środa, 22 marca, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Pepe Info 12.12.2013 nr 30- 21.Rock&Chanson Festival,Święty Mikołaj,Karolina Pasierbska,Raz,Dwa,Trzy

21. Rock&Chanson Festival
W ostatni weekend mieliśmy okazje uczestniczyć we wspaniałym festiwalu w Kolonii-21 Rock and szonson festival. W piątek wystąpił gość specjalny – zespół „Raz ,dwa ,Trzy „ z Polski, a także uczestnicy konkursowi -Karin Vogel, Paweł Ruszkowski, Dominika Barabas, Gordon November, Melinee, Delphine Mailard , najlepszy okazał się Paweł Ruszkowski W sobotę mieliśmy okazje jeszcze raz posłuchać zwycięzcę, zaproszonych gości zespół raz dwa trzy ,Jerem z Francji i bardzo renomowany zespół grający a cappella Musix z Niemiec. Festiwal to niewątpliwie wydarzenie kulturalne na wysokim poziomie artystycznym. serdecznie zapraszamy na kolejne takie wydarzenie już w przyszłym roku.

Pasowanie na ucznia w Kolonii
Niemieckim pierwszoklasistom wejście w życie szkolne kojarzy się z ogromną „Tütą“ wypełnioną po brzegi słodyczami. Natomiast polskim pierwszoklasistom niezwykle doniosłym dniem jest pasowanie na ucznia, które przypomina średniowieczne pasowanie na rycerza. Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Królowej Rychezy przy Konsulacie Generalnym RP w Kolonii również dochował tejże tradycji i przyjął w grono swoich uczniów piętnastu pierwszoklasistów, którzy uroczyście ślubowali sumiennie wypełniać obowiązki ucznia. Słowa ślubowania wypowiadali trzymając rękę na biało – czerwonej wstędze, a kierownik Szkolnego Punktu Konsultacyjnego mgr Anna Nowak dokonała pasowania dotykając ogromnym czerwonym ołówkiem ramienia każdego z uczniów. Także rodzice nie ukrywali swojej dumy oraz emocji widząc zaprzysięrzone pociechy, a niejednemu z nich zakręcila się łza w oku. Aby i niemieckiej „słodkiej“ tradycji stało się zadość, uroczystość zakończyła się małym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

Święty Mikołaj
Mikołaj odwiedził dzieci w PMK Essen,najpierw W ostatnia sobotę tj 7-go grudnia dzieci z PMK Essen brały udział w rannej mszy roratniej, następnie odwiedził je św. Mikołaj z wielka góra prezentów . Zaraz potem w sali wszyscy mogli zjeść śniadanie i popić ciepłym kakaem lub herbata. Zapraszamy na kolejne msze roratnie w soboty o godz.8 rano .

Coraz więcej polaków w Niemiec
Urząd statystyczny w Wiesbaden poinformował że w pierwszym półroczu przyjechało do Niemiec i zameldowało się na stałe 93 tysiące polaków .W miesiącach lipiec październik przybyło 97 tysięcy .Co powoduje że język polski można coraz częściej usłyszeć spacerując po niemieckich miastach. My życzymy młodym emigrantom powodzenie i wytrwania.
Franciszek do studentów -“Żyć, ale nigdy się nie starzeć”
“Żyć, ale nigdy się nie starzeć” – taką maksymę przekazał papież Franciszek studentom rzymskich uczelni na rozpoczęcie Adwentu. Mówił, że nie można żyć bez wyzwań, przestrzegał przed przeciętnością i nudą. Przypomina nam to słowa Jana Pawła II skierowane silnym głosem do młodych zgromadzonych na Westerplatte.
мKażdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje ‘Westerplatte’. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. Wreszcie — jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić — dla siebie i dla innych. ”

