środa, 22 marca, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Pepe Info 10.10.2013 nr 21

ANUGA Köln 2013

W Kolonii dobiegają końca targi spożywcze ANUGA.

Jest to największa tego impreza na świecie .

Z Polski mamy 163 wystawców .

Dominują branże sektora mięsnego i warzywno-owocowego.

Tegoroczne motto przewodnie Polskich wystawców jest “Polska smakuje”.

W zeszłym roku polski przemysł spożywczy wyeksportował towary na 18 miliardów Euro i jest to 4 miliardy więcej niż importowaliśmy do Polski .

Nadal szlagierem eksportowym do Niemiec jest polska gęś ,która na świętego Marcina króluje na Niemieckich stołach .

Przedwojenne tunele nie tylko na Dolnym Śląsku

 

Wrocław, Kłodzko, Lubiąż te miejsca kojarzą się z tajemniczymi tunelami pod ziemią zbudowanymi przed drugą wojną światową przez Niemców. Na terenie polski krążą legendy o tych miejscach. Podobnie jest w Essen gdzie niezliczona liczba tuneli ma znajdować się pod miastem. Jak donosi WAZ w dzielnicy Meisenburg jest obecnie do sprzedania willa rodziny Spindler, która została zbudowana na przełomie lat trzydziestych ubiegłego wieku. Pod piwnicami willi 30 metrów pod ziemią znajduje się schron o powierzchni 250 metrów kwadratowych. Ciekawostką jest też fakt że z bunkru prowadzi tunel który kończ się 300 metrów za posiadłością .

 

rodzic – dziecko”

Reżyser, scenarzysta i aktor Robert Kowalewski zrealizował swój pierwszy projekt filmowy pt „rodzic – dziecko”. Robert znany jest wśród Polonii jako moderator i scenarzysta finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Hamburgu. Znany jest także z Sat 1, gdzie jako Marc mit dem Silberkoffer występuje w talk-show Britt Hagedorn.

 

GMO w jedzeniu dla dzieci

Genetycznie zmodyfikowane warzywa nie powinny znaleźć się w jedzeniu dla dzieci. Jednak nie wszyscy tego przestrzegają.

Według przeprowadzonych przez magazyn konsumentów prób na losowo wybranych gotowych posiłkach dla dzieci znaleziono warzywa zmodyfikowane genetycznie. Przeprowadzono 37 testów wśród takich marek m.in. jak Hipp, Demeter, Alnatura i Bioland.

 

W wieku 81 lat zmarła Joanna Chmielewska, autorka popularnych kryminałów oraz książek dla dzieci i młodzieży.

Największą popularność przyniosły jej takie książki, jak „Krokodyl z kraju Karoliny”, „Całe zdanie nieboszczyka”, „Wszystko czerwone”, „Lesio” czy „Klin”. Na podstawie tej ostatniej powstała popularna komedia Jana Batorego „Lekarstwo na miłość” z Kaliną Jędrusik i Andrzejem Łapickim.
Jej książki cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród czytelników nie tylko polskich, ale i zagranicznych, zostały przetłumaczone na 107 języków.

 

Przekrój sprzedany

Fotograf Tomasz Niewiadomski kupił za 7 mln zł tygodnik “Przekrój”. Tytułem nadal kierować będzie Zuzanna Ziomecka, która wraz z wydawcą rozpoczyna prace nad nową formułą pisma. Nie wiadomo jednak, kiedy gazeta wróci na rynek.

Pierwszy numer ukazał się 15 kwietnia 1945. W połowie lat 70. tygodnik osiągał rekordowe nakłady ponad 700 tys. Egzemplarzy. Przekrój był jednym z głównych czynników kulturotwórczych w PRL. Redakcja tygodnika promowała wśród społeczeństwa kulturę i dobry gust, będąc dla rodaków często jedynym “oknem na świat.

