsoper to najważniejsza scena operowa w Niemczech, a premiera opery Straussa ma być najważniejszym jej wydarzeniem artystycznym bieżącego roku.

Na deskach Bayerische Staatsoper grany jest również “Eugeniusz Oniegin” w reżyserii Warlikowskiego.

 

O Polakach w Bremen

Weser Kurier”, największy bremeński dziennik, opublikował obszerny dwujęzyczny dodatek „Polsko-Deutscher Kurier”. Publikacja skierowana jest zarówno do mieszkających w Bremen i okolicach Polaków, jak i Niemców zainteresowanych Polską.Na 12 stronach przedstawiono działalność kulturalną i społeczną mieszkających w mieście Polaków. Zamieszczone zostały m.in. artykuły o Polskiej Misji Katolickiej, Towarzystwie Niemiecko-Polskim, Chórze Polsko-Niemieckim. Podkreślono także rolę partnerstwa Bremy i Gdańska.

 

Dariusz Muszer

Jak umrę, pochowajcie mnie za zakrętem rzeki, z ogórkiem małosolnym w ręce”, to tytuł wywiadu jakiego udzielił Dariusz Muszer magazynowi „Refleksje”. Muszer to pisarz, poeta i publicysta. Ukończył studia prawnicze, ale pracował jako ślusarz, kelner, taksówkarz, dziennikarz, oświetleniowiec, instruktor teatralny.

Pisze po polsku i niemiecku. Jest autorem powieści: „Ludziojad”, „Die Freiheit riecht nach Vanillie” oraz „Gottes Homepage”. Mieszka w Hanowerze.

 

Mosty Dialogu

28 października, w Opolu odbyło się II posiedzenie Kapituły Plebiscytu Mosty Dialogu 2013, podczas której wybrano nominowanych oraz zwycięzców w kategoriach: Ludzie, Instytucje, Organizacje Pozarządowe. Nominowanymi zostali m.in. ks. Wolfgang Globisch, Bernard Kus, Łubniański Ośrodek Kultury, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, Związek Śląskich Kobiet Wiejskich. Laureatów Mostów Dialogu poznany podczas uroczystej gali 2 grudnia na Górze Św. Anny.

Nieznane Niemcy? II Zjazd Polskich Niemcoznawców

Nieznane Niemcy? – pod takim hasłem Centrum Studiów Niemieckich imienia Willy’ego Brandta organizuje w dniach 21-23 listopada we Wrocławiu Międzynarodowy Zjazd Niemcoznawców.

Do Wrocławia przyjadą historycy, germaniści, kulturoznawcy, filozofowie, socjologowie, politolodzy, prawnicy i przedstawiciele innych gałęzi nauki, a także dziennikarze zajmujący się tematyką niemiecką oraz przedstawiciele wydawnictw.

 

Amazon

Amazon – największy na świecie sklep internetowy przenosi swoje niemieckie magazyny i centra logistyczne do Polski. Polska wiceminister gospodarki podkreśla, że pracę na stałe znajdzie 6 tysięcy osób, a w sezonie przedświątecznym dodatkowe 9 tysięcy.

Koncern nie planuje otwierania polskojęzycznej wersji serwisu. Na razie polski potencjał to wyłącznie tania siła robocza. Z tą Amazon ma problemy w Niemczech. Media od kilkunastu miesięcy opisują podłe warunki pracy w centrach zlokalizowanych na terenie Niemiec.

Jugendamt

Jugendamty w Niemczech – to temat któremu portal niemcy-online przyglądają się od dawna. Opisywano w nim przypadki, gdy ta niemiecka organizacja szykanowała polskie rodziny, a nawet germanizowała dzieci. Zamiast pomagać i wspierać rodziny z problemami, często wkracza bez pardonu w życie prywatne “ludzi normalnych”i zmienia je w koszmar. Dotyczy to jednak nie tylko polskich rodzin w Niemczech. Na portalu można przeczytać historię 13-letniej Antonii Schandorff. Dziewczyna na podstawie fałszywych oskarżeń o agresję w rodzinie została przemocą i podstępem zabrana ze szkoły przez urzędników Jugendamtu.

Mieszkańcy Monachium i Garmisch-Partenkirchen nie chcą olimpiady

Mieszkańcy Monachium i Garmisch-Partenkirchen wzięli udział w referendum na temat organizacji Igrzysk Olimpijskich. Ponad 50 procent wypowiedziało się przeciwko organizacji w 2022 roku zimowych Igrzysk Olimpijskich na ich terenie. Oznacza to, ze Monachium nie złoży wniosku aplikacyjnego do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Lozannie. Termin składania aplikacji upływa 14 listopada, a decyzja o wyborze gospodarza zapadnie w sierpniu 2015 roku.