Zimowe opony w Niemczech
Uwaga kierowcy! 26 listopada uchwalono w Niemczech zmianę przepisów ruchu drogowego dotyczącą wprowadzenia 4 rudnia 2010 roku obowiązku posiadania ogumienia zimowego. Zgodnie z nowymi przepisami kierowcy pojazdów poruszających się w okresie zimowym na drogach w Niemczech zobowiązani są do stosowania opon zimowych. Jako warunki zimowe zdefiniowano: gołoledź, śnieg, błoto pośniegowe. Do opon zimowych zaliczane jest ogumienie oznaczone symbolem M+S i opony całoroczne. Naruszenie obowiązku posiadania opon zimowych podlega karze pieniężnej w wysokości 40 euro, natomiast utrudnianie ruchu drogowego spowodowane brakiem zimowego ogumienia karane będzie mandatem w wysokości 80 euro.

 

Wzruszające spotkanie na Nowojorskim lotnisku
Na nowojorskim lotnisku doszło do wzruszającego spotkania po 69 latach rozłąki: żydowski psycholog Leon Gersten padł w ramiona Polaka, którego rodzice podczas II wojny światowej ukrywali rodzinę Leona. Czesław Półzięć był wówczas małym chłopcem. Jego ojciec, Stanisław, nie wydał uciekinierów nawet podczas brutalnego przesłuchiwania przez niemieckich żołnierzy.

 

Krakowski chór Psalmodia zaśpiewa w Monachium
Powstały w 1988 roku przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie Chór “Psalmodia”zaśpiewa 19 grudnia dużej auli na Ludwig-Maximilians-Universität w Monachium
Chór powstał dekretem Wielkiego Kanclerza PAT, ks. Kardynała Franciszka Macharskiego, a w 2009 roku, na mocy decyzji Papieża Benedykta XVI, przekształcającej Akademię w Uniwersytet, zespół stał się Chórem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Kwartet smyczkowy Grupa MoCarta w Niemczech
Na przełomie grudnia i stycznia Monachium, Bremen, Dussedorf, Hanower i inne niemieckie miasta odwiedzi znana już na całym świecie Grupa Mocarta.
Grupa MoCarta to kwartet smyczkowy mający charakter kabaretu. Podstawą ich repertuaru są dowcipy muzyczne oraz sytuacyjne, zazwyczaj oparte na skojarzeniach muzycznych.
14 marca 2011 roku grupa zagrała podczas mszy pogrzebowej w intencji Ireny Kwiatkowskiej.
Dokładny program koncertów w Samym Życiu oraz na www.pol-cafe.de.

мOberschlesien – tu, gdzie się spotkaliśmy.” to tytuł filmu Michała Majerskiego. Dopiero trzecia w Polsce projekcja szeroko dyskutowanego i nagrodzonego European Media Grand Award pełnometrażowego filmu dokumentalnego o współczesnym Śląsku i poszukiwaniu tożsamości Górnoślązaków, odbyła się w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach. Mamy nadzieję, że film trafi rownież do Ślązaków mieszkających w Niemczech.
Film wpisuje się w nową wielką falę „odpominania” powojennej historii i z szokującą otwartością podejmuje przemilczany problem zerwania ciągłości historii Śląska jako konsekwencji wypędzeń, przesiedleń i komunistycznej dyktatury.

Jola Wolters w Karlsruhe
W Forum Kultury Polskiej”Polonia” T.z. w Karlsruhe wystąpili już Magda Umer, Wojciech Młynarski, Ewa Błaszczyk, Marian Opania…
A w poprzednią sobotę Jola Wolters .Było miło i rodzinnie, publiczność śpiewała razem z Jolą a na bisy były śpiewane kolędy. Jak zawsze nie zabrakło też piosenek z repertuaru Marleny Dietrich “Ja, jestem po to aby mnie kochać…
Karolina Pasierbska w „Das Supertalent”
16 listopada w programie Das Supertalent mieliśmy okazję zobaczyć naszą naszą polską gwiazdę Karolinę Pasierbską. Wykonała utwór „At Last” Etty James.
32 letnia Karolina kochają standardy jazzowe. Z pozoru jest delikatna i nieśmiała. Jej głos ma bardzo szczególną barwę. Ocena jurorów była ocywiście „4 razy TAK”. Karolina pochodzi z Trzebnicy koło Wrocławia

