95 views 3 min

0

Komentarzy

Otwarcie 1 czerwca Pawilonu Polskiego na London Design Biennale

- Maj 31, 2023

Instytut Adama Mickiewicza jest – jak co roku od 2016 r. – organizatorem polskiego pawilonu na London Design Biennale. Polska wystawa pt. „Poetyka konieczności”, której tegoroczny temat dotyczy Ukrainy, jest próbą opowiedzenia o relacjach i procesach powstających w czasach kryzysu.

Przedsięwzięcie ma 3 etapy: zbiórka okien, które staną się elementami ekspozycji w Polskim Pawilonie a następnie przekazanie ich do Kijowa i Charkowa, gdzie posłużą jako materiał budowlany dla osób odbudowujących swoje domy.  Eksponaty, jak podkreślają autorzy ekspozycji, zostaną zmienione z odpadów w przedmioty użytkowe, stając się tym samym synonimami bezpieczeństwa i fundamentami dialogu.

Otwarciu wystawy towarzyszą działania dodatkowe: 3.06 panel dyskusyjny w Bartlett School of Architecture oraz 4.06. oprowadzenie kuratorskie.

„Zapraszamy do udziału w panelu dyskusyjnym – nasi paneliści zbadają, w jaki sposób można wykorzystać społeczny i środowiskowy potencjał ponownego wykorzystania materiałów, co może mieć znaczący wpływ na naszą planetę.” – mówi dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Barbara Schabowska – „Takie podejście może wpłynąć na przesunięcie odpowiedzi w kierunku odpowiedzialnego zarządzania zasobami.”

Kuratorzy pawilonu, aktywistka Zofia Jaworowska, architekt Michał Sikorski i artysta Petro Vladimirov poprowadzą dyskusję panelową. W rozmowie z naukowcem Michałem Murawskim omówią koncepcję Pawilonu, rolę zaangażowania społecznego oraz ponownego wykorzystania materiałów budowlanych w czasach kryzysu i jak to może wpłynąć na przyszłość architektury i budownictwa.

4 czerwca natomiast odbędzie się oprowadzenie kuratorskie.

Zofia Jaworowska: aktywistka i założycielka Fundacji BRDA. Gdy wybuchła wojna na Ukrainie, założyła Grupę Zasoby, oddolną inicjatywę mającą na celu znalezienie schronienia dla tysięcy uchodźców przybywających do Polski.

Petro Vladimirov: architekt i kurator z wykształceniem artystycznym. Wraz z Fundacją BRDA współtworzył projekt OKNO.

Michał Sikorski: architekt i urbanista z doświadczeniem w planowaniu i badaniach kampusów.

Michał Murawski: antropolog architektury i miast, profesor nadzwyczajny w School of Slavonic and East European Studies, University College London. Jego prace koncentrują się na złożonych aspektach społecznych monumentalnych budowli oraz na architekturze i planowaniu w Europie Wschodniej okresu komunizmu.

Źródło: Instytut Adama Mickiewicza

Zostaw komentarz