 

Cieślik nie żyje

W wieku 86 lat zmarł legendarny piłkarz Ruchu Chorzów – Gerard Cieślik. Piłkarz trafił do szpital w ciężkim stanie w związku z problemami z sercem i nerkami. Cieślik przez całe życie związany był z chorzowskim klubem, dla którego zdobył 167 bramek,a po zakończeniu kariery piastował różne funkcje. W reprezentacji Polski rozegrał 46 spotkań, w których zdobył 27 goli. W 1999 roku odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu odrodzenia Polski.

 

 

Papież i imigranci

Papież Franciszek oczekuje na grupę imigrantów ocalonych z katastrofy, która miała miejsce 3 października przy brzegu Lampedusy. Papież na wiadomość o zatonięciu kutra z ponad 500 nielegalnymi imigrantami z Afryki zareagował pełnym bólu okrzykiem “hańba”. Wielokrotnie też wykazywał zainteresowanie losem 155 ocalonych

89 rozbitków przybyło już do Rzymu. Burmistrz Ignazio Marino dotrzymał obietnicy złożonej zaraz po tragedii. Imigrantów zakwaterowano w domu należącym do zgromadzenia salezjanów. Czeka ich kurs nauki języka włoskiego. Władze miasta pomogą również w znalezieniu im pracy.

 

 

Zakopower w Berlinie

21 listopada w Sali Fontane Haus w Berlinie w ramach polonijnego Festiwalu Kultury wystąpi Zakopower, najbardziej znany w Polsce zespół łączący muzykę Podhala z nowoczesnymi brzmieniami.

Koncert „Polonijny Festiwal Kultury Berlin 2013” odbędzie się w ramach znanego cyklu „Spotkań Polsko – Niemieckich”, który realizowany jest dzięki finansowemu wsparciu Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ministerstwu Spraw Zagranicznych oraz Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech.

W koncercie udział weźmie także zespół „Krakowiacy”,Ola Orłowska, laureatka polonijnego festiwalu w Monachium 2013 oraz znana berlińska wokalistka Iwona Cudak. Wstęp wolny, albo jak kto woli „Eintrit frei”.

Wracają kontrole na polskie granice

Na granicach z Niemcami, Litwą, Czechami, Słowacją oraz na morskim odcinku granicy i na lotniskach przywrócona zostanie w dniach 8do 23 listopada kontrola graniczna. Takie rozporządzenie podpisał Minister Spraw Wewnętrznych.

Przywrócenie kontroli jest związane ze szczytem klimatycznym, który odbędzie się w Warszawie w dniach 11-23 listopada. “Wprowadzona regulacja oznacza nie tylko możliwość kontrolowania osób przekraczających granice, ale również przeciwdziałania wjazdowi do Polski osób, które mogą zakłócić porządek publiczny.

 

Brama, czyli Zaduszki poetyckie

Spektakl poetycko – muzyczny ‘BRAMA, czyli Zaduszki Poetyckie

9 listopada 2013 r., o godzinie 17:30 w Oberhausen było już ciemno.

Na sali w restauracji „Gdańska” też.

Płonęły tylko świeczki na stołach i rozświetlona była scena, na której,

podczas tego wyjątkowego spotkania, Artyści polonijni:

śpiewali i grali utwory muzyków, których już nie ma wśród nas, zapalając świeczki pamięci za nich.

Publiczność w korowodzie podchodziła do stołu pamięci, rozjaśniając go kolejnymi płomieniami niezapomnienia.

Wspominano wielkich pisarzy, poetów, malarzy…

Poeci polonijni prezentowali swoje „zadumane” wiersze.

Spektakl nagłaśniał i rozświetlał Roman Szklarski. Filmowali: PePe-tv

i Poezjada. Zdjęcia robili m. in. Robert Widera, Adam Zegarmistrz, Bruno Peter Lewicki…

Spotkanie zakończono wspólną pieśnią dla wszystkich, którzy już odeszli od nas, jednak (taką mamy nadzieję) tego wieczoru „balowali” z nami!

 

Artystów zaprosiła i z całego serca IM dziękuje – Joanna Duda – Murowski

 

Podczas spotkania odbył się uroczysty

FINAŁ KONKURSU NA TEKST DO PIEŚNI

skomponowanej przez Sławomira Olszamowskiego.

Nagrodę ‘KRYSZTAŁOWE SŁOWA” otrzymała: Dorota Kozielska!

