środa, 5 października, 2022

PepeTV Telewizja Polska Na Świecie

Orlen Unipetrol wchodzi w branżę recyklingu


Orlen Unipetrol podpisał umowę przejęcia włosko-czeskiej firmy Remaq zajmującej się recyklingiem. Sfinalizowanie transakcji planowane jest do końca marca 2023 r. – poinformował PKN Orlen. Remaq to najszybciej rozwijająca się firma zajmująca się recyklingiem tworzyw sztucznych w Czechach.

– Podpisaliśmy umowę przejęcia włosko-czeskiej firmy Remaq, jednego z liderów recyklingu w Europie Środkowej. Zgodnie ze strategią do 2030 r. na wartościowe produkty chcemy przerabiać rocznie nawet 400 tys. ton odpadów. Dzięki transakcji będziemy dysponować już około 10 proc. tych mocy – poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Rozszerzenie kompetencji Grupy Orlen

“Przejęcie firmy Remaq przez Grupę Orlen planowane jest do końca marca 2023 roku” – poinformowano z kolei w komunikacie spółka.

Podpisana przez Orlen Unipetrol umowa na zakup włosko-czeskiej firmy Remaq jest jednym z elementów realizacji strategicznych planów koncernu” – dodano.
Daniel Obajtek ocenił, że prowadzone przez firmę projekty recyklingu chemicznego tworzyw sztucznych, pozwolą nie tylko realizować założenia gospodarki obiegu zamkniętego, ale także zmniejszą zapotrzebowanie na ropę i gaz w produkcji petrochemicznej.

– Przejęcie firmy Remaq umożliwi rozszerzenie kompetencji Grupy Orlen w zakresie recyklingu mechanicznego – podkreślił. Szef koncernu dodał, że celem jest odpowiednie powiązanie wszystkich metod recyklingu odpadów i stworzenie w pełni funkcjonalnego łańcucha, w którym samorządy lokalne, dystrybutorzy odpadów i końcowi przetwórcy będą efektywnie współpracować.

Cztery nowoczesne linie do regranulacji

Włosko-czeska firma Remaq powstała w 2004 roku. Koncentruje się na handlu recyklatami tworzyw sztucznych, w szczególności polipropylenu, polietylenu i polistyrenu. W 2009 roku firma otworzyła zakład produkcyjny w strefie przemysłowej Otrokovice w Czechach. Posiada tam cztery nowoczesne linie do regranulacji tworzyw sztucznych o łącznej wydajności blisko 29 tys. ton rocznie.

Remaq – jak podano – “jest nie tylko najszybciej rozwijającą się firmą zajmującą się recyklingiem tworzyw sztucznych w Czechach, ale także zajmuje znaczącą pozycję na rynku europejskim. Jej przychody przekraczają pół miliarda koron czeskich rocznie, czyli ok. 100 mln zł”.

Ilość odpadów z tworzyw sztucznych wzrośnie

Orlen przedstawił dane, według których w Europie powstaje rocznie ok. 24,5 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych. Ponad jedna trzecia trafia do recyklingu, natomiast 42 proc. jest spalane, a 24 proc. składowane, co jest sprzeczne z modelem gospodarki obiegu zamkniętego.

“Jednocześnie szacuje się, że ilość odpadów z tworzyw sztucznych wzrośnie w 2035 roku do 31 mln ton, co powinno wpłynąć na intensyfikację projektów recyklingowych” – napisano w komunikacie Grupy Orlen.

źródło: PR24.pl, PAP,

Ostatnio oglądanE

Ostatnie tematY

Loading...