czwartek, 1 czerwca, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Pepe Info 12.09.2013 Nr17

Forum ekonomiczne w Krynicy 2013

zakończyło się Forum ekonomiczne w Krynicy które trwało od 3 do 5 września. Motto tegorocznego spotkania “Perspektywy nowego ładu”.W Forum wzięli udział między innymi Donald Tusk, Jarosław Kaczyński .Omawiane były takie tematy jak , kwestia przyjęcia euro , emerytury w Polsce, walka z bezrobociem .

Sondaże przedwyborcze w Niemczech

Na dwa tygodnie przed wyborami SPD zmniejsza dystans do CDU.

Z sondażu wynika, że w przeciągu tygodnia poparcie dla SPD wzrosło o dwa punkty procentowe i wynosi 25%. Na partie chadeckie chce głosować 40% uprawnionych. Znacznie wzrosło poparcie dla samego Petera Steinbrücka i obecnie wynosi 35 procent. Koalicja CDU i FDP zachowuje w sondażach przewagę (45%) nad pozostałymi partiami.

 

Spotkanie przedwyborcze z Polonią w Gladbeck

7 września w Gladbeck odbyło się spotkanie przedstawicieli Polonii z przedstawicielami niemieckich partii politycznych kandydujących w najbliższych wyborach do Bundestagu. Przybyli kandydaci z SPD, FDP, Lewicy, Zielonych oraz Piratów.

Politycy otrzymali przed spotkaniem listę pytań, a na spotkaniu wręczono im Traktato dobrymsąsiedztwie i współpracy między Polską a Niemcami z 17 czerwca 1991 roku. Dyskutowano na tematy m.in. emerytur, przedsiębiorczości, dotacji do polonijnych projektów kulturalnych.

Spotkanie zorganizował Kongres Polonii Niemieckiej.

Niemcy bez Praktikera

Nie wyremontujemy już mieszkania z Praktikerem. Sieć tych marketów budowlanych zniknie niebawem z niemieckiego rynku. Mimo że żaden inwestor nie interesuje się kupnem całej sieci marketów, są spore szanse, że wiele filii będzie dalej działać pod innymi nazwami.

DPI

Zewsząd płyną podpisy pod petycją do Premier Landu Nadrenia-Palatynat, Pani Malu Dreyer dotyczącą wstrzymania od 2015 r. dotacji dla Deutsch-Polnische Institut. Autorzy petycji proszą o ponowne przemyślenie decyzji i wycofanie się z niej.

Emigranci nadchodzą

Emigranci”, sztuka zmarłego niedawno pisarza Sławomira Mrożka, w reżyserii Michała Noconia, ponownie zagości na senie restauracji Gdańska w Oberhausen.

Tytułowymi emigrantami są AA oraz XX. Są również jedynymi bohaterami dramatu Zamieszkują wspólnie suterenę w bliżej nieokreślonym kraju Europy Zachodniej. AA wybrał emigrację z powodów politycznych, z kolei XX, robotnik, wyjechał wyłącznie dla zarobku. Skazani na własne towarzystwo, żyją wśród ciągłych konfliktów, pogłębiających obustronne antagonizmy. Sfrustrowany AA z wyższością odnosi się do przedstawiciela niższej klasy. XX zajęty gromadzeniem pieniędzy, stara się jak najbardziej wykorzystać AA materialnie. W finale bariery zostają przełamane.

Zapraszamy 22 września i 13 października o godz. 18 do restauracji Gdańska w Oberhausen.

Poznajemy Darmstadt

Niedawno rozstrzygnięto kolejny konkurs na znajomość Darmstadt. Walka była zacięta. Do samego końca „biły się“ aż 4 osoby. Zwyciężył Przemysław Chrząstowski. Pan Przemysław jest studentem i mieszka w Darmstadt od siedmiu lat. Nagrodę uroczyście wręczono w restauracji Szczecin Hof w Darmstadt.

Jaśki w Gdańskiej

Maria Paszek to artystka i krawcowa. Od kilku lat szyje jaśki, czyli poszewki na małe poduszki pod głowę, i przekazuje je placówkom opiekuńczym. 7 września zebrała grupę znajomych w restauracji Gdańska w Oberhausen, z którymi wspólnie uszyła ponad 40 jaśków. Przekazała je następnie dla Caritasveband fur die Stadt Gelsenkirchen. Mamy nadzieję, że z czasem do akcji włączą się inne krawcowe z NRW.