Gratulujemy!

 

 

W niedziele 10-go listopada w Düsseldorfie w kinie -teatrze Savoy ,odbyl sie kolejny juz siodmy spektakl teatralny organizowany przez Agencje Wojart, tym razem moglismy ogladac Single i remiksy Marcina Szczygielskiego w rezyserii Olafa Lubaszenki. W komedii wystapili .Anna Mucha,Weronika Ksiazkiewicz,Leslaw Zurek oraz Wojciech Medynski. Tymczasem juz od teraz mozna nabywac bilety na kolejny spektakl, ktory rowniez w Düsseldorfie 16 marca 2014roku pt.Sztuka Kochania-sceny dla doroslych.

 

 


Zapraszam na wiadomości sportowe które poprowadzi Adam Kucharski

 

1.
W sobotę 9 listopada został rozegrany sparing między drużynami Polonii Bochum a oldbojami z Polonii Bottrop . Mecz przebiegał w przyjaznej atmosferze lecz wszyscy potraktowali to spotkanie poważnie i nie zabrakło walki i dobrej gry , zwycięzcami okazali się jednak Oldboje z Bottrop , mecz zakończył sie rezultatem 2:1 a bramki zdobyli Gregor Biskupek oraz Darius Wala natomiast z drużyny Polonii Bochum na listę strzelców wpisał się Roman Gruca.
2.
Wiele emocji możemy doświadczyć nie tylko na stadionach najlepszych lig na świecie ale również w kreisliga B co pokazali w ostatnim meczu zawodnicy Polonii Bottrop podejmując na wyjeździe zespół Rot-Weiß Welheimer Löwen Bottrop. Gospodarze byli stawiani w roli faworyta i tak też zaczęło się to spotkanie juz w 10 minucie z rzutu karnego zdobyli gola i wyszli na prowadzenie ,wynik 1:0 utrzymał sie do przerwy . W drugiej połowie zawodnicy Polonii wyszli zupełnie odmienieni i przejęli dominacje na boisku co zaowocowało piękną bramką w 85 minucie zdobytą przez Andreasa Koniecznego . Polonii zabrakło trochę czasu i szczęścia aby wygrać to spotkanie , ostateczny rezultat to 1:1
3.
Polonia Wuppertal na wyjeździe poległa zespołowi SSV Germania 2:0 i obecnie plasują się na 9 miejscu w swojej tabeli , Polonia Hagen u siebie zremisowała 2:2 z SV Hohenlimburg II i zajmują 11 miejsce w tabeli natomiast Polonia Lüdenscheid rozprawiła się na wyjeździe 4:0 z zespołem Rot-Weiß Lüdenscheid II i zajmują 4 miejsce w tabeli.
4.
Kolejne spotkania już 17 listopada
Polonia Bottrop na wyjeździe gra z TSV Safakspor Oberhausen III
Polonia Hagen również na wyjeździe z Al Seddig Hagen
Polonia Lüdenscheid u siebie z TuRa Eggenscheid
Polonia Wuppertal również u siebie rozegra mecz z SC Velbert 3
5.
Polska Reprezentacji w piłkę nożną cieszy się od niedawna nowym trenerem Adamem Nawałką , szkoleniowiec ten został wybrany na następcę Waldemara Fornalika . Dotychczas trener Nawałka prowadził zespół Górnika Zabrze lecz od 1 listopada oficjalnie prowadzi reprezentację polski i już 15 listopada na stadionie we Wrocławiu będzie debiutował w spotkaniu sparingowym ze Słowacją i 19 listopada w Poznaniu z Irlandią . Czyżby nadchodziły nowe nadzieje w raz z nowym trenerem ?
6.
W jednym z ostatnich swoich wywiadów Robert kubica przyznał ze smutkiem iż zdaję sobie sprawę że jego powrót do Formuły pierwszej jest na dzień dzisiejszy nie możliwy z powodu ograniczonych ruchów nie byłby w stanie prowadzić bolidu .

 

7.
Rugby
13 do 43 – takim wynikiem zakończył się mecz rygby Polska – Niemcy. Reprezentacja Polski straciła więc realne szanse awansu do Dywizji 1 A rozgrywek o Puchar Narodów Europy i Pucharu Świata, który odbędzie się w Anglii w 2015 r. Teoretycznie Biało-czerwoni wciąż są jeszcze w grze, ale trudno spodziewać się, by Niemcy przegrali trzy pozostałe do rozegrania mecze, Polacy zaś musieliby wygrać starcia z Mołdawią i Ukrainą z bonusem ofensywnym, co oznacza zdobycie co najmniej czterech przyłożeń w każdym spotkaniu.

