poniedziałek, 6 lutego, 2023

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Pepe Info 07.11.2013 nr 25. 15 lat Konwentu, Skandal na Ebay-u,Znaleziony obrazy Picassa i Chagalla

15 lat Konwentu Organizacji Polonijnych w Niemczech

W tym roku miła 15 lat od założenia Konwentu Organizacji Polonijnych w Niemczech. Pomysł ten miał doprowadzić do integracji środowisk polonijnych. Konwent skupił wówczas większość organizacji polonijnych działających w ramach Kongresu Polonii Niemieckiej, Polskiej Rady w Niemczech, Związku Polaków Zgoda oraz Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Krzewienia Tradycji, Kultury i Języka Polskiego. Do Konwentu nie wszedł Związek Polaków w Niemczech, czyli Rodło. Ostatnio jednak Konwent został mocno okrojony. Upadła Zgoda, a Kongres wystąpił z Konwentu. Jaka będzie przyszłość Konwentu, pewnie czas pokaże.

Powołania w wieku dojrzałym

Krakowski biskup pomocniczy ks. Grzegorz Ryś na polecenie episkopatu przygotowuje seminarium dla starszych mężczyzn. Od kilku lat coraz częściej do drzwi seminarium pukają mężczyźni po czterdziestce. Są dojrzalsi od młodych seminarzystów i nie chcą studiować razem z nimi. Postanowiono więc stworzyć dla nich osobne, między diecezjalne seminarium, tak jak to jest w Niemczech czy USA. Przyjmowani mają być do niego mężczyźni, którzy mają po 40, 50, a nawet 60 lat.

Skandal na Ebay-u

Interwencja gazety “Mail on Sunday” zmusiła internetowy dom aukcyjny eBay do wycofania ze sprzedaży pamiątek Holokaustu. Na aukcję trafił między innymi obozowy pasiak z Auschwitz, wyceniony na 11 tysięcy funtów. Wystawiono również walizki i szczoteczki do zębów oraz opaski z gwiazdą Dawida. Ebay przeprosił za tę niedelikatność i zadeklarował 25 tysięcy dolarów na cele dobroczynne.

Mode Heim Handwerk

Zapoczątkowane 1970 roku targi mody i rękodzieła w Essen Mode Heim Handwerk odbywają się co roku przyciągając do 140 tyś zwiedzających. Jest to największa tego typu wystawa w Niemczech.

W 11 halach prezentuje się 700 wystawców którzy oferują modę odzieżową , ozdoby choinkowe, rękodzieło a nawet kurs remontu mieszkania .Targi trwają do 10 listopada .

Znaleziony obrazy Picassa i Chagalla

Nawet miliard euro mogą być warte obrazy znalezione w mieszkaniu 80-letniego mieszkańca Monachium. Policja znalazła i zabezpieczyła 1 500, uważanych dotychczas za zaginione dzieł sztuki, w tym obrazy Picassa i Chagalla. Kolekcja prawdopodobnie została zrabowana w czasie II wojny światowej. Służby celne wpadły na trop mężczyzny przechowującego obrazy po znalezieniu u niego większej sumy pieniędzy podczas powrotu ze Szwajcarii do Niemiec.


Smog nad cmentarzami w Polsce

Frankfurter Rundschau” zamieścił artykuł z dramatycznym tytułem: „Polska tonie w smogu”. Autorzy zajęli się analizą smogu wytwarzanego przez znicze palące się podczas Wszystkich Świętych. Świece wykonane są zwykle z parafiny niskiej klasy, tańszej nawet od chińskich produktów. Przywołuje wypowiedzi osób, które ze względu na odór palących się świec nie potrafią dłużej przebywać nad grobem. Dla niemieckiego czytelnika, wrażliwego na problemy ekologiczne może nie spodobać się ten piękny polski zwyczaj. My jednak z łezką w oku wspominamy blask palących się świec 1 listopada. Świadczą one o tym, że wciąż pamiętamy o bliskich, którzy odeszli. Nawet jeżeli pamięć wyrażamy paląc niskiej klasy parafinę.

Rezydencja biskupa Limburga schroniskiem dla uchodźców lub bezdomnych?