Beuthener Haimattreffen

Po raz 32 do Recklinghausen przyjechali byli mieszkańcy Bytomia na uroczyste Beuthener Haimattreffen. Przyjechali nie tylko z Nadrenii Północnej Westfalii, ale i z innych landów. W programie spotkania były koncerty zespołów m.in. Die Sillinger, orkiestry dętej, msza św. oraz nabożeństwo ewangelickie. Spotkaniom i przywitaniom nie było końca. Spotkali się byli koledzy z pracy, szkoły, czy ulicy. Opowiadali przy piwie i kiełbasce o tym jak żyją oraz jak wspominają swój kochany Bytom. W spotkaniu uczestniczyło ok 2 tysiące osób.

Bastian Schweinsteiger Piłkarzem roku

Bastian Schweinsteiger został wybrany Piłkarzem Roku 2013. Na drugim miejscu z rezultatem znalazł się Franck Ribery, na trzecim Thomas Müller. Wśród uznanych za najlepszych 15 piłkarzy ostatniego roku znalazło się dziewięciu zawodników Bayernu.

Tytuł Trenera Roku uzyskał z miażdżącą przewagą głosów 68-letni Jupp Heynckes, definitywnie żegnający się z karierą trenerską w Bayernie.

Rok szkolny w PMK

W kościołach Polskie Misji Katolickie w Niemczech rozpoczął się również nowy rok katechetyczny.

Zadaniem Polskiej Misji Katolickiej jest nie tylko organizacja życia religijnego na emigracji, ale także krewienie polskie kultury i języka. Stąd bardzo duży nacisk na organizowanie tzw. szkół sobotnich, w których dzieci uczą się religii i języka polskiego z elementami historii i geografii. W samym Hamburgu do szkoły sobotniej uczęszcza ponad 300 dzieci.

Piast

7 września w Gminie Polskiej w Essen odbyło się spotkanie artystyczne z poetką i malarką Jagą Rudnicką oraz wokalistką Małgorzatą Brzosko, która prezentowała utwory z repertuaru Maryli Rodowicz, Edyty Geppert, Eleni i Seweryna Krajewskiego. Hasłem wiodącym imprezy było: Wspomnienie lata.

Pożegnanie lata Muzyczny piknik Polregio w Plombieres

Po raz kolejny euroregionalna Polonia spotkała się w przygranicznym Plombieres w Belgii, na pikniku zorganizowanym przez Polergio by zabawą pożegnać lato .

Goście przybyli nie tylko z Niemiec ale także z belgi i Holandii . Przy muzyce w wykonaniu Joli Wolters , Róży i Benedykta Frąckiewiczów wszyscy bawili się świetnie choć pogoda była deszczowa .

Pol Cafe

W miesiącu wrześniu Kawiarenka artystyczna Pol Cafe zaprasza do swojej wirtualnej galerii na wystawę malarstwa Aleksandry Stegh pt. Zmyślone dzwoneczki. Aleksandra Stegh jest również wykonawcą września w Pol Cafe. W jej wykonaniu można usłyszeć blues po śląsku „Hey Anciku”.

Ola pochodzi z Chorzowa obecnie mieszka w Wesseling, gdzie ma swoją artystyczną galerię. Muzyka, malarstwo i poezja wypełniają jej życie, są jak powietrze, woda i ziemia.
www.pol-cafe.de

Single i remiksy

10 listopada na deskach teatru Savoy w Düsseldorfie zostanie wystawiona sztuka „single i remiksy „ komedia Marcina Szczygielskiego reżyseria Olaf Lubaszenko .Gdzie kończy się praca a zaczyna życie? Ile można poświęcić dla kariery? Na te i inne pytania próbują odpowiedzieć Anna Mucha Weronka Książkiewicz Wojtek Medyński i Lesław Żurek

Dla tych którzy w marcu nie mogli być na sztuce „klimakterium i już” w Düsseldorfie lub chcą jeszcze raz zobaczyć spektakl zapraszamy do Hamburga 22 września o godzinie 17 w teatrze muzycznym Delphi-Showpalast .

www.wojart.pl/

Andrzej Zybertowicz w Hamburgu

Dnia 14 września 2013 o godzinie 14.00 odbędzie się prelekcja Pana Profesora Andrzeja Zybertowicza socjologa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Spotkanie odbędzie się w Die Burg Theater am Biedermannplatz 19 w Hamburgu.
Kontakt: spotkanie2013@yahoo.de
Tel. 0163 158 3900
Patronat objęła: Polska Misja Katolicka w Hamburgu

www.pmk-hamburg.de

www.pepe-tv.de

www.pepe-studio.de

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...