 

 

 

Terminy na najbliższy weekend

Piątek 15 listopada 2013

17:00 Konferencja „imPuLsy – Polka – Przedsiębiorczyni – Europejka”, w pr. także pokaz mody oraz program artystyczny; Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP, An der Alteburger Mühle 6, 50968 Köln

19:30 Artur Becker und seine Band „les rabiates“, Lesung,domicil, Hansastr. 7–11, 44137 Dortmund

19:30, Jolanta Wolters, deutsche & polnische Chansons, Theater,Neckarstr. 1, 47051 Duisburg

20:00, Uwaga Quartet, koncert, Aula des Gymnasiums Korschenbroich, Don-Bosco Str. 4-6, 41352 Korschenbroich

 20:00, Dikanda, Weltmusic aus Polen, koncert, 29.Rostocker Kulturwoche, Zwischenbau, Rostock

20:00, Julia Scheel -Gesang, Zbigniew Moder – Klassiche Gitarre,Emmas Biolädchen, Karl-Friedrich-Str.123,44795 Bochum Weitmar -Mark

 20:00, Marek Fis: Ein Pole legal in Deutschland, kabaret, Schatzkistl, Augustaanlage 4-8, Mannheim

21:00, European Jazz made in: Poland, Hanna Banaszak, Jazzclub Unterfahrt, Einsteinstrasse 42, München

Sobota 16 listopada 2013

16:00, Koncert Gwiazd. Wystąpią legendy polskiej sceny muzycznej: Beata i Bajm, KORA, Marcin Daniec, Jerzy Kryszak oraz artyści młodszej generacji:Ania Wyszkoni i Kabaret Młodych Panów.

19:00, Clockwork, koncert, The Wild Rover, Hirschgraben 13, 52062 Aachen

20:00, Dikanda, Weltmusic aus Polen, koncert, Kulturzentrum Eichberg, Kloster-Eberbach-Straße 4, 65346 Eltville am Rhein

21:00, European Jazz made in: Poland, Elec-Tri-City plus Leszek Zadlo, Jazzclub Unterfahrt, Einsteinstrasse 42, München

 20:00, Schau Pau Acoustic Blues, koncert, Kajtek Bar, Im Ferkulum 10/14, 50678 Köln

Niedziela 17 listopada

11:00, Warschau, Werke von Chopin, mit Janusz Olejniczak,Kulturzentrum, Willi-Pohlmann-Platz 1, 44623 Herne

 17.11.2013, godz. 13.15 w czasie mszy św. artyści polonijni w składzie: Maria Wilczyńska, Anna L. Zięba, Elżbieta i Wojciech Stempel, Sławomir Olszamowski, Zbigniew Stelmach wykonają sakralne utwory muzyczne. Po mszy św. odbędzie się prezentacja literacko – muzyczna tomiku Ballad emigracyjnych ZBIGNIEWA STELMACHA – znanego poety i kompozytora. Kościół św. Pawła przy Polskiej Misji Katolickiej w Köln, Vorgebirgstr. 8

godz. 13:30, Co dzieli i łączy Polaków?, wykład dr Barbary Ferdyszak, Domek wspólnoty niemieckiej przy PMK, Lilienthalstr. 5, Berlin, 0157/88262635

16:00-20:00, 5 lat Kosmopolen, w pr. Robert Kusiolek – Zeitgenösische Musik am Akkordeon, Kasia Bortnik TRIO – Jazzsängerin, Dariusz Muszer – Lesung, Joanna Stnecka – Poesie, Stanzwerk, Obernbaakstrasse 127, 44797 Bochum

16:00, Treibjagd / Obława, reż. Marcin Krzyształowicz, Filmland Polen, KoKi, Mengstr. 35, Lübeck

 17:00, Uwaga Quartet, koncert, Hansa Theater Hörde, Eckardt-Str. 4a, 44263 Dortmund

19:00, Dikanda, Weltmusic aus Polen, koncert, Schlachthof,Württemberger Straße 119, 76646 Bruchsal

19:30, Lichter aus dem Osten Chopin – Szymanowski – Lutosławski. Polnische Musik zwischen Exotik und Kanon, Podiumsgespräch, Haus der Geschichte, Vortragssaal, Darmstadt

Nasz zespół PepeTV rozrósł się już do 16 osób . I choć jest to pokaźny zespół szukamy nadal chętnych do współpracy . Zainteresowanych prosimy o kontakt z nami .

 

http://www.pepe-tv.de/
http://pepe-studio.de/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...