 

Niemen w Oberhausen

5 października restauracja Gdańska w Oberhausen po raz kolejny gościła fanów Czesława Niemena. Imprezę rozpoczął Konkurs Śpiewać Niemena. Tym razem utwory Mistrza śpiewały same kobiety. Pierwsze miejsce zdobyła Liliana Wolf z Osnabrück, a drugie Ivka Nowak z Giessen. Ivce towarzyszył zespół SMS. Nagrody, w postaci realizacji strony internetowej przyznało Pol Cafe otrzymały je Ivca Nowak oraz Danuta Jańczak.
W drugiej części imprezy wystąpili Alexandra Stegh z Krzysztofem Żukowskim, Wojtek Korda, Darek Bernatek oraz trio Krzysztof „Ptak” Wróbel, „Zibbi” Krebs oraz Stefan „Karol” Adler.
Fani Niemena mogli również usłyszeć osobiste wspomnienia ze spotkań oraz wspólnych koncertów z Czesławem Niemenem, jego przyjaciel Wojtka Kordę, był jednym z pierwszych, którzy usłyszeli próbne akordy przeboju „Dziwny jest ten świat”.

Wierszobranie

29 września w Oberhausen odbyła się promocja czwartego tomu antologii poezji polskiej pisanej w Niemczech „Wierszobranie”. Poeci przyjechali z różnych regionów Niemiec – z Dudersadt, Speyer, Münster, Giessen, Trier, Mannheim oraz z Nadrenii-Westfalii.

Każdy z nich na pewnym etapie swojego życia zdecydował się opuścić Polskę i żyć na emigracji w Niemczech. Prezentowani poeci tutaj żyją, pracują, mają rodziny oraz przeżywają swoje codzienne radości i smutki. Nie zapomnieli o polskim języku i polskiej kulturze.

Promocję uświetnił koncert zespołu SMS – Silesian Music Sound.

Polonia Cup 2013

W sobotę 5 października na Alsterze w Hamburgu odbyły się II Otwarte Polonijne Żeglarskie Mistrzostwa Niemiec Polonia Cup 2013. Impreza dowiodła, że nie brak wśród Polonii pasjonatów, którzy stale doskonalą swe umiejętności i w pływaniu są mistrzami.

Walka o mistrzowski tytuł trwała do końca. O wyniku zdecydował ostatni wyścig . Równa jazda Sternika Mirosława Budnika dała zwycięstwo i obronę tytułu Polonijnego Mistrza Niemiec 2013 załodze z Hamburga. W regatach wzięło udział 17 załóg 2-3 osobowych. Minutą ciszy uczczono pamięć żeglarza Michała Gąsiorowicza z Austrii, który odszedł na wieczną wachtę. Gąsiorowicz buł inicjatorem I Mistrzowskich Regat Polonijnych w Wiedniu.

 

Dezerter

Dezerter to polski zespół punkrockowy, który powstał w maju 1981 r. w Warszawie. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego.

Ten legendarny zespół z polskiej sceny niezależnej wystąpi 25 października w klubie Cassiopeia w Berlinie a dzień później Hafenklang w Hamburgu.

 

 

Pol Cafe – artysta miesiąca Sławomir Olszamowski

Artystą miesiąca w Pol Cafe został pianista, kompozytor i pedagog Sławomir Olszamowski. Klikając na www.pol-cafe.de usłyszeć można jego kompozycję w cyklu“Łańcuch Przeciwieństw” w wykonaniu Orkiestry Muzyki Nowej w Katowicach pod dyrekcją Aleksandra Lasonia. Gościem galerii Pol-Cafe została Joanna Duda-Murowski. Jej wirtualna wystawę „Drugie jabłko” odwiedzać można do końca października. Zapraszamy!

Yvette Poplawski polonijna poetka z Belgii

4 października w Brukseli Pani Yvette Poplawski polonijna poetka z Belgii otrzymałam z rąk Pana Dariusz Bereski Brązowy Medal Ministra Kultury ,

odznaczenie za wkład w propagowaniu kultury Polskiej.

Drugim wyróżnieniem był dyplom uznania za wielkie Serce i dotychczasowy wkład i pomoc Polonii

,,Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi`

 

Terminy na najbliższy weekend

 

Sobota 12.10.2013

20:00 „Wizyta” reż. Marcel Łoziński, Filmwerkstatt, Düsseldorf

20:00 Niemiecko-Polski Chansonabend z Jolą Wolters, Südbahnhof Krefeld

20:30 Adrian Czarnecki Trio feat. Barbara Barth, Die Jazz-Schmiede, Düsseldorf

 

 

Niedziela

16:00 „Pokłosie” reż. Władysław Pasikowski Hamburg Metropolis

18:00 „Emigranci”reż. Michał Nocoń Gdańska Oberhausen

20:00 „Jak żyć” reż. Marcel Łoziński, Filmwerkstatt, Düsseldorf

 

 

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...