W Limburgu władze kościelne debatują o losach rezydencji biskupiej i z pełną desperacją chcą tę luksusową budowlę, wzniesiona przez biskupa Franz-Petera Tebartza-van Elsta, oczyścić ze znamion luksusu. Budowa rezydencji doprowadziła do zawieszenia w obowiązkach biskupa i wzburzyła wiernych. Istnieje kilka opcji zagospodarowania pomieszczeń. Niektórzy proponują urządzenie tam schroniska dla uchodźców lub dla osób bezdomnych, albo kuchni dla ubogich. Urządzenie w biskupiej rezydencji schroniska dla uchodźców wzorowałoby się na tym, co wcześniej zrobił biskup Franz Kamphaus, który oddał swoje mieszkanie do dyspozycji rodzinie uchodźców z Erytrei, a sam przeprowadził się do seminarium duchownego.

Kto wymyślił autostrady?

Niedawno minęła 81. rocznica oddania do użytku pierwszego odcinka autostrady w Niemczech. Jak informuje Deutsche Welle, nie były one wcale pomysłem Hitlera, jak to do tej pory uważano. Jest to efekt hitlerowskiej propagandy. Już 6 lat przed dojściem zwolenników Hitlera do władzy w Niemczech istniały plany budowy sieci autostrad i dwupasmowych dróg o łącznej długości 22 tys. kilometrów. Jednak z powodu kryzysu gospodarczego, plany trzeba było odłożyć.

Markowski biskupem

Ksiądz prałat Rafał Markowski został mianowany nowym biskupem archidiecezji warszawskiej. Właściwie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że nowo mianowany biskup jest bratem Grzegorza Markowskiego, wokalisty zespołu Perfekt. Biskup Markowski to rzecznik prasowy kardynała Kazimierza Nycza, wykłada religioznawstwo. W przeszłości był dyrektorem Radia Józef. Stworzył Archidiecezjalne Centrum Informacyjne.

Zaduszki w Gdańskiej

Marka Jackowskiego i wielu innych zmarłych muzyków wspominano podczas zaduszkowego koncertu w restauracji Gdańska w Oberhausen. W koncercie wzięły udział zespoły 3R12, Black Bone Company oraz goście specjalni: Adam Kulisz, Zbyszek Krebs, Adam Lomania, Tomasz Hausner i Gienek Hanusek. A 9 listopada, również w restauracji Gdańska kolejne, tym razem – Poetyckie Zaduszki

Loogis.eu www.loogis.eu

www.loogis.eu to nowy, szybko rozwijający się portal polonijny w Niemczech. Zawiera coraz więcej cennych informacji, dla mieszkających w Niemczech Polaków oraz osób, która pragną się w Niemczech osiedlić lub tylko pracować. Na stronach miedzy innymi artykuły, porady oraz ogłoszenia. Szczególnie polecamy artykuł: Ile minut pracujemy na butelkę piwa.

Pol Cafe

PolCafe zaprasza na atystyczno-muzyczną ucztę. Artystką wirtualnej galerii miesiąca jest Joanna Hofbauer. Jej obrazy oglądać można przy dźwiękach geniusza gitary Zbyszka Krebsa. Zapraszamy na wirtualną kawę na www.pol-cafe.de

PMK Essen

W niedzielę 10-tego listopada w 43 miesięcznicę Tragedii nad Smoleńskiem, członkowie Klubu Gazety Polskiej w Essen zapraszają wszystkich na Msze Święta o godz. 10.00 w intencji naszej Ojczyzny- Polski, podczas której my w sposób szczególny otaczamy modlitwą Ofiary z 10-tego kwietnia 2010.

Po zakończonej mszy świętej przenieśmy wspólnie flagę biało-czerwoną z przed kościoła do sali parafialnej i uczcijmy 95-tą rocznicę odzyskania Niepodległości, między innymi śpiewem pieśni patriotycznych.

 

 

Wiadomości

Portal wirtualnemedia.pl podaje najnowszą statystykę oglądalności programów informacyjnych. Najpopularniejszym programem okazały się „Wiadomości” nadawane przez Program pierwszy. Na drugim miejscu znajduje się Teleexpress, na trzecim Fakty w TVN. Na kolejnych pozycjach znalazły się: „Wydarzenia” Polsatu oraz Panorama w TVP 2. Największy spadek oglądalności zanotowały „Fakty” TVN. Wzrost statystyk odnotowały jedynie „Wydarzenia” Polsatu.

A w kategorii „Wiadomości Polonijne” dominuje oczywiście PEPE Info, które serdecznie wszystkich pozdrawia.

 

 

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...