Bajki w warsztacie Świętego Mikołaja. Zamiast świątecznej gęsi przywędruje do polski karp i warszawska złota kaczka. Bożonarodzeniowe bajki opowie po niemiecku i polsku piosenkarka Anna Nova.
Kiedy? 14 grudnia o godzinie 14, 15 i 17:00 w Haus der Brandenburgisch-Preußischen Geschichte w Potsdamie.

Archiwum Historii Mówionej
W dniach od 29 do 30 listopada uczestnicy projektu „Archiwum Historii Mówionej” wzięli udział w podróży studyjnej do Berlina podczas której spotkali się z pracownikami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz dyrekorem biura Sekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów RFN. Zwiedzili Bundestag, wysłuchali wykładu o pracy niemieckiego parlamentu oraz weszli na słynna kopułę.
Program obejmował także zwiedzanie Wyspy Muzeów, Pomnik Zamordowanych Żydów oraz obejrzenie Bramy Brandenburskiej i słynnej ulicy Unter den Linden.
мKogo kręcą Niemcy?”-Niemcoznawcy we Wrocławiu
Czy polskie mass media i opinia publiczna jest zainteresowana tematyką niemiecką? Czy dzieje się tak tylko w momencie napiętych sytuacji, jak na przykład podczas dyskusji o filmie „Nasze matki, nasi ojcowie”? Jeśli już do takiej sytuacji dochodzi – jak reaguje na nie kultura popularna i środki masowego przekazu – to podstawowe zagadnienia, jakie postawiono przed dziennikarzami i filmoznawcami w debacie podczas Zjazdu Niemcoznawców we Wrocławiu. W debacie medialno-filmoznawczej „Kogo kręcą Niemcy?” wzięli udział filmoznawcy, medioznawcy i dziennikarze.

Ola Kulik – „Mój kolorowy świat”
Babę zesłał Bóg, raz mu wyszedł taki cud…coś innego przecież mógł”…tak napisał Sławomir Wolski długo po narodzeniu Aleksandry Kulik. Dla znajomych po prostu Olenki. Urodziła się w 1950 roku w Częstochowie, a obecnie mieszka w Bottrop.
Niedawno ukazał się, długo wyczekiwany, album pt. Mój kolorowy świat. Twarda okładka, w sześciu działach, na papierze kredowym w kolorze ekri. Czyli tak jak sobie wymarzyła. Wewnątrz znajdują się zdjęcia 120 obrazów o zróżnicowanej tematyce. Wszystkie bliskie sercu i wrażliwości. Całość albumu połączona z wierszami: Urszuli Kochanowskiej – Bremer, Barbary Mazurkiewicz oraz swoich własnych. Zainteresowanych kupne albumu zapraszamy do kontaktu z nami

 

Spotkania kolędowe w Leverkusen i Oberhausen
Spotkania kolędowe, to już wieloletnia tradycja.
Jak co roku będą mieli Państwo możliwość posłuchania, a także pośpiewania polskich kolęd wspólnie z:
Danutą Bernolak – Sopran
Piotrem Wnukowskim – Tenor
Zenonem Iwanem – Tenor
Sławomirem Olszamowskim – Piano
W tym roku, po raz pierwszy w historii,
koncert polskich kolęd odbędzie się w
Nowo otwartym klubie polonijnym w Leverkusen:
“40plusPL”, “Zur Endstation”
Peenestrasse 2, Leverkusen
Koncert odbędzie się już w tę niedzielę: 15,12,2013 roku, w godzinach 17.00 – 19.00
Cena biletu to: 10,00 Euro
Po koncercie wydawana będzie uroczysta, świąteczna kolacja.
Rezerwacje pod numerem telefonu 0176 387.38.358
Bilety do nabycia, lub odebrania w dniu koncertu.
Więcej informacji na facebook.com/40plusPL
Serdecznie zapraszamy na wspólne kolędowanie.
A 2 dni wczesniej Dla tych którzy lubią bardzo kolędować zapraszamy już w piątek na Alt Markt w Oberhausen gdzie przy restauracji Gdańska odbędzie się śpiewanie kolęd w języku polskim z polskimi muzykami od 16 do 20-tej .
Coś się wydarzy w najbliższy weekend , oto propozycje :

Piątek 13 grudnia 2013.
16:00 -Dzień Polski na Weihnachtsmarkt w Oberhausen – Koncert Kolęd. Wystąpią: zespoły Benrose i Communa oraz Chór Benediktus. Altmarkt, Oberhausen

19:00, Jacek Hugo-Bader: „Dzienniki kołymskie“ (Kolyma-Tagebücher), Reportagen ohne Grenzen, Buchbund, Sanderstr. 8, 12047 Berlin

19:00, Otwarcie wystawy “Ruch wsparcia Solidarności w Niemczech I koncert Elizy Banasik, Wydział Kultury Konsulatu RP, Prinzregentenstr. 7, München

20:00, Polkaholix, koncert, KOKA 36, Oranienstraße 29, 10999 Berlin

20:00, Uwaga Quartett, koncert, Katakomben-Theater, Giradet Haus, Giradet Sraße 2-38, 45131 Essen
Sobota 14 grudnia

11:00, II. Tyskie Polonia Hallenmasters 2013, Bergisches Sportzentrum, Albertus-Magnus-Straße 7, 42719 Solingen

18:00, Polski wieczor w Essen – Wieczór autorski Leszka Zebrowskiego pt.”Mity przeciwko Polsce” Polska Misja Katolicka w Essen, Hirtsieferstr. 13, 45143 Essen

17:00, Frauentag / Dzień Kobiet, reż. Maria Sadowska, KoKi, Sophienstr.2, Hannover

19:00, B-Mix TV – eine Berliner Talk-Show, Club der polnischen Versager (Klub Polskich Nieudaczników), Ackerstr. 168, 10115 Berlin

19:00, Lidia Bednarz i Abba Reviev, koncert, Kaue, Wilhelminenstr. 176, 45881 Gelsekirchen

19:00, Hamlet, reż. Jan Klata, teatr oraz rozmowa z reżyserem,Schauspielhaus, Königsallee 15, Bochum
Niedziela 15 grudnia

16:00, Wycieczka na Weihnatsmarkt z kolem PTTK Berlin, Zbiorka przed pomnikiem naprzeciw pałacu Charlotenburg, dojazd U7, przystanek Richard Wagner Platz

17:00, Frauentag / Dzień Kobiet, reż. Maria Sadowska,Metropolis, Steindamm 54, Hamburg

17:00, Wspólne śpiewanie Kolęd z BENROSE, Schlesische Schänke, Engelsberger Hof 10, 42697 Solingen-Ohligs; tel. 0212 22 44 500

17:00, Spotkanie kolędowe, z Danutą Bernolak, Piotrem Wnukowskim, Zenonem Iwanem, Sławomirem Olszamowskim, 40plusPL, Peenestrasse 2, 51371 Leverkusen

18:30, Gmina Polska Piast w Essen zaprasza na Wieczór Wigilijny, KON-TAKT, Katernberger Markt 4, Essen
19:00, „Jestem prawdziwa”, Teatr Made in Poland, PANDA. Nicht nur russisches Theater, Knaackstrasse 97, Berlin

20:00, Viktoria Korb, spotkanie z pisarką, Cafe Manstein, Mansteinstr. 4, 10783 Berlin

 

 

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...